Gust ciudat

Gust ciudat

Mesajde suicune » 30 Ian 2009, 01:39

Cand fumez o pipa, indiferent ce tutun as pune, de la jumatatea bolului tutunul incepe sa aiba un gust care ma face putin sa ma simt ciudat, un pic ametit. Nu ma refer la tutunuri slabe ci la tutunuri de calitate, cum ar fi Peterson. Stiti ce ar fi? Sa fie de la pipa sau de la tutun? Precizez ca nu trag fumul in piept deloc si ca dupa fiecare fumat o curat. Multumesc.
suicune
 

Re: Gust ciudat

Mesajde cristi_l » 30 Ian 2009, 03:00

pare a fi o problema cu cadenta fumatoului. probabil tragi prea tare si prea des, astfel tutunul "de jos" se umple cu nicotina de la cel ars de mai "sus" si iti da acel "nicotine kick" foarte nesuferit. Intoxicatia cu nicotina este ingrozitoare, nici nu se compara cu cea de la acool :15)
cristi_l
 

Re: Gust ciudat

Mesajde stefanita » 30 Ian 2009, 11:50

Cele mai multe tabacuri isi pierd, pe parcursul unei pipe, aroma. In general de la jumate si in special in ultimul sfert. Este un lucru firesc, inclusiv la Peterson, dar mai ales la cele puternic aromate. O cantitate mai mare de latakia in componenta tutunului va face ca aroma de latakia sa se mentina. Nu este asadar o problema a fumatorului, as zice eu, ci depinde mai degraba de componenta, umiditatea (ultimului sfert) si aromatizarea tutunului.
stefanita
 

Re: Gust ciudat

Mesajde suicune » 30 Ian 2009, 16:38

Multumesc pentru interventii. Sunt de acord cu Cristi. Eu fumam cam iute si forjam pipa (adica fumam americaneste). Azi am zis sa imi schimb ritmul pipatei. Am umplut un bol cu Skandinavik Vanilla, l-am aprins si l-am fumat mai calm si mai relaxat. E cu totul altceva. Acesta este al patrulea plic de Skandinavik Vanilla dar cred ca niciodata nu mi-a placut asa mult. Mersi mult Cristi, am mai invatat ceva.
suicune
 

Re: Gust ciudat

Mesajde cristi_l » 30 Ian 2009, 17:01

in america asa se fumeaza? nu stiam...dar e foarte posibil sa fie mia grabiti ca noi, cei din lumea civilizata. Am mai citit pe forum ca pipele de pe piata americana au gaura de fum mai larga, lucru care ar face tirajul mai mare si astfel tutunul ar arde mai repede si mai incins

ma bucur ca te-am putut ajuta, si eu fumez cam fierbinte...deh teoria o stim toti practica ne omoara :)
cristi_l
 

Re: Gust ciudat

Mesajde Molia » 30 Ian 2009, 22:57

Gustul ciudat poate fi si spre mai rau si spre mai bine. Pentru mine, fumand slab aromatizate sau nearomatizate, e de obicei spre mai bine, mai ales daca fumez acasa, linistit, la un film sau o carte. Gustul ultimei treimi de bol depinde in mare parte si de pipa. Mi se pare un chin ultima parte a unei precarbonate, dar e necesar de dragul turtei, mai ales la acele prime fumari.

Nici eu nu ma laud cu 3-4 ore, insa americanii n-au prea des timpi peste ora la internationale. Daca asta inseamna sa fii civilizat, ma simt bine in varful pomului, belind romaneste banana. Las precocitatea americanilor.
Molia
 

Re: Gust ciudat

Mesajde Twain » 30 Ian 2009, 23:32

[quote="cristi_l"]...tutunul "de jos" se umple cu nicotina de la cel ars de mai "sus" si iti da acel "nicotine kick" foarte nesuferit.

În plus faţă de cele afirmate de tine eu aş adăuga şi "îmbâcsirea" tutunului de dedesubt cu fumul rezultat din arderea stratului de deasupra.

[quote="cristi_l"]Intoxicatia cu nicotina este ingrozitoare, nici nu se compara cu cea de la acool :15)

Intoxicaţia cu nicotină depinde şi de toleranţa organismului fiecăruia. Când obişnuiam să fumez ţigarete, nu depăşeam 10-15 bucăţi pe zi, dar se întâmpla ca, la câte o petrecere, să fumez chiar şi două pachete în numai câteva ore. Nu am simţit niciodată nimic, nici vertij, nici greaţă, nici repulsie faţă de ţigări. Singura senzaţie neplăcută de "a doua zi" era cea din gât: parca era acoperit cu funingine, iar glasul mi se cam voala.
În vremea asta, alţi camarazi de-ai mei de excese tabagice (şi bahice, unii) erau galben-verzui la faţă şi, cel puţin două zile, nu puteau nici măcar să mai adulmece fum de ţigară fără să le vină să se "răstească la bocanci". :ymblushing:
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron