Intrebare...mai ciudata

Intrebare...mai ciudata

Mesajde tantalau » 08 Ian 2010, 11:44

As avea si eu o intrebare mai ciudata. Fiind un fumatot de pipa novice ( m-am prezentat de altfel la sectiunea mambri) nu am experienta in domeniu, asa ca apelez la voi cu o intrebare mai ciudatica, pt care insa va trebui sa fac o mica introducere totusi :)

mai precis...pana la ora actuala am incercat 3 tutunuri: Stanwell Melange.....miroase bine in camera, partenera il agreaza, insa mie imi lasa mai mult decat un gust gretos....asa ca desi am pachetul in casa....sta degeaba. Mai am un Amphora Full Aroma....e cel care imi place cel mai mult din ce am, insa nu pot spune ca are aroma speciala...sau ca sa ma exprim mai clar...are o aroma de tutun placuta, dar nu are arome speciale....partenera nu prea il inghite...zice ca aduce a Snagov in camera :). mai am si un Clan verde( spun verde pt ca nu am retinut exact denumirea, dar pachetul e verde), care e....acceptabil, cat de cat, desi, poate pt ca pe asta nu stiu sa il impachetez ( inca nu m-am prins de ce, e singurul cu care patesc asta) mi se stinge la fiecare 10-20 de secunde) , plus nici in camera nu e ok, plus nici eu nu sunt innebunit dupa el. Intrebarea mea este: voi, cei cu state vechi in domeniu, cunoasteti tutunuri aromate de calitate ( nu neaparat de pe piata romaneasca, sunt dispus sa fac comanda din afara), dar care chiar sa fie aromate si cand deschid cutia si cand se fumeaza? Ceva in genul tutunului de narghilea ( si din asta practic, insa aici am vechime :) ), unde , daca de ex aroma e de mar verde si cand fumez simt marul verde? Nu de alta, dar, vreau sa impac si capra si varza, adica vreau sa fumez un tutun cu adevarat aromat, caruia sa ii simt aroma si care sa nu o faca pe partenera sa ma trimita afara sa fumez?


Multumesc anticipat.....iar daca cumva nu m-am facut inteles, va rog sa imi spuneti unde si o sa incerc sa ma exprim mai bine
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare...mai ciudata

Mesajde pari » 08 Ian 2010, 12:16

Bine ai venit printre noi!...mi- greu sa ma adresez cu numele tau "de sccena"!
Este destul de greu "sa impac si capra si varza" dar, incearca Captain Black- face parte din categoria placu & aromat , pentru tine si pentru cei din preajma ta.
Sunt surprins ca nu ti-a placut Clan, este un tutun cu personalitate si usor de intretinut in pipa datorita texturii.Incearca sa nu il faramitezi, prinde intre degete atat cat sa incapa in pipa.
Mai poti incerca Kentucky Bird sau Indigo...
Atentie la toate pe care le incerci sa nu fie uscate.... Chiar si pipa contribuie la gustul si mirosul tutunului fumat!
Pana la urma vei fi nevoit sa alegi: CAPRA sau VARZA! :2)
Succes!

[attachment=0]
clan-pipe-tobacco_P.jpg
clan-pipe-tobacco_P.jpg (45.76 KiB) Vizualizat de 9562 ori

[attachment=1]
Stanwell%20Indigo%20Pfeifentabak%20100g.jpg

[attachment=2]
st1166.jpg
st1166.jpg (14.91 KiB) Vizualizat de 9563 ori

[attachment=3]
250.jpg
250.jpg (13.52 KiB) Vizualizat de 9564 ori
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti
Sus

Re: Intrebare...mai ciudata

Mesajde Baaron » 08 Ian 2010, 14:04

Salut Zolt

Iti recomand:

Da Vinci (de la Dan Pipe)
Stanwell Kentucky Bird
W.O.Larsen Selected Blend no.80
Winding Road de la Ashton
W.O.Larsen Masters Blend Golden Dream
MacBaren Golden Ambrosia
Own Mixture no.100 si no.55 de la Ilsted
Cellini Classico de la Planta
McConnell Red Roses
Pergamon de la Planta

Toate tabacurile le gasesti la Pipe Shop(mai putin Da Vinci pe care il poti achizitiona de la Dan Pipe tot din Germania)[/i].
Succes!

[attachment=0]
recom.jpg
Baaron
 
Sus

Re: Intrebare...mai ciudata

Mesajde tantalau » 08 Ian 2010, 14:24

Multumesc oameni buni pt raspunsuri. Ma numesc Zoltan, dar ma indoiesc ca multi o sa retina acest nume, asa ca puteti fara stres sa va adresati cu nickname-ul :). Nu ma streseaza....e ales pana la urma de mine, e ceva autoironie + o poveste mai veche in spate....deci chiar nu ma deranjeaza.


o sa incerc metoda cu Clan-ul....eu, vazind ca mi se stinge.....incercam la urmatoarele dati sa il faramitez si mai mult....si pt ca mi se stingea asa repede oarecum forjam, implicit fumul nu mai era asa placut. Dupa cum spuneam, cu Amphora n-am problemele acestea....rar am nevoie de inca o aprindere...si doar exceptional de 2 ori...dar cu Clan nu ma descurc si pace.

Cu proxima ocazie o sa ma alatur si eu comenzilor comune care se fac pe forum, dar nu luna aceasta...sarbatorile m-au cam lesinat :) ( mai ales ca as vrea sa imi comand si o pipa curand....pt ca avind numai una, si dorind sa o las sa respire...sunt limitat la nr de pipe fumate zilnic ....si cum nimeni nu vinde vreuna din pipele lui mai vechi....ata ete :) )
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare...mai ciudata

Mesajde Molia » 08 Ian 2010, 14:49

Am inteles ce vrei sa spui, ca avem rabdare si tutun, dar e preferabil ca data viitoare sa eviti paragrafele atat de lungi si sa incerci sa te exprimi fluent, in fraze, ca tot omul, incat mesajele tale sa fie citite usor de ceilalti membri.

Varza se rezolva de la sine in timp: Daca iti place mai mult Amphora, fumeaza Amphora, caci vei deprinde un stil mai practic de incarcare a pipei, un ritm mai stabil de pufait si de tasat tutunul si iti vei educa simturile incat sa nu fii nevoit sa cauti tutunuri atat de brutal aromate. De notat ca la unele reviewuri vei gasi si observatii privind WAF (wife acceptance factor), mai ales la tutunurile care lasa o impresie puternica in nasul caprei.
Molia
 

Re: Intrebare...mai ciudata

Mesajde tantalau » 08 Ian 2010, 14:57

Cred ca fluent am fost, insa poate nu...simplist :).

Mi-a placut chestia cu WAF :))))).


Nu neg, sunt convins ca o sa imi cultiv gusturile...dar presupun ca asta se face in timp...si prin practica asidua :)


oricum, va multumesc pt sfaturi, amabilitate si rabdare :)
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron