Vincent MANIL - La Brumeuse

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
2
40%
Foarte bun
3
60%
 
Voturi totale : 5

Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde atzitzi » 29 Mar 2012, 21:29

Vincent Manil - Tabak de Semois
La Brumeuse - Val Ardennais

Descrierea originala este saracuta, poate cu buna stiinta pentru a-ti lasa placerea descoperirii.

Abia asta este un tutun cu adevarat corpolent, incarcat de savoare si vitamina N.

Un tutun cu adevarat special, facut pentru cei intoxicati de peisajul citadin si de miresmele lui nenaturale.
O gura de prospetime pe care nu o regreti si pe care ti-o vei aminti toata viata.

"Caramida" de tutun vine ambalata ca un pachet de unt, bandata fata-verso cu logourile tabacului si cel al producatorului realizate intr-o maniera usor retro.

In interior, tutunul este destul de presat, iar in cazul de fata usor prea uscat. Desi nu ma sperie tutunurile excesiv de uscate, acesta ar trebui sa fie usor umectat. Culoarea este de ciocolata cu lapte, iar taietura "grosse coupe" un fel de ribbon ceva mai lat, dar totusi simetric. Pentru un tutun manufacturat semimecanizat ma asteptam la ceva mai badaranesc. Se pare, totusi, ca latinii astia au capatat si ceva apucaturi flamande.

Parfumul din pachet este cu adevarat demential, prospetimea naturii scaldata in dulceata florilor de frezie. Amicul care l-a procurat direct din fabrica omului, desi nefumator, mi-a spus ca s-ar apuca de fumat, acum la 50 de ani, daca odata aprins miroase la fel ca acolo in fabrica.

N-am rezistat si mi-am pregatit un bol in pipa de incercari. Arderea este grazova, comparabila cu o tigara uita pe scrumiera (sa o uiti pe etajera trebuie sa fii o leaca dus cu capu'). Asemanarea cu tigaretele nu se opreste aici. Caporal, pentru cine-si aminteste, aduc cel mai bine cu aroma asta, doar ca celebrele tigarete frantuzesti sint mai dure si mai putin aromate.

Tutunul pare un burley usor diferit de ceea ce stiu eu (poate pentru ca asta nu este tratat si botezat sau poate ca dupa naturalizarea in Ardeni si-a modificat caracteristicile). Taria este peste medie, scrumul rezultat este uniform de un gri inchis. Recomandata ar fi o pipa de dimensiune mica.

Pentru urmatoarele boluri am umezit usor tutunul aducindu-l la 60% umiditate, ceea ce s-a dovetit cam mult. Experinta a fost mai saracuta in savoare si parca ar vrea sa piste la forjare.

In prima parte a fumatei "mediul ambiental" are de suferit la greu, dar dupa perioada de acomodare devine chiar satisfacut si incintat. After taste-ul este remarcabil si parca indeamna la aprinderea unui nou bol, fiind temperat doar de golul din stomac.

Considera acest tutun drept o experienta de trait pentru orice pipar de oras.

Ce danish, ce english... iaca aicea un tabak de la nea Manil, tocat cu barda si-mpachetat de copii lui cu minutele alea mici (pentru exemplificare: http://www.tabac-semois.com/manufacture.html). Super tare, foarte bun.
Fişiere ataşate
la brumeuse2.jpg
la brumeuse2.jpg (114.89 KiB) Vizualizat de 14869 ori
la brumeuse1.jpg
la brumeuse1.jpg (112.11 KiB) Vizualizat de 14869 ori
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde atzitzi » 30 Mar 2012, 12:26

Le Semois : Le parfum du naturel, du boisé aux doux arômes terreux au sucré, la saveur d’un vrai tabac, comme les amateurs aiment tant !!! Le Semois a toujours été un "bouquet" unique !!! On ne retrouve ce goût et cette odeur dans aucun autre tabac !

http://www.fumeursdepipe.net/artsemoisced2.htm
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde Gordon » 31 Mar 2012, 20:45

Wow! De mult nu mai m-a lovit atat de tare un tabac de pipa. Tutunul asta te amorteste. Simti cum ti se inmoaie picioarele. Seamana cu Caporalul dar este mai aromat, mai dulce si mai tare. In urma cu mai bine de un an, ma conversam cu administratorul unui forum din Belgia (?) si, povestindu-i despre experienta mea cu tutunul frantuzesc Caporal, mi-a recomamdat sa incerc ceva si mai adevarat, tabac semois. Am incercat atunci sa cumpar dar nu livrau prin posta. Abia acum, datorita lui Atzitzi, am reusit sa-mi satisfac curiozitatea. Si intradevar, este o experienta pe care nu trebuie sa o rateze nici un pipar. Nu seamana cu nici un alt tutun. Primeste nota maxima. Nerecomandat pe stomacul gol! ;)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde Gordon » 01 Apr 2012, 13:26

Cateva completari: tabacul pisca la limba, dar nu este acea piscatura data de tutunurile zemoase ci mai degraba este iuteala data de nicotina, asemanatoare cu cea data de perique. Forumul de unde am aflat despre acest tutun este http://le-tasse-braises.1fr1.net
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde BAIJ » 26 Noi 2012, 18:00

Mie personal nu mi-a placut acest tutun. Miroase ciudat, are un gust brut, arde repede. Putoarea lasata in camera este remarcabila, in sens negativ. Si nici macar cu cine stie ce punch de vitamina N nu m-am ales. Asadar donez bucuros restul de vreo 30 gr doritorilor (via mp).
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde MarcBarbu » 26 Noi 2012, 21:55

Am indesat si eu o jumatate de bol din acest tutun. Pentru mine a fost destul de greu de fumat, mai ales pentru ca nu am o amintire prea placuta a vremurilor in care fumam nefiltrate :) Mirosul este greu, ceea ce il face un tutun de fumat cu predilectie in spatii deschise. Ori e prea rafinat pentru gustul meu, si exista vreo aroma subtila pe care (ca un novice ce sunt) n-am perceput-o, ori e un tutun puternic, aspru, greu, pe care nu l-as fuma decat din pipa de cires cioplita cu cutitul, la un foc de tabara, cu mari cantitati de alcool rafinat rusesc, dupa un gratar de porc gras. Mi se pare exact opusul rafinamentului.
Am fumat acest bol din curiozitate, dar nu m-a atras nici mirosul, nici gustul. De ars arde bine, dar departe de gustul meu. Poate cu trecerea timpului si acumularea experientei, imi voi schimba parerea.
M-am abtinut de la votare.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Vincent MANIL - La Brumeuse

Mesajde TLGTLC » 04 Oct 2014, 13:01

Prin bunavointa unui prieten am putut sa ma bucur si eu de o portie foarte generoasa din aceasta...ciudatenie! La prima pipa m-am intrebat ce naiba este, tutun de tigari cumva? Pentru ca se prezinta exact ca un tutun pentru injectat! Apoi gustul...mi-a amintit de studentie si de tigarile Gitannes fara filtru care se gaseau la ,,baieti'' in Crangasi. Caporal nu stiu cum sunt dar 90% mie mi s-a parut a fi Gittanes. Arde extrem de repede, 20-25 minute o pipa medie, nota de camera (doar Sutliff No5 il poate egala) te face sa iesi singur afara insa experienta merita traita. Cand si cand
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Vincent Manil

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron