Arome

Arome

Mesajde DSM » 03 Ian 2011, 18:27

Acum ca au aparut tutunuri pure la JPB pentru blenduri proprii e momentul sa ne deschidem mini laborataorele de alchimie.
Pana acum am incercat doua combinatii nu prea indraznete - virginia cu burley jumate jumate si, virginia, burley si cuba in proportii egale dar fara rezultate care sa ma dea gata.

Nu vreau sa ruinez bunatate de tutun asa ca mai bine intreb inainte, [color=#FF0000](1)[/color] ce fel de casing natural a-ti recomanda? Pentru o aroma mai ciudata ma gandeam la scortisoara.[color=#FF0000] (2)[/color] A incercat cineva?

Cu ceva ani in urma am incercat tutun din India si Japonia. In loc de casing cu arome avea in compozitie tot felul de condimente sub forma de praf amestecat in tutun. Unele erau gretoase, altele ciudate insa am ramas surprins de metoda. Nu foloseau casing lichid cu care umezeau tutunul si foloseau condimente macinate.
Chiar chilly nu as pune in tutun dar scortisoara sau nucsoare parca ar merge.

[color=#FF0000](3)[/color] A incercat cineva casing cu miere? Cum s-a procedat?

Pentru a facilita raspunsurile am notat cu cifre intrebarile. Multumesc anticipat pentru sfaturi.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Arome

Mesajde zudo » 03 Ian 2011, 19:06

Retetele sunt cel putin confidentiale. Cateva informatii le-am gasit la MacBaren : http://www.mac-baren.com/TopMenu/Expert ... ing-1.aspx.
Conform celor dezvaluite, sosul e de baza !
[quote]Nu e nimic misterios in privinta casing-ului. E usor de facut . Tot ce ne trebuie e apa si o selectie de ingrediente naturale, de buna calitate. La MacBaren, noi umplem un vas cu apa, adaugam ingredientele (zahar brun, sirop de artar, miere, licorice -zahar din lemn dulce-, miere, cacao, ciocolata, extracte din fructe etc) si le fierbem timp de patru ore, dupa care le lasam sa se raceasca. In momentul in care sosul ajunge la temperatura optima se amesteca cu tutunul. Acesta se lasa 12 ore pentru a fi impregnat suficient. Scopul casing-ului este dublu: sa scoata la iveala aromele tutunului si sa-l pastreze la umiditate optima. ... Dupa aceasta, tutunul se usuca pe tavi incalzite. Apoi se raceste lent, pana atinge temperatura si umiditatea optima, dupa care este depozitat din nou ...
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Arome

Mesajde Humidor » 03 Ian 2011, 19:42

Numai pentru aroma, poti incerca cu esentele alimentare dar nu prin amestec direct, doar lasand un tampon imbibat alaturi de amestecul de tutun. Sunt destul de tari si aroma se transfera destul de repede, in cateva zile.
In comert gasesti tot felul de astfel de esente: vanilie, rom, fistic, cafea, cacao, lamaie, migdale, portocale, mar, scortisoara, menta etc.
Tot din gama aromelor alimentare sunt si aromele folosite pentru diverse alimente (pufuleti etc): bacon, pizza, bulion, ciuperci etc. Dar astea sunt industriale, nu stiu de unde ar putea fi procurare :)
Pentru celelalte arome, poti apela la estentele folosite in parfumuri (nici astea nu stiu de unde pot fi procurate), unele se intrepatrund cu cele alimentare: lemn dulce, mosc, tot felul de arome de flori si fructe...

Au am incercat cu feteasca neagra la cultura tutunului PCB O:-)
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde mante » 03 Ian 2011, 23:11

Mai demult am pus intr-un borcan cu tutun un tampon bine imbibat cu Havana Club. Intr-adevar, tutunul a capatat o discreta aroma de rom dar mai ales o puternica proprietate de a pisca de limba asa incat nu l-am putut consuma decat amestecat cu alte tutunuri.Nu a fost o experienta fericita.
M-am uitat pe o eticheta de esenta cica alimentara.Contine solventi, coloranti, propilenglicol si alte bunatati. Sa nu explodeze vreo pipa...
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009

Re: Arome

Mesajde Humidor » 04 Ian 2011, 10:59

Solventii sunt solventi si raman in tampon, colorantii la fel, propilenglicolul este folosit ca agent umidificator la humidoare (in proportie de 50% propilenglicol - 50% apa distilata) iar ceilalti agenti probabil ca sunt uleiurile volatile. Daca ar exploda, ar exploda si in cuptor, atunci cand il pui la prajituri.

Havana Club are o puternica aroma de... alcool si o nota foarte voalata de zahar si stejar (in cazul invechirii in butoaie). Probabil ca tutunul tau s-a umidificat cu alcool.
O cantitate mult mai mica (cateva picaturi) de esenta de rom, probabil ca ar avea efectul invers - mai putin alcool si mai multa aroma.

Varianta cu zeama pusa peste tutun are si ea dezavantaje- odata cu tutunul ars, ard si ingredientele, zaharul, scortisoara, etc si ma indoiesc sa mai pastreze fidel aroma zemii.
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde DSM » 04 Ian 2011, 16:22

[quote="Humidor"]
Tot din gama aromelor alimentare sunt si aromele folosite pentru diverse alimente (pufuleti etc): bacon, pizza, bulion, ciuperci etc. Dar astea sunt industriale, nu stiu de unde ar putea fi procurare :)


Tutun cu aroma de pizza chiar nu imi doresc.
Insa ce scriu domnii la Mac Baren pare interesant. Cred ca secretul consta intr0un sirop de zahar cu arome. Am vazut un filmulet cu acest proces unde peste tutunul amestecat se turna dintr-o cana un lichid care era casingul.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Arome

Mesajde Humidor » 04 Ian 2011, 17:35

[quote="DSM"]Tutun cu aroma de pizza chiar nu imi doresc.


Se pare ca americanii obisnuiesc. ;)
Humidor
 
Sus

Re: Arome

Mesajde DSM » 04 Ian 2011, 18:01

Am incercat sa produc acum un casing. Am folosit coji de portocale rase si sirop de artar intr-o baza de apa cu zahar. Siropul are o aroma placuta.

Pentru prima incercare am folosit - burley, virginia si cuban in urmatoarea combinatie.
Intr-o cutie de tutun goala am pus o folie. Am inceput cu un strat de burley urmat de un strat de virginia peste care am pus aproximativ doua linguri de sirop apoi un strat de cuban si un strat de virginia cu casing din nou.
Am comprimat bine tutunurile, si am asezat cutia intr-un borcan pe care l-am pus in apa clocoltita.
Il voi scoate si aerisi dupa 24 de ore dupa care il pun intr-un borcan curat si il etansez din nou.

A doua incercare e fara casing -
2 unitati de virginia, 2 unitati de pure cuban si o unitate de kentuky. Amestecate intr-un borcan inchis care a fost pus in apa clocotita astefk incat sa obtin o inchidere ermetica plus caldura ajutand la contopirea aromelor. La primele adulmecari ale tutunului l-as numi caracteriza simplu ca fiin "robust". Insa o sa vad peste 2 saptamani ce a iesit.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Arome

Mesajde Twain » 07 Ian 2011, 12:34

[quote="Humidor"]In comert gasesti tot felul de astfel de esente: vanilie, rom, fistic, cafea, cacao, lamaie, migdale, portocale, mar, scortisoara, menta etc.

Are cineva idee unde pot găsi mai multe arome din cele enumerate mai sus? Există magazine specializate pe aşa ceva? Întreb pentru că de câteva zile mă uit după astfel de esenţe (prin Metro, Selgros şi Nik) şi nu găsesc decât rom, lămâie, vanilie şi migdale. Mă interesează în primul rând scorţişoara şi apoi menta (într-o măsură ceva mai mică, dar la fel de importantă).
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Arome

Mesajde Humidor » 07 Ian 2011, 14:30

Intr-o vreme era la Carefour o cutie lunga cu vre-o 10 sticlute de arome de toate felurile parca de la Dr. Oetker...
Pentru esenta de menta incearca la Plafar daca nu gasesti Dr. Oetker.

Diferite uleiuri esentiale gasesti la Bamboo... dar nu stiu cat de comestibile sunt :-?
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde Humidor » 07 Ian 2011, 20:24

Am fost la un magazin gen Plafar si au tot felul de uleiuri volatile pentru aromoterapie... inclusiv de scortisoara dar nu este comestibil adica este bun doar de mirosit. (la pipa se mai si inghit o parte din uleiurile volatile din fum deci nu cred ca este bun).
Am mai intrebat si se pare ca Oekter nu le mai comercializeaza deoarece nu se vand, fiind totusi inscrise in continuare pe lista aprobata de [url=http://www.bursaagricola.ro/Info-Aditivi_aprobati_de_comisia_CODEX_ALIMENTARIUS_pentru_a_fi_folositi_in_industria_alimentara-43-24053-1.html]CODEX ALIMENTARIUS[/url] (acolo scrie "Limitata de practica de fabricatie")

O varianta pentru esenta de scortisoara ar fi magazinele alimentare arabesti...

De menta am gasit (atentie trebuie cerut din cel comestibil nu din cel pentru aromoterapie):
Fişiere ataşate
P1010517.JPG
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde Humidor » 08 Ian 2011, 15:02

Uite si uleiul volatil de scortisoara: http://www.probiolife.ro/aromoterapie-u ... p-702.html
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde Twain » 13 Ian 2011, 10:32

Mulţumesc, Humidor!
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Arome

Mesajde DSM » 14 Ian 2011, 17:59

La prima incercare de aromata am dat gres.
Inca nu stiu unde am gresit dar banuiesc urmatoarele:
1. Nu am folosit Cavendish- acest tip de tutun absoarbe cel mai bine aromele.
2. Am exagerat in siropul de casing cu aromele. Am mers pe portocala cu sirop de artar. Siropul de artar e in plus.
3. Amestecul de tutunuri - virginia, burley, cuban nu se preteaza la aromat.
4. Raportul dintre virginia si burley trebuie tinut sub control. Virginia pur tinde sa piste limba.

Cu metoda de impregnare cu aroma cred ca sunt pe calea cea buna. Am facut amestecul de tutun dupa care am stropit amestecul cu siropul de aroma pana s-a facut umed. L-am lasta o zi intr-un borcan inchis. Peste 24 de ore am intins continutul pe o tava si l-am pus in cuptor la uscare (nu la copt) astfel incat sa reduc umezeala la nivelul obisnuit. Am folosit metode nu prea stintifice gen pipait si indesat intre virful degetelor.

Cel de al doilea blend cu virginia, kentucky si cuban inca nu l-am incercat. ii mai dau inca o saptamana de dospit.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Arome

Mesajde zudo » 16 Ian 2011, 20:07

Mai multe detalii despre casing si top-flavouring : http://pipesmagazine.com/blog/put-that- ... processes/

[img]http://pipesmagazine.com/wp-content/articles/tobacco-blending-processes/casing-tobacco.jpg[/img]
[img]http://pipesmagazine.com/wp-content/articles/tobacco-blending-processes/pressing-pipe-tobacco.jpg[/img]
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Arome

Mesajde Humidor » 17 Ian 2011, 07:51

Tocmai am cumparat ulei esential de tamaie pe care l-am aplicat pe un tampon si asezat intr-o cutie de Irish Oak alaturi de tutun. Sper sa iasa ceva bun, stejar cu tamaie ;)
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde Radu-Mihai » 17 Ian 2011, 12:04

[quote="Humidor"]Tocmai am cumparat ulei esential de tamaie pe care l-am aplicat pe un tampon si asezat intr-o cutie de Irish Oak alaturi de tutun. Sper sa iasa ceva bun, stejar cu tamaie ;)


Poate ca vechii alchimisti care incercau trasformarea fierului in aur,noi,sa dam orcarui tabac gust de latakie...asta da realizare!... :))
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995
Sus

Re: Arome

Mesajde Twain » 17 Ian 2011, 15:05

[quote="Humidor"]...aplicat pe un tampon si asezat intr-o cutie de Irish Oak alaturi de tutun...

Te rog, poti să exemplifici cu o poză?
Eu am încercat ceva asemănător cu un tampon demachiant, dar aşezat PESTE tutun şi pus într-o hârtie cerată, luată dintr-o cutie cu bomboane. Rezultatul a fost destul de neconcludent. :-?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Arome

Mesajde Humidor » 17 Ian 2011, 19:13

Aproape la fel am procedat si eu, tampon demachiant in folie de aluminiu, pus de ieri. Il mai las o saptamana si incerc. Duhneste a tamaie desi nu-mi dau seama cat de repede se va evapora aroma dupa indepartarea tamponului... si cata aroma se va simti in fumul tras din pipa. Dar, mergand pe ideea celor care invechesc tutunul in butoaie in care a fost tinut whisky, nu vad de ce nu ar ramane impregnata aroma in tutun (ma refer la Chieftain, vechile mixturi care acum nu se mai produc viewtopic.php?f=63&t=152 )
Fişiere ataşate
P1010531.JPG
P1010530.JPG
Humidor
 

Re: Arome

Mesajde DSM » 17 Ian 2011, 19:58

[quote="Humidor"]Aproape la fel am procedat si eu, tampon demachiant in folie de aluminiu, pus de ieri. Il mai las o saptamana si incerc. Duhneste a tamaie desi nu-mi dau seama cat de repede se va evapora aroma dupa indepartarea tamponului... si cata aroma se va simti in fumul tras din pipa. Dar, mergand pe ideea celor care invechesc tutunul in butoaie in care a fost tinut whisky, nu vad de ce nu ar ramane impregnata aroma in tutun (ma refer la Chieftain, vechile mixturi care acum nu se mai produc viewtopic.php?f=63&t=152 )


Ma intreb care ar fi procesul adecvat de accelerare a timpului cat trebuie sa stea aroma impreuna cu tutunul. Tutunul lasat in butoi sta cateva luni.
Un soc termic de genul temepraturi ridicate in cuptor ma gandesc ca pot sa grabeasca procesul de imbibare.


Pozele de la Zudo sunt exact ce am imcercat dar la o scara micro. Problema e ca trebuie experimentat mult in privinta procentajului de casing si a procentajului de aroma din casing si timpul de "fermentare" a casingului toate peste ce combinatie de tutunuri adugam aromele. Cam multe variabile.
ceva de genul

(Vi+Ca+Bu)%x(Ar%+H20+Za)%/timp+temp=blend

unde:
vi= virginia in
Ca= Cavendish
Bu= Burley
Ar= aroma
H20= apa
Za= zahar
temp = temperatura la care sta amestecul

Poate casingul e perfect dar amestecul de tutun e gresit sau invers.

Cred ca mai usor e sa gasesc o reteta de tutun pur intr-o combinatie placuta. Mai putine variabile in aceasta formula.

Acum am ajuns sa inteleg si sa respect pe deplin munca unor blenderi precum GLP. Asemenea oameni creaza retete in cap si stiu deja aroma.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Următorul

Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron