Moth Mixture no.1

Moth Mixture no.1

Mesajde Baaron » 26 Oct 2008, 23:36

-80g Maduro
-40g Pure Cuba
-50g Pure Latakia

Se amesteca si se indeasa la limita intr-un borcan timp de o saptamana.

Recomandari Molia:
-a se usca dupa ce trece saptamana daca e cazul, in nici un caz inainte de amestecare.

Eu am incercat-o si este exceptionala din toate punctele de vedere.(Baaron)[attachment=0]
DSC03125.jpg
DSC03125.jpg (13.57 KiB) Vizualizat de 25628 ori
Baaron
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Humidor » 27 Oct 2008, 22:10

Amestecul are un parfum propriu, placut si sec. Tabacul cubanez ii confera aceasta aroma. Este un amestec de tabacuri "dure" si totusi rezultatul nu este dur. Aroma este fina, moale, nu inteapa, arderea decurge fara probleme si foarte incet. As putea sa spun ca este un tabac bun pentru concursuri de fumat pipa. Singurul punct contra ar fi ca dupa a doua jumatate a bolului arde destul de umed.

Desi nu influenteaza pipata, tabacul a fost cam faramitat.[attachment=0]
P1011446.JPG
P1011446.JPG (11.02 KiB) Vizualizat de 25593 ori
Humidor
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 11 Feb 2009, 17:10

Facandu-mi ordine printre pipe cu ocazia noului raft am descoperit ca imi mai ramasese intr-un sertar tutun cam de doua pipe din ultima productie (a 3-a) si consider ca e cazul sa fac urmatoarele mentiuni:

1. Inca e preferatul meu, la concurenta cu Orientalul si le recomand pe ambele cu caldura.

2. Aparent a avut mai mult succes in varianta mai simplu de masurat:

100g Maduro
50g Havana
50g Latakia


3. Tin sa recomand acum sa se tina minim 10 zile indesat in borcan, aroma fiind si mai blanda. De asemenea, recomand sa respire macar un sfert de ora tutunul, sa se mai duca din excesul de parfum de rom din Maduro. Eu unul il prefer in pipe cat mai largi decat adanci. Intre briar si meerschaum as alege briarul la o bautura seaca si spuma la o bautura dulce.

4. Din pacate va mai trece o vreme pana revin cu acest tutun la adunari. Daca va e pofta si lene, discutati cu BNR alterarea cursului valutar in favoarea leului. :19)

Nota asupra procesului de fabricatie: Am imprastiat cat mai rasfirat straturi de tutun pe o coala de hartie A1, am strans gramada, am prins hartia de laturi si am miscat laturile asemeni pistoanelor unui motor, dupa care am inghesuit cele 200g de tutun in cam 700ml de borcan cu garnitura de cauciuc, sperand sa reziste sticla la greutatea mea apasand asupra tutunului.
Molia
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Twain » 11 Feb 2009, 17:31

Ce este acel tutun Havana? De unde faci rost de el?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 11 Feb 2009, 23:18

Din cate stiu asa se numeste tutunul folosit la trabucuri (indiferent de provenienta, asemeni virginiilor) sau vandut pentru blending ca Pure Cuba. Rog strigati tare daca gresesc.
Molia
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Twain » 11 Feb 2009, 23:21

[quote="Molia"]...varianta mai simplu de masurat:

100g Maduro
50g Havana
50g Latakia

Rezulta ca asta este, de fapt, Moth Mixture no.2. NU?

[quote="Molia"]Din cate stiu asa se numeste tutunul folosit la trabucuri (indiferent de provenienta, asemeni virginiilor) sau vandut pentru blending ca Pure Cuba...

Sa inteleg ca folosesti Pure Cuban de la Robert McConnell ?
Te rog, posteaza aici o fotografie a cutiilor pe care le folosesti la Moth Mixture. Ma intereseaza in special poza cutiei in care vine Pure Cuban, deoarece ma intriga faptul ca pe site-ul lui Lothar, la pagina cu Pure Cuban, este afisata o cutie cu titlu diferit pe capac.
Multumesc.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 12 Feb 2009, 11:53

Din octombrie pana acum n-am mai cumparat, asa ca e posibil sa se fi schimbat intre timp ambalajele.

LE: Ultima Oara, cutia era etichetata "Pure 100% Cuba", la ultima "100% Cuba". Calitatea nu s-a schimbat intre aceste doua. Acum observ pe pipe-shop ca e etichetata "Matured in bond". Eu urmeaza sa risc sa-l cumpar cand imi permite buzunarul. Presupun ca schimbarea etichetei e rezultatul faptului ca nimeni nu insira havana alaturi de virginia, cavendish, latakia, perique, oriental, burley si kentucky cand enumera tutunurile de pipa. Sper ca e vorba doar de marketing.[attachment=0]
IMAG0389.JPG
cuba, maduro, latakia din octombrie
Molia
 
Sus

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 27 Noi 2009, 23:18

Moth Mixture no.3 (2 revised): L-am pus la omogenizare, dar in alt recipient, un pic mai incapator.
De degustat la intalnire de pe 18 decembrie.
Molia
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 23 Dec 2009, 19:29

Observatie: in recipient voluminos aromele vor fi un pic mai stridente.
Recomand 200g in borcan de 800ml.
Molia
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 08 Iun 2010, 17:31

Se coace din nou. Nu uitati ziplockurile pnetru intalnirea viitoare
Molia
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Lifelover » 15 Iun 2010, 11:07

Din pacate, colegul Molia nu ne va putea onora cu prezenta la urmatoarea reuniune. Sa-i tinem pumnii si sa-i dorim insanatosire grabnica.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Molia » 21 Iun 2010, 12:48

Am revenit dupa corectarea chirurgicala a problemelor (reconstructia interioara a nasului), am schimbat umidificatorul exact la timp si incerc sa va aduc blendul la urmatoarea intalnire. Sa-mi spuneti si mie cum a iesit, caci momentan mirosul meu e limitat la alcool, otet, diluant si poate si alte arome cam la fel de subtile.
Molia
 

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde mrg » 21 Iun 2010, 15:40

Bine ai revenit! Insanatosire rapida! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde manos » 22 Iun 2010, 10:45

Insanatosire grabnica , bine ai revenit !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Moth Mixture no.1

Mesajde Radu-Mihai » 22 Iun 2010, 13:19

Sper Molia, sa nu surprinzi membrii PCB cu un nou "look",te asteptam cu nerabdare si sanatos sa fii! :0)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron