Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Mesajde Baaron » 25 Mar 2009, 01:21

Un amestec exceptional care nu dezamageste.
Se iau pe rand fasiile de flake si se maruntesc, se amesteca si se pun intr-o singura cutie...lasate la "aerisit" circa 4 ore....rezultatul este exceptional din toate punctele de vedere (aviz Mrg si Twain)
[attachment=0]
Virginia Irish.jpg
Baaron
 

Re: Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Mesajde pari » 25 Mar 2009, 09:55

[quote="Baaron"]Un amestec exceptional care nu dezamageste.
Se iau pe rand fasiile de flake si se maruntesc, se amesteca si se pun intr-o singura cutie...lasate la "aerisit" circa 4 ore....rezultatul este exceptional din toate punctele de vedere (aviz Mrg si Twain)

Da, din nou se se adevereste..."gusturile nu se discuta", eu am fumat "virginia flake" si m-a lasat "rece"; eu l-am pus in pipa impaturit, dar nu cred sa influenteze?!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Mesajde Twain » 26 Mar 2009, 15:01

In momentul asta tocmai incerc blendul propus de tine si, stii ce? nu e rau deloc-deloc!!!
Daca ai fi pus si un chestionar, as fi bifat "Foarte bun". O sa-l mai incerc.

@pari
Virginiile sunt un pic mai pretentioase. Incearca sa fumezi FVF intr-o pipa noua, sau intr-una de spuma, care nu retine aromele altor tutunuri. Si fumeaza lent, astfel incat sa nu se incinga pipa. Am observat ca o temperatura prea inalta altereaza oarecum gustul virginiei. Spune-mi atunci cum ti se pare. :1)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Mesajde alguhan » 26 Mar 2009, 15:06

Mi-a placut si mie amestecul respectiv cand mi l-a oferit Baaron.
Amestecul e bun dar nu-mi place tutunul atat de uscat cum fumeaza Baaron.
Iar FVF este un tutun exceptional si singur. Nimeni nu poate sa fie de parere contra..
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Mesajde Baaron » 26 Mar 2009, 15:29

[quote="Twain"]In momentul asta tocmai incerc blendul propus de tine si, stii ce? nu e rau deloc-deloc!!!
Daca ai fi pus si un chestionar, as fi bifat "Foarte bun". O sa-l mai incerc.

@pari
Virginiile sunt un pic mai pretentioase. Incearca sa fumezi FVF intr-o pipa noua, sau intr-una de spuma, care nu retine aromele altor tutunuri. Si fumeaza lent, astfel incat sa nu se incinga pipa. Am observat ca o temperatura prea inalta altereaza oarecum gustul virginiei. Spune-mi atunci cum ti se pare. :1)


Ma bucur ca ti-a placut, mie mi-a venit ideea sa il combin in felul acesta pentru ca FVF nu mi s-a parut un tabac corpolent, cu personalitate....prin amestecul lui cu Irish a iesit un tabac puternic, pentru cunoscatori, nu pentru incepatori (este destul de tare).
Intr-adevar, anumite Virginii tind sa incinga exagerat de mult unele pipe (ma refer la cele cu peretii ceva mai subtiri)...recomandabil ar fi sa fumati Virginii in pipe mari, cu pereti grosi si fund voluminos, iar pipa in care fumati Virginia folositi-o numai pentru Virginia, nu si pentru alte amestecuri sau tutunuri.
Baaron
 
Sus

Re: Samuel Gawith Full Virginia Flake & Peterson Irish Flake

Mesajde Twain » 26 Mar 2009, 15:33

[quote="Baaron"]...pipa in care fumati Virginia folositi-o numai pentru Virginia, nu si pentru alte amestecuri sau tutunuri.

Exact. Am uitat sa adaug asta mai devreme. Virginiile trebuie fumate numai in pipe dedicate.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron