United Passion Flake - Flanagan

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
33%
Bun
2
67%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 3

United Passion Flake - Flanagan

Mesajde atzitzi » 21 Noi 2012, 23:32

United Passion Flake - Flanagan

Descrierea originala:
Ethereal Orient grades from the best growing regions  of Bulgaria and strong darkfired Kentucky tobaccos characterize the Flanagan flake. Sweet Zambia Virginia, a touch of Perique and hand-stripped Virginias from India round out this powerful and superbly blend. A full-bodied, but elegant flake for friends of spicy and natural tobaccos.
No added flavour!
Nicotine: 5 
Aromatisation: -- 
Flavor: natural
Chart: 1 (light) to 6 (strong)

Intradevar, Flanakag este un tutun dominat de orientale cu o incarcatura nicotinica pronuntata. Virginiile isi fac simtita prezenta spre final accentuind taria tutunului. "Touch"-ul de perique nu prea isi face simtita prezenta in mod distinct, dar contribuie la intregirea bland-ului. Aprinderea este usor greoaie, dar odata aprins arde linistit pina la final. Scrumul rezultat este de un gri inchis presarat cu tente de negru. Fumat din meerschaum a fost un adevarat dezastru, orientalul taindu-ti respiratia. ::10)

Mirosul tutunului in cutie este foarte asemanator cu cel al tutunurilor McClelland din seria Grand Oriental, predominind aroma intepatore de ketchup. Flake-urile sint usor zdrentuite ca urmare a indesarii in cutia mult prea strimta. Calitatea tutunului este insa remarcabila.

Iubitorii de orientale au in Flanagan o alternativa redutabila.
Desi apreciez orientalele foarte mult, acest tutun are ceva ca ma indeamna sa nu-l votez mai mult decit "bun". Sa fie oare chestia aia cu Bulgaria din descriere?
Fişiere ataşate
flanagan.jpg
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: United Passion Flake - Flanagan

Mesajde Twain » 22 Noi 2012, 13:24

Interesant tutun. De unde se poate achiziţiona?
Iar pipa e minunată. Savinelli?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: United Passion Flake - Flanagan

Mesajde atzitzi » 22 Noi 2012, 15:56

Tutunul este achizitionat de la [url=http://shop.strato.de/epages/63080810.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63080810/Products/%22UP%20Flanagan%22]HU-Tobacco[/url]. Va fi prezent la intilnirea de miine impreuna cu UP Joschi's Oriental Sunrise.
Pipa este Savinelli Virginia 701 achizitionata de la [url=http://www.estatebriarpipes.dk/TRC-savinelli12.html]William[/url]
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: United Passion Flake - Flanagan

Mesajde Twain » 27 Noi 2012, 16:37

Am avut prilejul să-l degust cu ocazia unei mostre primite la întâlnirea de la Cărtureşti de la atzitzi, căruia îi mulţumesc din nou.
Urmând sfatul lui de mai sus, am evitat spuma şi l-am fumat în briar, pentru a mă bucura de o aromă cât mai echilibrată. Şi, într-adevăr, am fost delectat cu o paletă foarte plăcut armonizată de tutunuri.
La deschiderea plicului în care am ţinut sigilată mostra am simţit miros de virginia şi de perique. Flake-ul, încă suficient de umed, s-a împăturit bine şi s-a aprins destul de repede, după numai două chibrituri, deşi până la final a trebuit să-l mai reaprind de vreo 5-6 ori.
Iniţial, gustul mi s-a părut foarte asemănător cu cel al lui Peterson Irish Oak (un VaPer), însă, treptat, a intrat în scenă şi Orientalul, care a completat tabloul general. Astfel, până la finalul fumatei, am avut parte de o aromă bine proporţionată, în care toate tutunurile acestui blend s-au completat reciproc: caracterul sec al orientalului temperat de dulceaţa virginiei şi condimentat de perique, ca acompaniament. Cu alte cuvinte, un Balkan în adevăratul sens al definiţiei.
L-am votat cu "Bun". Singurul motiv pentru care nu i-am dat "Foarte bun" a fost din cauză că, personal, prefer tutunurile cu aromă ceva mai puternică de Oriental. În comparaţie cu alte amestecuri bazate pe Oriental pe care le-am mai fumat şi mi-au plăcut, acesta mi s-a părut PREA ponderat.
Destinat celor care doresc un blend sec, echidistant şi corect. Nerecomandat amatorilor de aromatice.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron