Original Warehouseblend - Louisiana Broken

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
20%
Bun
1
20%
Foarte bun
3
60%
 
Voturi totale : 5

Original Warehouseblend - Louisiana Broken

Mesajde Gordon » 03 Feb 2013, 11:24

[quote]
“Louisiana Broken“ - a name that obliges. “Louisiana Broken“ is a Virginia Ready Rubbed Flake, its Virginia grades pressed for an optimal maturation process. “Louisiana Broken“ is balanced with a good bit of Perique and a touch of Kentucky. Robust, bold, expressive, but at the same time sweet and creamy is how you could describe this blend. Full of character and in best tradition of the craft, this tobacco offers pure pleasure of smoking for relaxed moments. It is a must for Perique aficionados and a dream come true for those who love distinctive tobacco blends. The Spirit of Louisiana is interpreted by “Louisiana Broken“ in a traditional way, but also full of the joys of life. …take a walk on the wild side (Lou Reed)

Nicotine: 4 
Aromatisation: -- 
Flavor: natural
Chart: 1 light to 6 strong


Un blend curat, fara supliment de arome artificiale compus din Ready Rubbed Virginia Flake, o doza buna de Perique si ceva Kentucky. Toate componentele se simt echilibrat, virginia dulce fiind completata subtil de nota picanta de branza fermentata a periquelui si un foarte subtil parfum de kentucky. Taria nicotinei se face simtita binisor dupa cateva fumuri. Este un tutun care trebuie savurat cu burta plina si asezat in fotoliu. L-am incercat dupa amiaza si nu mi s-a parut prea dur, in schimb, la cafeaua de dimineata am simtit o usoara strangere in stomac, fiind nevoit sa incetinesc ritmul.

Aroma lasata in camera nu pot sa spun ca deranjeaza, fiind chiar placuta daca si comesenii au trecut de felul 2 sau se afla la cafea. Dar cel mai indicat este ca acest tutun sa fie fumat in tihna citind o carte sau privind la un film, alaturi de un Whisky sau brandy.

Primeste nota maxima.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Original Warehouseblend - Louisiana Broken

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Apr 2014, 18:33

Am primit spre degustare o portie-doua prin bunavointa colegilor la ultima intalnire (multumesc atzitzi) si mi-am propus sa-l fumez in tihna.

Este prima data cand interactionez cu blendurile hu-tobacco si sunt impresionat. Un tabac bun care se fumeaza usor, fara interventii si fara reaprinderi. Primul miros este intepator, parca de otet dar in spatele lui se asterne aroma de tabac cinstit. Fumul este plin, usor, de parca nu ar avea deloc nicotina(nu va lasati pacaliti) dar asta cred ca defineste acest blend. Elegant pentru inceput dar totusi barbatesc. Am simtit totusi o aroma care parca nu era din aceasta poveste. Ceva aromatic. Nu as putea spune ce anume dar parca disoneaza cu restul.
Un finish remarcabil.

Per total o virginie interesanta cu arome seci, placute fumatorului cu experienta.
Din pacate nu intra in topul meu favorit.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron