United Passion - Olaf's Favourite English

Moderator: Cinabru

Cum apreciaţi acest tutun?

Foarte slab.
0
Niciun vot
Slab.
0
Niciun vot
Mediu.
0
Niciun vot
Bun.
0
Niciun vot
Foarte bun.
1
100%
 
Voturi totale : 1

United Passion - Olaf's Favourite English

Mesajde Twain » 28 Feb 2013, 16:20

La deschiderea cutiei, pe lângă mirosul obişnuit al latakiei, de lemn ars, se insinuează şi un iz fructat. Este abia sesizabil, dar este acolo. Asta m-a alarmat un pic, având în vedere că am o predilecţie ceva mai mică pentru tutunuri aromate comparativ cu cele seci.
Scos direct din cutie, tutunul este cam umed. Prima dată când l-am fumat, l-am pus direct în pipă şi l-am aprins imediat. Rezultatul nu a fost prea mulţumitor: în prima jumătate de oră am reaprins de cel puţin 5-6 ori, iar limba a simţit uşoare pişcături.
A doua oară l-am lăsat circa 30 de minute ca să se mai usuce, iar fumata s-a îmbunătăţit. Pişcăturile au dispărut, iar tutunul a ars bine, fără să-mi încingă pipa atunci când nu eram atent la ea.

[attachment=2]
Olaf tin.jpg

"Olaf's Favourite English" e un tutun cuminte. Comparându-l cu ce se găseşte pe la noi, ca aromă şi tărie îmi aduce aminte de "Consummate Gentleman" de la Ashton. Latakia este plăcută şi ponderată, Perique-ul stă abia sugerat undeva pe fundal, iar, din când în când, iese la suprafaţă şi dulceaţa Virginiei. Aroma de fructe, care rămâne detectabilă în cutie chiar şi după mai multe deschideri, nu apare şi în timpul arderii, ceea ce - din punctul meu de vedere - este OK.
Acest tutun se dezvoltă cel mai bine într-o pipă de briar. În meerschaum devine cam aspru, iar în corncob este chiar neplăcut.
Cu siguranţă, este un amestec recomandat latakiştilor, dar nu celor de categorie grea, care probabil se vor simţi oarecum nesatisfăcuţi, ci mai degrabă celor din zona medie.

[attachment=1]
Olaf tobacco.jpg

Un aspect inedit, care frapează la primul contact cu acest tutun, este lungimea fâşiilor de Virginia. Am măsurat unele şi de 10 centimetri. Deşi iniţial pare o năstruşnicie amuzantă a blenderului, acest lucru devine repede incomod când vrei să-ţi umpli pipa şi te trezeşti că scoţi din cutie nişte gheme încâlcite de tabac, mai mari decât vatra. Trebuie să tragi de ele în toate direcţiile, ca să le desfaci şi să le rupi la dimensiuni mai normale, altfel îţi înfundă pipa. Pe de altă parte, trebuie să recunosc că aceste gheme sunt foarte folositoare celor care preferă metoda Frank.

[attachment=0]
Olaf ribbons.jpg

Concluzie: nu m-am decis dacă voi mai cumpăra pe viitor încă o cutie din acest sortiment. Deşi este OK din toate punctele de vedere, parcă îi lipseşte o anumită notă de exotism, care mă face să trec mai parte şi să încerc şi alte blenduri de la HU-Tobacco.
Totuşi, este un tutun foarte bun, iar preţul se justifică (18,35 euro pe site-ul hu-tobacco.de).
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: United Passion - Olaf's Favourite English

Mesajde Twain » 05 Noi 2013, 10:42

Am redescoperit zilele trecute acest tutun. După ce l-am lăsat în uitare vreme de aproape 9 luni, l-am deschis din nou cam acum o săptămână, într-o criză de plictiseală tabagică.
Primul aspect pe care l-am observat a fost că, deşi a stat în cutia originală, tutunul s-a uscat până la punctul în care a ajuns perfect pentru fumat. Firele nu se rup încă, dar nici nu mai au mult până să ajungă acolo. La tatonarea cu dosul degetelor, încă se mai poate simţi o vagă umiditate.
După aprindere, de la primele fumuri se poate remarca o schimbare semnificativă. Senzaţia mea a fost că tutunul s-a armonizat. Latakia a devenit mai îndrăzneaţă, Perique-ul aproape a dispărut, iar Virginia a prins mai mult curaj, fiind detectabilă pe toată perioada fumatei. În acest moment, aş aprecia acest tutun mai apropiat de "Artisan's Blend".
Se pare că "Englezescul favorit al lui Olaf" are nevoie să respire un pic, după deschidere, şi fumata să fie iniţiată după o uscare serioasă. În plus, am convingerea că şi o învechire de cel puţin 6-8 luni i-ar prinde bine acestui tutun.
Faţă de review-ul de mai sus, acum sunt de părere că o să mai comand acest tutun. La primire o să notez data pe el şi o să-l deschid peste cel puţin un an.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron