Sevilla 2012

Sevilla 2012

Mesajde Mihai.Petrisor » 17 Iul 2012, 08:17

Asa cum am discutat la intalnirea de vineri, m-am inscris ca membru PCB la concursul international de anul acesta, la Sevilla.
Momentan astept o confirmare pe e-mail a inscrierii (impreuna cu raspunsul la intrebarile mele cu privire la plata taxei de participare). In momentul in care primesc raspunsul lor am sa public un nou mesaj. Daca mai exista persoane interesate sa participe la concurs ii rog sa-mi scrie, intrucat eu deja imi planific detaliile calatoriei (bilet de avion, rezervare hotel, etc.).
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Sevilla 2012

Mesajde Gordon » 17 Iul 2012, 09:23

Succes!

E si o continuare normala ca finalistul concursului organizat de PCB sa participe mai departe la concursul european.

:1)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sevilla 2012

Mesajde pari » 17 Iul 2012, 10:28

[quote="Mihai.Petrisor"]Asa cum am discutat la intalnirea de vineri, m-am inscris ca membru PCB la concursul international de anul acesta, la Sevilla.
Momentan astept o confirmare pe e-mail a inscrierii (impreuna cu raspunsul la intrebarile mele cu privire la plata taxei de participare). In momentul in care primesc raspunsul lor am sa public un nou mesaj. Daca mai exista persoane interesate sa participe la concurs ii rog sa-mi scrie, intrucat eu deja imi planific detaliile calatoriei (bilet de avion, rezervare hotel, etc.).


te rog, care ar fi data calatoriei?
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Sevilla 2012

Mesajde Radu-Mihai » 17 Iul 2012, 11:32

@Mihai.Petrisor: cat mai multe detalii despre acest concurs!

In alta ordine de idei, "vechea mea obsesie":sa ne facem cunoscuti prin diverse pliante,acum fiind aceasta ocazie,poate se reuseste "dotarea"colegului nostru!
Ceva tiparit referitor la PCB: cine suntem,membri,obiective si alte informatii succint prezentate,in limba engleza,eventual spaniola...

PS.
Cred ca Mihai intra in "cantonament" si se antreneaza serios in urmatoarele zile!... :1)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Sevilla 2012

Mesajde Mihai.Petrisor » 17 Iul 2012, 15:11

@ Pari: aproximativ 18 - 23 octombrie. Merg in dublu exemplar (cu Greierasul) si profitam de ocazie sa vizitam si orasul. Inca n-am luat biletele de avion si nici hotelul; in cateva zile o sa decidem daca mergem cu avionul cu o escala sau daca zburam pana la Malaga (cursa directa cu Blue Air) si de acolo cu trenul (~3 ore, 20 Euro / persoana).

@ Radu Mihai: ma angajez cu placere sa distribui orice pliant realizam; in paralel caut o firma de broderie sa-mi "inscriptionez" sigla PCB pe reverul unui sacou (exista si varianta brodata pe cravata, iarasi nu m-am decis inca).

@ Robaina: multumesc pentru urari.

Inca astept raspunsul cu privire la modul de plata de la organizatori; cum primesc raspuns public imediat toate detaliile.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Sevilla 2012

Mesajde Mihai.Petrisor » 20 Iul 2012, 09:13

Am luat deja biletele de avion (200 E/persoana - fara bagaj la cala) pentru zborul direct Bucuresti - Malaga. Gara se afla sub aeroport, deci este usor de efectuat si tronsonul doi, respectiv Malaga - Sevilla cu trenul (biletul costa 20 E/persoana, durata calatoriei putin sub 3 ore) . Am primit si raspuns de la organizatori, sunt asteptat sa efectuez plata prin banca a taxei de participare (70 euro) si a rezervarii locurilor la masa de gala (100 euro pentru 2 persoane) printr-un singur ordin de plata, care trebuie neaparat sa fie pe numele meu (nu se poate plati cu cardul si nici contul firmei mele nu-l pot folosi). Din corespondenta purtata cu ei pana in prezent (formularul de inscriere si e-mail) nu mi-au cerut nci un fel de act oficial din partea clubului, dar eu o sa am la mine pentru orice eventualitate legitimatia si insigna.
Pentru cei interesati de inscriere, primul pas este completarea formularului on-line de la adresa: http://www.pipesevilla2012.com/lang1/registration.html. Se primeste un raspuns automat (aproape instantaneu) cu instructiunile de plata. In momentul in care este efectuata plata se trimite ordinul de plata scanat la adresa inscripcion@pipesevilla2012.com . Pasul urmator este participarea la concurs :)
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Sevilla 2012

Mesajde Mihai.Petrisor » 18 Oct 2012, 09:55

Peste 2 ore am avion catre Sevilla. Maine se fac inscrierile participantilor (confirmarea participarii), poimaine are loc competitia. Tineti-mi pumnii.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Sevilla 2012

Mesajde AugustBurnsRed » 18 Oct 2012, 12:43

Succes! Te asteptam sub scut!
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Sevilla 2012

Mesajde BAIJ » 18 Oct 2012, 13:01

Drum bun, si multa bafta! :ymapplause:
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Sevilla 2012

Mesajde napoleon » 18 Oct 2012, 16:02

Succes! Suntem cu gandul alaturi de tine. :1)
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Sevilla 2012

Mesajde Gordon » 18 Oct 2012, 21:10

Succes! Te asteptam cu sampania, indiferent de rezultat!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sevilla 2012

Mesajde atzitzi » 19 Oct 2012, 08:28

adicatelea... "poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri", al nostru fiind, te asteptam sanatos, noi fiind din categoria oamenilor care vor "sa vorbesc cu tine".
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Sevilla 2012

Mesajde Gordon » 22 Oct 2012, 07:32

Avem o poza cu participantul nostru.
https://www.facebook.com/#!/andaluciapc?fref=ts
Fişiere ataşate
65421_399654233441723_197636048_n.jpeg
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sevilla 2012

Mesajde Gordon » 22 Oct 2012, 18:22

Avem vesti noi: Mihai a pipat 34 minute si 14 secunde iesind pe locul 150.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sevilla 2012

Mesajde Radu-Mihai » 22 Oct 2012, 19:03

Pacat... la concursul PCB din 2011,a "scos" aproape 46 minute...
Banuim ca emotiile au fost de vina,oricum a acumulat experienta!

Sa-l felicitam pe Mihai pentru participare... :ymapplause:
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Sevilla 2012

Mesajde Gordon » 22 Oct 2012, 19:58

[quote="atzitzi"]adicatelea... "poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri", al nostru fiind, te asteptam sanatos, noi fiind din categoria oamenilor care vor "sa vorbesc cu tine".



In cazul in care nu m-am exprimat clar, el vine cu sampania iar noi il asteptam cu paharele. :))
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sevilla 2012

Mesajde napoleon » 22 Oct 2012, 21:40

Felicitari Mihai-Petrisor pentru cinstea de a ne reprezenta Clubul la concurs. :ymapplause:


@Radu-Mihai: Nu atat emotiile, cat latakia din tutun. Oricum, cred ca a reusit o performanta personala extraordinara de a pipa latakia aproape 35 minute.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Sevilla 2012

Mesajde pari » 24 Oct 2012, 09:56

Tot respectul pentru Petrisor, colegul nostru, care a avut curaj, a spart ghiata; putem spune ca a scris in istoria piparilor romani " prima participare " la un asemenea concurs?
Te imbratisez Petrisor :ymhug: !!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Sevilla 2012

Mesajde napoleon » 26 Oct 2012, 21:59

Multumim colegului nostru, de aceasta data, pentru impartasirea experientei dobandite si a povestilor primului pipar roman prezent la un eveniment de acest gen.

In 2013 concursul international de fumat pipa se va apropia mai mult de noi. Pipele concurentilor se vor aprinde in Polonia, orasul Gmina Zielona Gora, in perioada 11 - 13 octombrie. Sunt cca. 1626 km de Bucuresti.
De acum, pentru ca a fost deschis drumul, poate reusim sa avem mai multi reprezentanti.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Sevilla 2012

Mesajde Mihai.Petrisor » 28 Oct 2012, 02:05

In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine virtual, prin comentarii pe forum, mesaje sms si ganduri bune. Timpul realizat de mine, 34 minute si 15 secunde a fost unul relativ nefericit, pentru ca la antrenamente am reusit un timp mult mai bun si chiar si in timpul concursului lucrurile pareau ca stau bine si ca o sa obtin un timp de aproximativ o ora, fapt care m-ar fi propulsat printre primii 50 - 75 de participanti. Din nefericire pentru mine am facut gafa nepermisa de a ma relaxa dupa primele 30 de minute si de a urma sfatul - de buna credinta si bine intentionat - al presedintelui CIPC (Alain Letulier) de a fuma "tare" in prima parte (30 minute) apoi sa las pipa sa arda singura.
Inceputul concursului a reprezentat un alt moment de panica pentru mine, pentru ca in secunda in care m-am asezat pe scaun, la masa la care am fost repartizat, mi-a venit tot stomacul in gat de emotie. Nu credeam ca o sa ma afecteze, insa clipa in care te sinti singur printre straini (si ei incordati si cu palmele transpirate) a cantarit destul de greu. Prin tehnici asiatice de respiratie si meditatie, dublate de gandul ca imi reprezint tara (si clubul) si nu am voie sa ma fac de ras plus "Tatal nostru" repetat in gand de cateva ori, am reusit sa-mi revin si sa nu ma trezesc descalificat chiar inainte de inceperea concursului. Un alt moment interesant a fost cel in care s-au stins luminile din plafon, pentru a permite concurentilor sa-si urmareasca mai usor jarul din pipa. Trairea mea personala in acel moment a fost echivalent cu experienta avuta cu o zi inainte cand m-am suit intr-un Roller-Coaster (Montaigne Russe) din parcul de distractii situat in vecinatatea locului unde se desfasura concursul, am urcat cu "trenuletul" pana in punctul de inaltime maxima si am realizat ca va urma "caderea" vertiginoasa si ametitoare - un traseu pe care oricat de frica mi-ar fi fost nu mai am cum sa evit sa-l parcurg ...
In alta ordine de idei, concursul in sine reprezinta in fapt un suport perfect pentru intalnirea fumatorilor de pipa din intreaga Europa, multi dintre ei participand numai de dragul distractiei si a ocaziei de a-si face noi cunostinte. Si inainte (la Cina de Gala) si dupa concurs (la masa de "consolare" oferita de presedintele federatiei spaniole) am cunoscut multe personalitati interesante din toate colturile Europei (si nu numai), cu care am schimbat carti de vizita si a ramas sa ne vizitam in anii urmatori.
La Cina de Gala organizata in seara dinaintea concursului am avut norocul de a-l intalni pe domnul Barnabas T Suzuki - un japonez care reprezenta prin functia detinuta intreaga Asie si care, conform cartii de vizita, este presedintele emerit al CIPC, adica presedintele comitetului organizatorilor evenimentului la care participam. Intrucat in afara de sotia domniei sale eram singurul din sala cu care a putut schimba cateva impresii in limba proprie m-am trezit beneficiarul unui capital de simpatie extraordinar, tradus in practica prin faptul ca am fost asezat intr-un colt al salii, alaturi de Greieras si de sotia lui - iar el alerga printre cei prezenti la eveniment, ii selecta pe cei pe care ii cunostea si ii aducea de mana sa imi fie prezentati. In urma publicitatii si onoarei nesperate datorate presedintelui japonez am ajuns - la zece minute de la momentul intrarii intr-o sala plina de necunoscuti, in care atat eu cat si Greierasul ne simteam stingheri - sa fac schimb de carti de vizita cu presedintele CIPC pe Europa - francezul Alain Letulier (si presedintele juriului de a doua zi), cu presedintele federatiei spaniole a cluburilor de pipa - barcelonezul Antonio Pascual Cadena (organizatorul local al concursului) si cu fotograful oficial al evenimentului, polonezul Henryk Rogalski (presedinte al federatiei poloneze si organizatorul concursului de anul viitor din Polonia).
Momentul premierii a fost si el "colorat": in sala se aflau o multime de participanti fistichiu imbracati - o explozie de culori, palarii, steaguri, esarfe, insigne, veste si chiar colane - care aplaudau, scandau si cantau pe rand in functie de natia echipei castigatoare (s-a inceput cu premierea pe echipe) si ma apoi in functie de nationalitatea celor care urcau podiumul (primii 10 concurenti individuali si primele 5 concurente individuale). Momentele in care m-am simtit ca pe stadion au fost cele in care a cantat toata sala, indiferent de nationalitate, pentru ca pe podium au urcat pe rand echipa Spaniei (gazdele) si campionul mondial (inclusiv al actualei editii a Campionatului european), Gianfranco Ruscalla.
Eviva España si Fratelli D'Italia au facut sa vibreze din incheieturi structura metalica de rezistenta a Pabellon del Futuro, mie ramanandu-mi doar dorinta si speranta de a incerca o revansa - eventual colectiva (pe echipa) daca mi se vor alatura si alti membri ai clubului - la Zielona Gora, in Polonia anului 2013 ...
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Următorul

Înapoi la Internationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron