macarici

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

macarici

Mesajde macarici » 12 Apr 2011, 13:34

Buna ziua domnilor,si mai nou,doamnelor!
Ma numesc Gigi Pirvu,sunt din Bucuresti,lucrez ca ambulantier si in toamna fac 50 de ani.
Citesc acest forum de mai bine de un an.Si vreau sa multumesc celor care si-au impartasit
experienta si impresiile aici.
Personal,am avut multe de invatat!
Nici nu stiu in ce "categorie" de pipar sa ma asez!Am reluat fumatul de pipa de aproximativ un an
si am prefacut in fum peste 60 de cutii!Si am 26 de pipe in colectie,dar nu abuzez decat de 5 sau 6!
Fumatul de tigari l-am abandonat total acum 10 ani,dar mai ma delectam cu trabucuri.
Prima incercare cu pipa a fost pe 8-9 ani!Si nu era chiar pipa,ci un port-tigaret in forma de pipa,de
plastic verzuliu,cu bolul in forma de cap de leu.Era al lui tataia si l-am spalat cu sapun si spirt ca sa-i
scot mirosul prea puternic pentru nasul meu de copil.
Citeam carti de aventuri si tineam pipa intre dinti,identificandu-ma cu eroii cartilor de atunci.
Prima pipa cu care am si fumat a fost una facuta de mine dintr-o lulea de bujie de motocicleta,
cu mustiuc din vita de vie si tutun de "Nationale",luat de la tataia!Daca m-ar fi aflat tata,ma rupea!
Va dati seama cu ce "arome"imi torturam papilele gustative!
Pe la 13 ani mi-am luat o pipa chinezeasca si tutun de pipa Club si Matelot.Alta viata!
Dar ori il indesam tare sau prea putin,prea era umed sau uscat,rareori nimeream o pipa sa-mi
placa!Si tot insistam cu tenacitate de autodidact!Daca as fi avut atunci informatiile de acum,
alta era calimera!
Am dat-o pe tigari ca erau mai usor de ascuns,dar tot pipa a ramas prima dragoste!In permanenta am avut
o pipa in casa si ceva tutun ce se gasea atunci.
Sper sa pot ajunge la intalnirile pe care le programati,dar parca e un facut,mereu intervine ceva!
Cu oarece recenzii nu cred sa fac mare figura,pentru ca la mine treaba cu subtilitatile gustative
e mai dificila.E pe sistem binar.Ori imi place,ori nu.
Sa aveti zile bune!
Avatar utilizator
macarici
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Apr 2011, 08:34

Re: macarici

Mesajde zudo » 12 Apr 2011, 15:57

Salut si bunvenit, nea Gigi !
Te asteptam si pe la [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewforum.php?f=26]reuniunile[/url] noastre, fara ambulanta si, musai, cu accentul pe a doua vocala ! :D
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: macarici

Mesajde macarici » 12 Apr 2011, 20:03

cutii,recenzii...!
Eu si "clapele" tastaturi..i,baba si mitraliera! :ymblushing:
Si chiar vreau sa vin!
Numai de bine!
Avatar utilizator
macarici
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Apr 2011, 08:34

Re: macarici

Mesajde Gordon » 12 Apr 2011, 20:55

Bun venit macarici! Gaina batrana face ciorba buna, asa ca nu mai zice ca nu faci recenzii. Un sfat venit de la un veteran este oricand binevenit la o recenzie si faptul ca spui ca Erinmore e preferatul, insemna ca deja avem o parere pentru o recenzie.
Te asteptam neaparat la intalniri ca sa ne povestesti cum este cu Matelotul.
Fum rece!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: macarici

Mesajde Radu-Mihai » 13 Apr 2011, 13:11

In mod normal si traditional cel mai varstnic dintre membrii Clubului, trebuie sa vina cu un mesaj de intampinare pentru noii membri.
Eu fiind decanul de varsta din PCB, totusi m-am abtinut pana acuma sa fac acest lucru!
Deci, bine ai venit in randurile noastre si ma bucur in plus ca avem gusturi comune in privinta tabacurilor si varste apropiate.
Poate vom organiza impreuna cu Pari,Dairen, tu si eu,un fel de "brain trust" al aducerilor aminte despre fostele tutunuri romanesti: "Club" si "Matelot"...
Asta in ideea ca toti cei numiti le-au incercat in tinerete,dar trecerea anilor au estompat amintirile despre aceste tabacuri!... :2)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: macarici

Mesajde pari » 14 Apr 2011, 11:15

Bine te-ai regasit printre noi, GiGi!
:ymhug:
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron