Bine v-am gasit

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Bine v-am gasit

Mesajde Cyclops » 13 Dec 2011, 18:19

Buna ziua,

Numele meu e Andrei, si sunt fumator de tigari normale, chiar si tigara electronica de ~16 ani. De curand am primit un "kit" de pipar (sper ca am folosit corect cuvantul), si as dori niste sfaturi pentru practicarea acestei indeletniciri :). Stiu ca sunt pe un forum si ar trebui sa folosesc functia de cautare, dar asta implica o gramada de timp (pe care din pacate nu-l am) pentru un nou utilizator de forum, asa ca v-as fi recunoscator sa ma indrumati macar cu linkurile cu care voi sunteti atat de familiari deja.

Ce as dori sa stiu:
1. Pipa am obsercat ca are un filtru. Cum stiu ca trebuie schimbat filtrul?
2. Am gasit pe youtube o gramada de modalitati de umplere a pipei, care e cea mai corecta metoda pentru a nu strica/pierde tutunul?
3. Orice altceva ce credeti necesar sa ma sfatuti ca fumator incepator de pipa

Iata kitul meu de incepator:
[url=http://imageshack.us/photo/my-images/440/pipak.jpg/][img]http://img440.imageshack.us/img440/5401/pipak.th.jpg[/img][/url]

Va multumesc anticipat pentru bunavointa si va rog sa-mi iertati aroganta de a cere sfaturi si pareri fara a cauta in prealabil pe forum, dar sunt foarte nerabdator sa aflu cat mai multe
Cyclops
 

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Gordon » 13 Dec 2011, 19:44

Bun venit Andrei. Un punct de plecare este primul nr al revistei PCB: http://www.pipa-bucuresti.ro/PCB201001.pdf
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Bine v-am gasit

Mesajde asuba » 13 Dec 2011, 21:59

[quote="Cyclops"]Ce as dori sa stiu:
1. Pipa am obsercat ca are un filtru. Cum stiu ca trebuie schimbat filtrul?
2. Am gasit pe youtube o gramada de modalitati de umplere a pipei, care e cea mai corecta metoda pentru a nu strica/pierde tutunul?
3. Orice altceva ce credeti necesar sa ma sfatuti ca fumator incepator de pipa

Salut Andrei, tot un Andrei sint si eu. Am ceva timp de pierdut si lene de a cauta linkuri, asa ca prefer sa raspund direct.

1. Filtrul are drept rol principal captarea umiditatii. Deci nu trebuie refolosit un filtru inainte de a-l lasa sa se usuce. Unii il folosesc doar o data sau de doua-trei ori si il arunca. Poate fi folosit si de mai multe ori, mai ales daca esti nevoit sa faci economie. La un moment dat va deveni pur si simplu prea imbicsit, ajungind sa afecteze gustul tutunului - in acel moment e clar ca a venit vremea sa fie aruncat. Personal, recomand filtrele din hirtie sau meerschaum, cele cu carbon au un iz neplacut pentru mine.

2. Cea mai buna metoda pentru incepatori este cea in trei trepte. Cred ca e cel mai greu sa gresesti cu ea. (a) Se umple bolul fara a se forta in vreun fel tutunul si se indeasa apoi pina la jumatatea adincimii. (b) Se umple din nou tot bolul si se indeasa tutunul pina la doua treimi din adincimea bolului. (c) Se umple pentru a treia oara bolul si se indeasa tutunul pina la 1-2-3 mm sub buza pipei. (d) Testezi daca poti trage usor aer prin pipa. Aerul nu trebuie sa intimpine rezistenta. Daca esti nevoit sa tragi anormal de tare pentru a face aerul sa treaca inseamna ca trebuie sa scoti tutunul din bol si sa o iei de la capat. Pentru viitor incearca sa exersezi metoda asa-zis "antigravitationala", varianta in care ramine un gol de aer pe fundul bolului - cred ca este pe youtube un clip al unui club austriac in privinta asta; pentru mine a dat cele mai bune rezultate.

3. Nu trage puternic si prea des din pipa, pentru ca va fi neplacut - aici e o mare diferenta fata de tigara. Nu te enerva ca ti se stinge pipa des, e normal. Bea ceva in timp ce fumezi pipa (eu prefer cafeaua sau un alcool tare, aromat). Probabil te va ustura limba in primele 2-3 luni, in care caz trebuie sa eviti bauturile acidulate si condimentele iuti inainte/dupa fumat. Testeaza cit mai repede si tutunuri nearomate sau cit mai slab aromate, de obicei sint mai blinde cu limba.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Cyclops » 14 Dec 2011, 00:59

Multumesc mult pentru raspunsuri. Foarte utila revista PCB
Cyclops
 

Re: Bine v-am gasit

Mesajde zudo » 14 Dec 2011, 17:44

Referitor la punctul 1, cred ca refolosirea filtrului nu este recomandabila. Cel putin in cazul filtrelor cu carbune activ. Acesta are proprietatea de a filtra nu numai umiditatea ci si substantele nocive aflate in stare gazoasa. Asta merge doar o data. Si eu, trebuie sa recunosc, le mai refolosesc dar numai o data, in caz de necesitate.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Cyclops » 14 Dec 2011, 19:52

adica schimb un filtru la fiecare 1-2 pipe fumate?
Si cu pipele care nu au filtru... cum stam cu substantele nocive?
Cyclops
 

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Gordon » 14 Dec 2011, 21:38

Nu e vorba numai de substante, e vorba de gust. Un filtru prin care a trecut condens, se impute, se acreste, schimba gustul urmatoarei fumate, cum dealtfel face si o pipa necuratata. Eu recomand sa nu refolositi filtrele. Daca ramaneti fara ele, mai bine folositi un adaptor.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron