Ankh

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Ankh

Mesajde Ankh » 26 Oct 2008, 01:25

Cu "puţintică răbdare stimabililor" de saptamana viitoare sper sa ma alatur si eu practicii pipatului. De vreo`saptamana ma documentez ce si cum despre pipe si de vreo 12 ani tot vreau sa ma apuc, dar ma iau cu altele si niciodata nu mi-am facut curaj.

Nu sunt fumator de nici un soi (dar am mai incercat niste trabucuri pana acum) si m-as apuca de pipa (la inceput) pentru tutunurile aromatice (pe holurile facultatii de arhitectura se perinda un profesor fumator de pipa care ma dispera de 2 ori pe saptamana cu tutunul lui cu miros de cirese, in alte zile foloseste tutunuri mai tari si nearomate), si cum nu ma vad cu betisoarele parfumate in coltul gurii, m-am decis sa "investesc" in aceasta chestie. Mi-am lasat pana si barba (si cu asta am disperat multa lume :) ), doar ca sa ma potrivesc cu viitorul "hobby".

Saptamana care incepe de luni vreau sa fie pentru prospectie si achizitionare de primă pipă+accesorii. Foarte probabil o sa dau o fuga pe la JPB si-mi voi alege ceva de acolo.

Mi-am facut temele si mi-am ales vreo 4 tutunuri pe care trebuie sa le incerc pana la ce-a de-a 2-a sau (daca pasiunea ma prinde) a 3-a pipa.

W.O.Larsen - Signature Vintage Mixture 3*
Aston - Artisan`s Blend 4*
Ratray`s - Hal`O the Wind 4*
Samuel Gawith - Full Virginia Flake 4*

-le-am ales dupa descrierile de pe TobbacoReviews, astfel incat sa fiu sigur ca nu ma vor dezamagi. Poate ca nu intra in categoria "rup gura targului cu aroma pipei mele" dar macar stiu ca e ceva unanim acceptat ca fiind bun.

Student la Arhitectura fiind, foarte probabil ma voi orienta spre o pipa simpla dar care arata foarte bine. (Peterson cu ale sale P lip m-au fermecat, dar n-as da atatia bani ca s-o "forjez" la inceputul "carierei" cu tutunuri aromatizate.) Astfel ca va intreb:
-ce pipe / forme se preteaza cel mai bine la tutunurile aromatizate?
-care este cel mai bun tutun cu o aroma puternica, pe care-l gasesc in comert? (respectiv ... sa merg pe W.O. Larsen Signature, sau sa iau ceva mai banal cu gust de "ciresata"? )
Ankh
 

Re: Ankh

Mesajde Humidor » 26 Oct 2008, 09:14

Salut Ankh si bine ai venit printre noi!

Eu iti recomand sa vii la o intalnire si o sa ai ocazia sa testezi mai multe arome.
Depinde de gustul fiecaruia si cred ca tu singur vei face alegerea dupa ce vei testa cateva blenduri.

Poti sa incepi cu o pipa Danske Club, sunt pipe ieftine si bune. Dupa ce mai capeti experienta poti incerca si alte pipe.

Multi dintre noi am stricat prima pipa tocmai datorita lipsei de experienta si de aceea iti recomand o pipa mai ieftina pentru inceput, dar nu Capitol.

Te asteptam la urmatoarea intalnire.
;)
Humidor
 

Re: Ankh

Mesajde Baaron » 26 Oct 2008, 09:24

Salut Ankh si bun venit pe forum !

In primul rand nu iti recomand sa cumperi de la JPB, pentru ca preturile sunt daca nu duble cel putin triple la orice pipa pe care o vei cumpara....mult mai ieftin ai iesi daca ti-ai alege o pipa de pe website-ul de unde noi comandam pipe si accesorii, oferta este mult mai mare decat la JPB si preturile sunt extrem de rezonabile.

Crede-ma ca nu are sens sa dai 2-300 lei pe o pipa care in mod normal nu costa mai mult de 30 euro.
Tabacurile pe care tu ti le-ai ales sunt foarte bune insa trei din ele nu se gasesc in Romania (oferta este foarte saraca)....asa ca oricum cred ca le vei achizitiona din Germania si daca tot o sa iti cumperi tabacul de acolo, merita sa iei si pipa sau pipele tot de acolo.
Referitor la intrebarile tale, nu exista o forma anume care sa se potriveasca unui anume tip de tabac, asta ramane la alegerea ta.
Ca tabac cu aroma parfumata sa placa si celor de langa tine ar fi Kentucky Bird, Da Vinci si inca vreo cateva, dar eu zic ca daca ai incepe cu un Kentucky Bird ai sa fi foarte multumit de el....pe parcurs o sa-ti diversifici gusturile si o sa incerci altceva.

O zi impecabila
Baaron
 

Re: Ankh

Mesajde Ankh » 26 Oct 2008, 10:38

Multumesc de intampinare,

Ziua mea de nastere vine acum duminica si ma gandeam sa-mi cumpar jucariile astea sub pretext ca mi le fac cadou de ziua mea. Sunt un om calculat, dar nu mi-s foarte strangator; sub pretextul ca imi iau cadou de ziua mea, deja am bagat muuulti bani in accesorii legate arhitectura si fotografie (pentru ca asta e marea pasiune), asa ca ce mai conteaza 300RON pentru prima pipa.

Si cum ziceam ca-s calculat (si, dupa cum se vede, modest din cale-afara :D ), pot sa spun ca am puricat deja (de `fo 3 zile) comenzile voastre anterioare de pe [url=http://www.pipe-shop.net]Pipe-Shop[/url] si puse cap la cap cu discutiile de pe celalalt forum, am reusit sa identific "jucariile" interesante (tutun, pipe, accesorii).

Bun sfatul cu JPB, desi nu cred ca voi rezista tentatiei inca 1 luna jumate. Foarte probabil o sa caut totusi o pipa ieftina, dar din briar (prietena mea ma tot indeamna catre una meerchaum - ca-i plac ei alea albe :roll: ) cu un pret situat in intervalul 100-160RON (am vazut cateva - la un magazin din Bacau, locul natal - care mi-au placut - de la Brebbia - in intervalul asta de pret). Oricum, daca nu astept pana atunci cu luleaua, sigur o sa ma alatur comenzii cu niste tutunuri si accesorii.

Nu am gasit pe Pipe-Shop (desi s-ar putea sa nu fi fost suficient de atent) bloc de briar pentru sculptat ulterior. Mi-as prinde urechile in asa ceva, dat fiind ca oricum fac machete pentru facultate ... ce mai conteaza 4-6h de munca la o pipa. :)
Ankh
 

Re: Ankh

Mesajde Twain » 26 Oct 2008, 12:36

[quote="Ankh"]...Foarte probabil o sa caut totusi o pipa ieftina, dar din briar (prietena mea ma tot indeamna catre una meerchaum - ca-i plac ei alea albe :roll: :)

Pipa de meerschaum isi merita toti banii la capitolul fumat. Dar in ce priveste culoarea... prietena ta s-ar putea sa fie dezamagita in timp. Pentru ca spuma se ingalbeneste. :oops:

[quote="Ankh"]Nu am gasit pe Pipe-Shop (desi s-ar putea sa nu fi fost suficient de atent) bloc de briar pentru sculptat ulterior. Mi-as prinde urechile in asa ceva, dat fiind ca oricum fac machete pentru facultate ... ce mai conteaza 4-6h de munca la o pipa. :)

Intr-adevar, n-ai fost atent. Gasesti link-ul chiar pe prima pagina, in dreapta-jos.
Eu chiar sunt interesat sa vad ce poti face tu, cu ideile tale arhitecturale, dintr-un asemenea bloc. Bag mana-n foc ca vei concepe un design de exceptie.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron