Bine v-am gasit !

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Bine v-am gasit !

Mesajde LEGIONNAIRE » 04 Noi 2012, 23:30

In primul rand doresc sa transmit un bun gasit, tuturor celor care fac parte din acest club select, si care au acest nobil hobby.
Ma numesc Catalin Faust, am 42 de ani sunt psiholog si sunt din Bucuresti. Am fost fumator de tigarete timp de 10 ani (intre 14 si 24 ani). Am renuntat la fumat dar pipa m-a atras, avea ceva misterios....asa cum spunea Dl. Cristian Cocea, pipa ..." e altceva - e fumat cu detasare, e contemplare, e nostalgie".
In aceasta vara am petrecut concediul pe o veche insula de pescari, cu stradute pietruite, care urca printre casele cu partere de piatra si etaje de lemn, o insula destul de putin populata si necucerira de "invadatori". E liniste, se aude doar vuietul marii, se aud pescarusii, mai vezi, pe la colturi de strada, localnici care stau pe taburete mici de lemn, discuta intre ei, fumeaza pipa, mai sorb o gura de cafea din cesti mici, albe, pe care le tin cu grija in mana. Parca am calatorit in timp..... Acolo am vazut un localnic care printre alte "maruntisuri" insirate pe o masuta, avea si pipe de vanzare. Nu mult a lipsit ca sa-mi achizitionez una. Am amanat achizitia, s-a terminat concediul, si o data cu el si banii :ymblushing: .
In urma cu doua saptamani am vizualizat cu ochii mintii momentele minunate petrecute pe acea insula. Mi-am amintit si de localnicul cu pipe...
Nu am mai zabobit si am "dat un search pe goagal" cautand pipe. Am gasit acest club, am gasit o multime de informatii care de care mai interesante si o multime de persoane dispuse sa te ajute neconditionat. Cred ca v-am plictisit cu "povestea" mea....asa-s eu mai artist.. :))
Nu am achizitionat inca o pipa dar din cate am reusit sa observ majoritatea recomanda pt inceput Danske Club iar ca tutun Amphora....
In speranta ca nu v-am plictisit prea tare, va rog sa ma ajutati in achizitionarea unei pipe si a unui tutun "suportabil" pt incepatori.
Va multumesc anticipat si va doresc "FUM RECE".
Cu stima, Catalin.
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012

Re: Bine v-am gasit !

Mesajde Gordon » 05 Noi 2012, 08:30

Bun venit Catalin. Recomandarile noastre sunt orientate catre ce se gaseste la noi. Asta nu inseamna ca, daca ai ocazia, nu te poti orienta si catre alte pipe si tutunuri de afara.
La noi sunt in principal doua firme, [url=http://www.tutundelux.ro/]JPB[/url] si [url=http://www.tobaccoshop.ro/]Tobacco Shop[/url] (rebrenduit acum "Think Black").
De la JPB poti achizitiona Danske Club, Brebbia sau Capitol. Acestea sunt pipe la care raportul pret/calitate este foarte bun. Dupa ce prinzi tehnica fumatului si te orientezi catre anumite tutunuri, poti sa te gandesti si la pipe ceva mai scumpe cum ar fi Stanwell sau Savinelli.
De la Tobacco Shop poti achizitiona, din gama celor mai ieftine - pentru inceput, Vauen sau Chacom, dupa care poti sa te gandesti si la un Peterson.
Ideal ar fi sa mergi la magazin pentru a vedea pipa si a o simti in mana. Pozele inseala de multe ori. Va trebui sa examinezi imbinarea mustiuc-shank - sa nu fie prea larga sau prea stransa si sa fie cat de cat simetrica, gaura de fum - sa fie centrata si tangenta la fundul bolului, in niciun caz mai sus cu cativa milimetri (poti admite o mica descentrare a gaurii de fum fata fundul bolului dar daca gaura este mai sus influenteaza destul de mult calitatea fumatei, in sens negativ). O pipa care se incinge mai greu va avea peretii mai grosi iar o pipa care se raceste mai repede va avea peretii mai subtiri. In functie de obicetiul pe care-l vei capata, vei sti dupa un timp care ti se potrivesc mai bine. Pentru inceput iti recomand o pipa cu peretii mai grosi. Vei trece apoi la o examinare a grainului. Acesta ar trebui sa fie cat mai simetric. Vei observa ca la pipele mai scumpe calitatea texturii creste.La o pipa mai ieftina vei observa pe suprafata mai multe puncte de chit care astupa defectele de material (porii din lemn). Acestea nu influenteaza neaparat calitatea fumatei dar fac pipa sa arate mai urat. Din punctul asta de vedere, daca ai de ales intre doua pipe cu acelasi model, va trebui sa te orientezi catre acea pipa care are cele mai putine puncte de chit.
Iti recomand o pipa cu filtru. Acesta iti va proteja mai mult limba de arsuri iar daca vei constata ca-ti place sa fumezi fara filtru, o poti echipa ulterior cu un [url=http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?f=NR&c=509&t=pipe_accessory]adaptor[/url].

La tutun te poti orienta dupa [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewforum.php?f=21]recenziile[/url] de pe forum. Vei constata ca la o parte din ele este trecut "recomandat incepatorilor" sau "nerecomandat incepatrorilor" dar cel mai bine ar fi sa participi la [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewforum.php?f=26]intalnirile noastre[/url], ocazie cu care vei putea sa incerci mai multe tutunuri inainte sa te hotarasti ce-ti place.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Bine v-am gasit !

Mesajde atzitzi » 05 Noi 2012, 17:02

Buna Catalin si felicitari pentru ca nu numai ca ai poposit pe forum nostru dar te-ai si inscris.
Recomandarea mea, in ceea ce priveste pipele pentru incepatori, este Danske Club model 11, ceva in jurul a 160,170 de lei la JPB (de forma iti poti da seama din imaginea de mai jos). Asa cum bine spune si Robaina, o pipa cu peretii grosi pe linga faptul ca se incinde mai greu, lucru esential la inceputuri, cind ori nu poti, ori nu-ti vine sa controlezi tirajul, ofera mai multa incredere posesorului ca, cel putin, pipei nu i se poate intimpla nimic rau; iar pe deasupra confera si un "look" de lup de mare. Multi colegi detin acest model si nu am auzit pe cineva sa se plinga.
Amphora, pe de alta parte, este un tutun de mijloc, usor aromat, dar nu din cale afara. O masura buna de la care sa pleci in selectarea preferintei.
Daca timpul iti permite, esti binevenit la intilnirile noastre bilunare.
Fişiere ataşate
stanwell-royalguard-11-brownpolish-1_0.png
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Bine v-am gasit !

Mesajde LEGIONNAIRE » 06 Noi 2012, 00:13

Va multumesc din inima pentru primirea calduroasa si pentru sfaturile utile pe care mi le-ati dat.
O seara frumoasa si "FUM RECE" !
Cu stima, Catalin.
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012

Re: Bine v-am gasit !

Mesajde pari » 06 Noi 2012, 09:34

Bun Venit Catalin!
Respectabile nou venit, daca tot ai inceput ajutat de simturi, urmeaza-le ... Alege din magazinele sugerate de colegii mei, du-te sa vezi, sa simti, sa atingi. :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron