Despre mine pe scurt

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Despre mine pe scurt

Mesajde Bercalone » 18 Feb 2014, 20:10

Ma numesc Iuliu Berca, sunt antrenor de inot in Pitesti, am 36 de ani si de anul trecut am un nou hobby: fumatul pipei :). Pipa este salvarea mea incercand sa ma las de tigari aprox 2 pachete pe zi. Inca de la primul fum mi-am dat seama ca o sa reusesc. Nu mi-a fost usor la inceput, dar dupa o saptamana de zile in care n-am fumat tigari deloc mi-am dat seama ca am reusit. A trecut mai mult de jumatate de an acum fumez ieftin (pt ca imi fac propriul amestec cu tutun vrac si ceva arome) si inca fumez si o sa fumez in continuare pipa mai ales ca am trecut la pipa in forma de trabuc care este mult mai usor de manevrat si parerea mea arata si mult mai bine decat o pipa obijnuita (fara sa se supere cineva).
Imi doresc ca lumea sa afle cat de "bun" este gustul de tutun adevarat fata de otrava de tigari pe care am tot bagat-o in mine ani buni de zile si cat de bine e sa te trezesti dimineata fara sa tusesti si sa scuipi.
Va doresc tuturor o seara placuta si sper sa pot sa particip la cat mai multe intalniri ale piparilor din Romania.
Avatar utilizator
Bercalone
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Oct 2013, 15:09
Fumez pipa din: 0- 0-2013

Re: Deapre mine pe scurt

Mesajde TLGTLC » 18 Feb 2014, 20:17

Felicitari pentru performanta de a renunta la tigari. Sa inteleg ca nu fumezi tutun de pipa dedicat? Ar fi pacat pentru ca nu seamana nici pe departe iar ideea nu e sa fumezi ieftin ci bun. Ti-am urmarit cu atentie posturile despre Briar Cigar, ai talent. Iti doresc o activitate bogata aici pe forum.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Despre mine pe scurt

Mesajde Romy » 18 Feb 2014, 20:31

Bun venit Iuliu aka Bercalone si fum cat mai rece !
PS. Pune o poza cu pipa-trabuc, cu tutunul folosit si aromele.
respect.
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: Despre mine pe scurt

Mesajde Bercalone » 22 Feb 2014, 18:26

Aromele sunt cumpărate de pe net, de pe site-urile obijnuite şi cunoscute în România. Iar trabucul mi-e teamă să-l pun, dar totuşi îl pun, chiar dacă mă acuză vreun membru că abuzez de acest forum:).
Încă ceva important despre tutun: la început când fumam pipă, am observat că chiar înainte să se termine pipa, când mai erau 3-4 fumuri rămase, primeam o aromă deosebită. m-am chinuit să găsesc acea aromă în mai multe tipuri de tutun, până când am învăţat să îmi fac singur tutunul din tutun vrac. Şi eu am fost uimit să văd că acea aromă care o căutam am găsit-o în cel mai ieftin tip de tutun :). Vă rog să mă credeţi că îmi place mult mai mult tutunul aşa tare cum e el şi aromat şi umidificat de mine decât tutunul care l-am găsit până acum.
Fişiere ataşate
model nou.jpg
e un model nou, vopsit dar îl tot încerc de două săptămâni să văd dacă e ok. Deocamdată este :d ...
Avatar utilizator
Bercalone
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Oct 2013, 15:09
Fumez pipa din: 0- 0-2013

Re: Despre mine pe scurt

Mesajde Insuratelu Cristi » 22 Feb 2014, 19:08

"am observat că chiar înainte să se termine pipa, când mai erau 3-4 fumuri rămase, primeam o aromă deosebită" :-?

Glumesti cumva? Pentru ca unii dintre noi, printre care ma numar si eu detesta partea asta. Personal eu ma abtin de a mai fuma de acolo tocmai pentru "aroma deosebita" :15)
Poate pare la prima vedere ca pierd un finish deosebit la unele tabacuri dar... prefer sa irosesc tutunul si sa ma opresc.

Cu privire la a incerca sa-ti aromatizezi tutunul, sunt pe acest forum o gramada de topicuri interesante pe care le-am testat dar toate au la baza tutunul de pipa (care nu se aseamana cu cel brut de pe okazii) si apoi rabdare sa avem ca tabacuri sunt MII de incercat. Unele poate sa-ti placa, altele nu, dar important este SA INCERCI.
Intra te rog pe [url=http://www.tobaccoreviews.com/]tobaccoreviews[/url] sa-ti faci o idee.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron