Incepator- Corn Cob

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Incepator- Corn Cob

Mesajde GeorgeM » 01 Mai 2014, 13:02

Salutare tuturor!

Numele meu este George iar dupa o cercetare mai mult sau mai putin serioasa am decis sa incep acest obicei al fumatului din pipa. Motivele sunt diverse, de la admiratia pentru tot ce implica acest obicei pana la motivele de sanatate - tin sa mentionez ca fumez tigari normale de ceva vreme (acum cochetez cu tigara electronica) si simt ca nu ma pot bucura de gustul tutunului datorita aditivilor. Imi place sa fumez, imi place gustul si starea care ti-o da fumatul, iar toata istoria tutunului ma fascineaza. De aceea cred ca acesta poate fi inceputul unui obicei placut si mult mai interesant si mai ales ca exista o intreaga comunitate dedicata pipei.

Dupa indelungi cautari asupra pipei perfecte de inceput, am dat peste pipa din cocean ( corn cob ). Aceasta fiind o solutie ieftina si conform cu unele site-uri de profil din afara, si una placuta si calitativa (lemnul de cocean da o aroma inedita fumului pe langa intreaga traditie si istorie acestei pipe - de la Mark Twain, la Popey, la Generalul MacArthur). As opta si pentru un briar, deoarece am inteles ca este un model bun pentru inceput iar unele modele au un aspect interesant, insa la prima impresie acest tip de pipa este un pic cam scumpa. Daca stiti un briar ieftin (cam in jurul la 100 RON) as lua ambele modele de pipa.

As vrea, asadar, sa deschid un nou thread, legat de acest corn cob, deoarece cred ca merita o dezbatere. Ce parere aveti desprea ea? Este buna? Ati mai incercat pana acum aceasta pipa? Daca da, ce recomandari aveti? In plus, stit daca se gasesc pe la noi? Am citit undeva pe aici ca cei de la JPB de pe Victoriei ar avea asemenea modele. Cat despre tutun..care credeti ca ar fi cel mai potrivit pentru ea? Pentru inceput as opta pentru Amphora Aromatic sau Clan (am inteles ca sunt cele mai bune pentru inceput).

Legat de alte tips and tricks pentru incepatori, aici sunt o gramada si am sa ma documentez mai serios pe parcurs. Abia astept sa imi achizitionez prima pipa! Va multumesc pentru rabdare si suport! Sper sa ne mai scriem!

Un fum intens si rece va doresc! :)

P.S asta e un model de corn cob preferat de mine http://corncobpipe.com/2-pipe-country-gentlemen.html
P.S.S Ignorati mesajul privat (care are acelasti continut) nu am stiut ca trebuie sa scriu aici :)
Avatar utilizator
GeorgeM
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2014, 12:40

Re: Incepator- Corn Cob

Mesajde TLGTLC » 01 Mai 2014, 14:20

In primul rand bine ai venit pe forum, in al doilea rand subiectul s-a dezbatut la rubricile dedicate dar nu-i problema. Corn-cob-ul necesita ceva experienta deoarece este mai fragil si risti sa-l deteriorezi. Eu iti recomand (asa am procedat eu) sa cauti pipe second hand pe site-urile de vanzari, sa le cureti bine si apoi sa incerci diversele tabacuri. Cam toti am inceput cu aromatice insa sunt cu dus-intors...se incing mai repede, provoaca condens, produc usturimi la limba. Amphora e o alegere foarte buna pentru inceput dar gasesti pe site-urile de anunturi si Mac Baren ieftin sau alte marci...trebuie sa ai rabdare si sa urmaresti frecvent pentru noutati sau comanzi de pe site-urile germane (rasfoieste forumul ca s-au pomenit). Personal iti recomand pipele estate (sh) pentru inceput, nu costa mult si afli daca e sau nu de tine fumatul de pipa. Apoi, in functie de buget incepi ,,marea aventura".
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Incepator- Corn Cob

Mesajde GeorgeM » 01 Mai 2014, 14:30

Multumesc pentru raspuns! Se pare ca m-am pierdut prin subiectele forum-ului...sunt multe, timp sa ai! :)
Legat de curatenie, am vazut pe unde pe aici un dispozitiv interesant care se foloseste de aburii de alcool etilic pus intr-o eprubeta (imi scapa numele). Pentru cineva care nu are prea multe cunostinte in a confectiona asa ceva si cu un buget limitat, ce metoda de curatat se recomanda? Ma gandesc ca pentru pipele second hand iti trebuie ceva mai mult decat o perie ca sa le cureti eficient...

Spor in toate!
Avatar utilizator
GeorgeM
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2014, 12:40

Re: Incepator- Corn Cob

Mesajde GeorgeM » 01 Mai 2014, 14:53

Am gasit thread-ul cu igienizarea pipelor! Multumesc!

Astept totusi si alte pareri despre corn cob :)
Avatar utilizator
GeorgeM
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2014, 12:40

Re: Incepator- Corn Cob

Mesajde Twain » 02 Mai 2014, 03:45

Pipele corn-cob au fanii lor, care le fumează şi le întreţin cu multă grijă. Eu, însă, nu mă număr printre ei. Pentru mine, corn-cob-urile sunt mai mult de back-up, decât pentru un fumat constant.
Părţile bune ale unei astfel pipe sunt preţul foarte redus şi greutatea foarte mică.
Părţile rele sunt ceva mai multe. Fragilitatea, în primul rând. Ca să iasă ieftină, se face din materiale ieftine. Plasticul muştiucului e foarte fragil (am rupt un tenon), lemnul shank-ului e foarte subţire şi predispus la crăpare, vatra e destul de inflamabilă şi, chiar dacă nu "izbucneşte în flăcări", e carbonizată cu uşurinţă de jarul încins al tutunului (am pipe corn-cob cu cratere în interior).
În al doilea rând aspectul. Trebuie să recunoşti că nu arată chiar ca pipa cea mai potrivită pentru costum, cravată sau lavalieră. Însă e numai bună pentru luat la pescuit, la grătar cu prietenii, sau la grădinărit, în curte. Sau în propria casă, în particular.
În al treilea rând, mărimea. Au vetrele cam mici, astfel încât o fumată durează cam puţin... din punctul meu de vedere.
Prefer un briar şi îţi recomand şi ţie unul.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator- Corn Cob

Mesajde GeorgeM » 02 Mai 2014, 09:52

Multumesc Twain , am notat! O sa ma indrept, asadar spre un briar iar cob-urile le tin pentru back up
Avatar utilizator
GeorgeM
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2014, 12:40


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron