Bine v-am gasit

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Bine v-am gasit

Mesajde Delu » 02 Mar 2016, 00:57

Buna seara.
Multumesc adminilor pentru acceptul de primire in randul dumneavoastra.
Nu sunt foarte priceput in a vorbi despre mine, dar in schimb imi place sa imi povestesc experientele. Asa ca in continuare voi povesti cum am fumat prima mea pipa, ce m-a facut sa fumez pipa dupa ce am renuntat la fumat in urma cu un an si jumatate si de ce imi place sa fumez pipa.
Dar mai intai sa ma prezint, ma numesc Claudiu, am 31 de ani si sunt un "corporatist" bucurestean aflat in cautarea evadarii din tumultul cotidian.
In urma cu cateva saptamani ma aflam in vizita cu familia la parinti, cand am zarit ratacita in bar vechea pipa a tatalui meu, pe care vreme de 20 de ani s-a asternut praful, de cand tatal meu s-a lasat de fumat. In acel moment o dorinta mai veche se aprinde in mine, fumatul pipei. Fara un motiv anume, dar ceva imi spunea ca ea imi va oferi arome de neuitat. Ezit pentru o secunda, dupa care o iau si o miros. Un miros fin de tutun, placut si discret ascuns in lemnu de cires imi trezeste simturile.
Dupa o secunda sau doua ma intorc catre tatal meu si il intreb: "Imi dai mie pipa?". Se uita la mine, imi zambeste si mi-o incredinteaza cu conditia sa nu ma re-apuc de fumat. Ii reamintesc ca nu mai gasesc nici o placere in tigarete si ca vreau sa incerc pipa care nu implica inhalarea. Vreau sa o fumez primavara in parc, in aer liber, alaturi de parfumul florilor care ne vor inebuni simturile cat de curand.
Il intreb, "Cum se baga tutun in ea? Cum se fumeaza?". Imi spune sa pun tutunul in straturi, sa il presez cu futacul din ce in ce mai tare si foarte important sa nu trag ca din tigareta ci sa sorb usor. Ma avertizeaza sa iau numai tutun de calitate, altfel limba si gura mea vor avea de suferit. Imi mai spune ca dureaza mult sa fumez pipa si ca va trebui sa o reaprind. Isi aminteste cu placere ca o fuma dupa ce noi (eu si fratele meu) adormeam, ca o fuma alaturi de un vin bun sau o bautura fina. Eu ii multumesc si ii zambesc ca un copil.
Dupa cateva zile, devin nerabdator si vreau sa incerc pipa cat mai repede. caut de cu seara constincios pe internet ce fel de tutun vreau si ajung la blendurile Commonwealth si Squadron Leader.
A 2-a zi de dimineata, in drum spre birou ma opresc la tutungeria JPB de langa cladirea de birouri unde lucrez. Instant sunt lovit de realitatea ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, JPB nu comercializeaza Samuel Gawith. Amabila, doamna care vindea imi recomanda un tutun cu aroma de prune si o fina nota de vanilie, Stanwell Classic. Imi fixez privirea pe Clan Aromatic, balansez in gand si accept propunerea dansei. Dupa cateva minute, ajuns in birou desfac plicul, sunt ametit de aroma imbietoare a tutunului, devin foarte nerabdator. Cativa colegi curiosi miros si ei tutunul, il apreciaza pozitiv. Dar sunt la birou, las tutunul de o parte si ma comut in modul de lucru. Studiez atent rezultatele obtinunte peste noapte din softul de optimizare la care lucrez. Uit de pipa.
Vine ora pranzului, comand impreuna cu colegii din birou pizza pe care o savuram in obisnuita nota de veselie. Dupa masa, colegii fumatori ma intarata cu intrebarea: "Vii jos?". Brusc imi aduc aminte de tutun, de aroma, se reaprinde nerabdarea si spun, "DA"! Fac pipa in graba, acum, retroactiv ma gandesc ca asta a fost prima gresala. Pipa este o doamna, nu o dama usuratica de companie.
Cum ajung la locul de fumat o aprind. Fals prima oara, asa cum mi-a spus tatal meu. Bat usor tabacul ars la suprafata cu futacu' si reaprind. Astept o invazie de arome fine, dar am uitat ca esentele tari vin in cantitati mici si trag tare, ca din tigareta. Nimic, decat mult fum, trag mai tare din pipa in timp ce incercam sa reaprind, uit sfaturile "batranului". Sunt luat de valul "tigaretelor" din jurul meu. Sunt pedepsit dupa nici un minut. Incep sa simt o arsura pe limba. Imi aduc aminte ca am fost avertizat si avizat. Reduc cu mult debitul prin care trag din pipa, dar este prea tarziu. Iritatia/arsura imi va trece abia peste 48h.
Nu sunt dezamagit de prima mea experienta, am stitu ca am gresit si unde am gresit. Imi propun sa tratez pipa ca pe o doamna.
Dupa doua zile prind ocazia perfecta sa fac din nou cunostinta cu ea. Sotia si fetita vin tarziu dintr-o vizita la socrii mei. Am doua ore libere. Nu ezit. Imi prepar un ceai negru, nu il indulcesc. Vreau sa simt dulceata din tutun, din Virgina, despre care am citit atatea. Incarc pipa cu grija, usor, relaxat, in fundal ascult Traviatta lui Verdi. Simt cum atmosfera este potrivita, aroma de tutun ma imbata. Stiu ca de data aceasta nu ma va dezamagi, caci nici eu nu o dezamagesc pe ea, o tratez precum o doamna, nu ca pe o prostituata. Stiu ca voi primi rasplata.
Aprind pipa, sunt precaut, sorb usor si am mai multe incercari. Reusec pe la al 3 sau al 4-lea chibrit sa o aprind. Da, este ce cautam, o aroma de fructe imi isi face discret simtita prezenta, iar dupa inca cateva fumuri, chiar inainte sa reaprind incep sa gust o dulceata pe care nu am mai cunoscut-o pana acum. Am reusit! Pana la jumatate, aroma dispare usor usor si devine mai dura, dar nu neplacuta, continui sa pufai rar si usor. Da, imi place, usor usor mintea imi fuge in stanga si in dreapta spre diverse teme ce ma preocupa, meditez. Reaprind de nenumarate ori, iar spre sfarsit, tutunul incepe sa muste, chiar daca eu am impresia ca abia trag. Este punctul in care m-am oprit din fumat.
Dupa cateva zile de fumat Stanwell Classic vreau sa incerc ceva diferit, un English blend. Ma opresc asupra Consummate Gentleman. Cu ocazia vizitei la JPB am o discutie foarte interesanta cu o doamna din AFI despre pipe, caci acum stiu ca vreau o pipa din briar. Imi recomanda si confirma ca cel mai bine este ca intai sa imi formez propriul stil si sa am rabdare pana stiu ce pipa vreau. Ii multumesc si ii cer o cutie de Consummate Gentleman.
Acasa, imediat ce se culca fetita mea de 2 anisori, deschid cutia. Sunt uluit, imi vine in minte un singur lucru, Laphroaig. Din nou devin nerbdator, insa ma abtin sa o fumez in acea seara. Astept pana a 2-a zi. Cand imi urmez cu meticulozitate ritualul deja creat. Sunt rasplatit din plin. Nu m-am inselat, aroma de turba imi inunda simturile intr-un mod cat se poate de discret alaturi de o dulceata greu de descris in cuvinte.
Ce experienta!

Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi primele mele experiente in cele ale pipei!
O seara faina!
Delu
 

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Twain » 02 Mar 2016, 03:18

Bine ai venit pe forum.
Mulţumim pentru că ne-ai împărtăşit prima ta experienţă cu pipa. Aceste momente de multe ori se uită.
Te aşteptăm cu noi texte, la fel de descriptive şi de efervescente ca acesta. :1)

[quote="Delu"]...JPB nu comercializeaza Samuel Gawith. ...

Aşa este. Ultima dată am văzut Samuel Gawith la Mag. Victoria, dar a trecut ceva vreme de atunci.
Poţi, însă, comanda pe net. Din România.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Bine v-am gasit

Mesajde merlin69 » 06 Mar 2016, 13:18

Bine ai venit pe forum!
Interesanta povestea ta.Nu uita 2 lucruri care fac inedita pipa...
primul e ca pipa iti va rezerva intotdeauna experiente olfactive pe care nu le poti avea decat cu...ea, experiente care
iti vor trezi cele mai placute amintiri facandu-te sa te duci departe cu gandul...
e ca o carte...o carte e cel mai ieftin mijloc de a calatori.... :))
doi, asa cum spun colegii, cu pipa poti face o groaza de chestii...poti gesticula, te poti invalui in mister, dar...in acelasi timp
poti face si un lucru util, avand mainile libere... (asta fiind latura practica a pipei)
Prin urmare....fum rece si...bine ai venit!
Avatar utilizator
merlin69
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Feb 2016, 09:10
Localitate: Galati
Fumez pipa din: 0- 0-2012


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron