Salut!

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati profilul personal si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Salut!

Mesajde sdragoss » 04 Noi 2016, 21:09

Salut, sunt din Sighișoara și am 36 de ani! Fumez pipa de 2 luni timp în care am citit cam tot ce se poate pe net despre aceasta minunata îndeletnicire.Fumez cam 2,3 pipe pe săptămână...relaxat , no Stres!
Am început, după o temeinica documenare, cu o pipa Capitol (în defavoarea lui Danske care are aprecieri mai bune) . E super, îmi place... sunt mulțumit de alegerea făcută. Oricum următoarea pipa va fi o danske club (prea o lauda toti) . Inare timp pentru a putea face diferența am niște corn cob Uri! Îmi place mai mult cu Capitolul! Ca și tutun am încercat W O Larsen 1864, Skandinavik vanilia, danske club și Robert McConell pure virginia! Îmi place din toate punctele de vedere Larsen uL!
Acum o întrebare... ce stiți despre pipe lorenzo?
Le-am găsit pe net la niște preturi foarte mici?

Cam atât Deocamdată!
Va Salut!
sdragoss

Fumez pipa din: 0- 0-2016

Re: Salut!

Mesajde Gordon » 05 Noi 2016, 09:41

Bun venit!

Lorenzo, ca orice alte pipe, sunt OK atata timp cat le gasesti fara defecte functionale cum ar fi: imbinarea mustiuc-shank, alinierea gaurii de fum la baza vetrei, lungimea tenonului (care trebuie sa inchida perfect gaura in care intra in shank - nici mai lung, nici mai scurt in cazul pipelor fara filtru), diametrul gaurii de fum din shank - care trebuie sa fie unul care sa asigure un bun tiraj - 3,5-4,5mm, canalul de fum din mustiuc - ~3-4mm evazat in V catre lip astfel incat peria sa treaca fara efort si tirajul sa fie bun.

Restul calitatilor care tin doar de aspect fac doar obiectul placerii tale vizual-tactile.

La pipele vechi(folosite) e de preferat sa le vezi inainte. De obicei vanzatorii le fotografiaza din unghiuri care ascund defectele si se fac ca n-au stiut ce caracxteristici conteaza in alegerea pipei. Daca le cumperi online e bine sa-i intrebi, sa ceri fotografii cu mustiucul scos, fundul vetrei etc.

Succes!
Gordon
Membru fondator PCB

Images: 813
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Salut!

Mesajde sdragoss » 06 Noi 2016, 02:28

Mulțumesc pentru sfaturi! O sa am mare Grija! Pana atunci o sa strâng bani pt. o Danske! :D
sdragoss

Fumez pipa din: 0- 0-2016

Înapoi la Membri noi