Alexandru

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati profilul personal si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Alexandru

Mesajde Alexandru » 14 Mar 2009, 17:19

Salutare,
Ma numesc Alexandru, sunt din Bacau, sunt fumator de tigarete de 2 ani.
Am o pipa Butz Choquin, primita de la un prieten , pipa are o istorioara cam lunga o am de circa 2 ani, prima oara am fumat-o cu un tutun TILBURY CHERRY, asta fiind in urma cu 1 an jumatate, atunci m-am fript la limba si am lasat pipa deoparte pana acuma...Momentan fumez un tutun Stanwel Guarana nu stiu daca am facut o alegere prea buna, si asta ma pisca la limba:), am probleme si cu umplutul pipei dar banuiesc ca voi invata in timp
Multumesc ca ati citit putinele randuri scrise de mine si astept cu mare drag sfaturi.

Multa stima Alexandru
Alexandru

Re: Salutare

Mesajde zudo » 14 Mar 2009, 17:44

Bine ai venit printre noi !
Si eu am patit la fel ca tine , la inceput. Probabil forjezi pipa prea tare. Incearca sa o savurezi, lent. Nu-i nimic daca se stinge, o poti reaprinde de cate ori vrei. Lasa pipa sa se raceasca intre fumate si curat-o bine . Daca iti plac tutunurile aromate iti recomand, de pe piata autohtona, Stanwell Melange si W.O.Larsen Vintage Signature, . Fum rece !
zudo
Membru de onoare

Mesajde Alexandru » 14 Mar 2009, 18:22

Multumesc pentru raspuns, spuneti-mi va rog tutunul trebuie lasat la uscat, eu am scos tot tutunul afara din pungulita si l-am intins pe o bucata de staniol.
Imi place la nebunie cum miroase si gustul fumului dulce acrisor doar ca nu pot savura tutunul cum ar trebui pentru ca, ultima oara cand am fumat am fumat un tutun cu aroma de cirese, si am fumat cam mult adica vre o 4 pipe una dupa alta, impreuna cu alti prieteni. Acum nu stiu ce trebuie sa fac sa dispara aroma de cirese din pipa si sa subtiez stratul de turta, neavand reamer, mentionez ca pipa are o arsura la buza vetrei si pe fund, am incarcat inlaturarea cu smirghelul dar nu s a dus complet...
Inelul de argint este oxidat, cum il pot curata.

Stima.Alex

P.S Daca este nevoie dupa ce se usuca tutunul in ce il pot pune ca sa nu-si piarda aroma?
Alexandru

Mesajde pari » 14 Mar 2009, 19:33

Bun venit Alexandru !
Tutunul de obicei NU TREBUIE USCAT, se fumeaza ca atare; daca este prea umed trebuie lasat deschis(cutia sau pachetul) in camera, o zi, doua(depinde de umezeala din camera, la bloc 30% umiditate, la casa 50-60%).
Se recomanda ca la desigilare, tutunul, sa se lase o ora doua "ca sa se obisnuiasca cu camera".
Un tutun uscat nu este recomandat sa se fumeze, pentru al aduce normal nu este usor...este o alta discutie.
Tutunul(pachetul sau cutia )daca vrei sa-l pastrezi mai mult de o saptamana, trebuie puse intr-un umidificator, in ambalajul original, la 70-80 % umiditate!
Dupa parerea mea...

Succes!
pari
Membru de onoare

Images: 121

Mesajde Baaron » 14 Mar 2009, 19:58

Alexandru scrie:Salutare,
Ma numesc Alexandru, sunt din bacau, sunt fumator de tigarete de 2 ani.
Am o pipa Butz Choquin, primita de la un prieten , pipa are o istorioara cam lunga o am de circa 2 ani, prima oara am fumato cu un tutun TILBURY CHERRY, asfa fiind in urma cu 1 an jumatate, atunci m-am fript la limba si amlasat pipa deoparte pana acuma.
Momentan fumez un tutun Stanwel Gurana nu stiu daca am facut o alegere prea buna, si asta ma pisca la limba:), am probleme si cu umplutul pipei dar banuiesc ca voi invata in timp
Multumesc ca ati citit putinele randuri scrise de mine si astept cu mare drag sfaturi.

Multa stima Alexandru

Salut si bun venit in clubul piparilor bucuresteni !
Tillbury nu este unul dintre cele mai bune tabacuri, mai ales Cherry....de obicei, pipele in care se fumeaza tutun cu "aroma de cirese", raman impregante cu mirosul specific tabacului incat foarte greu se poate scoate mirosul din ele...din cauza asta este necesar ca fiecare pipar sa aiba cate o pipa pentru fiecare soi de tabac fumat...pentru tutunul de cirese o pipa, pentru Latakia alta pipa, pentru Virginia alta pipa si tot asa...Te-ai fript la limba datorita faptului ca ai forjat pipa prea tare si nu ai fost atent...din pipa nu se trage ca din tigara....ci mult mai calm si mult mai lejer, in caz contrar riscand sa te frigi la limba si pe cerul gurii.
Nici unul dintre tabacurile mentionate mai sus de tine nu este bun pentru un pipar incepator, studiaza bine forumul, in special sectiunea de Review-uri (unde poti gasi descrieri detaliate ale diverselor tabacuri)...personal eu ti-as recomanda mai degraba un W.O.Larsen Signature sau W.O.Larsen 1864 (dintre tabacurile de la noi de pe piata) sau daca vrei ceva de calitate superioara, poti comanda odata cu noi si tabacul pentru tine din Germania....
Deocamdata cerceteaza cu atentie subiectele acestui forum, in care vei gasi raspuns la multe dintre intrebarile tale legate de pipe...Bun venit inca o data si mult succes!
Baaron

Înapoi la Membri noi