Razvan

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Razvan

Mesajde RazvanD » 30 Mar 2009, 21:44

Salutare tuturor,
Ma numesc Răzvan , am 30 de ani, sunt din Câmpina si m-am lăsat de fumat tigarete acum un an. Asa am descoperit plăcerea de a savura un trabuc (am încercat o Toscana Originale, de care altfel m-am si îndrăgostit). Sunt înscris pe forumul humidor.ro administrat de domnul Bogdan, si citind review-urile referitoare la tutunul de pipa si urmând si linkul către forumul Pipa Club Bucuresti s-a născut dorinta de a încerca sa fumez si eu pipa. La indemnul domnului Bogdan m-am înscris pe acest forum, si sper sa primesc ajutorul dumneavoastră în ceea ce priveste initierea în plăcerea de a savura pipa.
Pana acum nu am mai fumat pipa niciodată, nici nu am o pipa încă...
Momentan strâng banii; (după sfaturile primite de la domnul Bogdan) intentionez sa cumpăr o pipa Danske Club Vario - am înteles ca sunt pipe de briar de o calitate buna, tocmai potrivite pentru un novice, si se găsesc la JPB, sa încep cu un tutun....Old Dublin de la Peterson, sa iau niste filtre de balsa, perii de curătat pipa,futac ....am uitat ceva? :?
Astept si alte propuneri si sfaturi din partea "veteranilor" si multumesc anticipat
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Razvan

Mesajde eugenk » 30 Mar 2009, 21:49

Ia-ti doua pipe sa nu treci prin ce am trecut si eu(a fost greu).Si ia-ti doua tipuri de tutun as well restu' iti zic cei mai experimentati.Si eu sunt inca incepator desi deja am 8 pipe or something si le fumez pe toate, e o adevarata placere.
Bine ai venit.
eugenk
 

Re: Razvan

Mesajde RazvanD » 31 Mar 2009, 07:26

Multumesc de sfat EugenK, si eu ma gandeam ca va trebui sa imi iau cel putin doua pipe, pentru a folosii tutunuri diferite in ele, dar asteptarea asta ma omoara :( pana strang banii sa imi cumpar prima pipa...
Oricum cum este regula o pipa pentru latakia, una pentru virginii, si una pentru aromate?...
Tie ce ti s-a intamplat de spui ca te-ai chinuit?
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Razvan

Mesajde Baaron » 31 Mar 2009, 08:01

[quote="RazvanD"]
....Pana acum nu am mai fumat pipa niciodată, nici nu am o pipa încă...
Momentan strâng banii; (după sfaturile primite de la domnul Bogdan) intentionez sa cumpăr o pipa Danske Club Vario


Salut Razvan si bun venit in Pipa Club Bucuresti !
Daca o sa ai timp liber si vei participa la reuniunea de pe 3 Aprilie, ai de la mine o pipa Capitol Panel Straight din briar care fumeaza foarte bine...
O zi buna in continuare

[attachment=0]
Capitol Panel.jpg
Baaron
 

Re: Razvan

Mesajde RazvanD » 31 Mar 2009, 12:13

Domnule Baaron,

Mi-ati lasat fara cuvinte nici nu stiu ce sa mai zic....mi-ati face o bucurie enorma, mai ales ca prima mea pipa ar fi una deja rodata si care pe deasupra fumeaza si bine dupa spusele dumneavostra.
Eu sunt din Campina, ajung vinerea acesta in Bucuresti (chiar mai inainte am vorbit cu seful meu sa imi dea voie sa plec un pic mai devreme de la birou) dar din pacate trebuie sa ajung in vreo 3 locuri in Bucuresti numai decat. As putea sa ajung la Club pe la ora 17, dar la ora 18 trebuie sa fiu in Unirii unde o sa fiu retinut pana la ora 19. De la 19 la 20 iarasi as avea un pic de timp, dar la 21 trebuie sa fiu langa Mall Vitan sa ma intalnesc cu cineva...
Mi se pare oarecum meschin sa vin la Bononnia sa dau buna ziua sa iau pipa de la dumneavostra si sa plec...
As dori sa pot sta si eu de vorba cu membrii, sa ne cunostem, sa cer sfaturi (am atatea intrebari), desi si sa primesc cadou o pipa numai a mea ::18) ...
Astept o sugestie din partea dumneavostra.
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Razvan

Mesajde Twain » 31 Mar 2009, 14:38

Salutare, Razvan.
Bun venit pe forum.

Pentru vineri, ti-as recomanda sa vii la Club la ora 17. Avand in vedere ce trafic e in zona la ora 19, m-as mira sa poti ajunge din Unirii in Bononnia si apoi din Bononnia in Mall Vitan in intervalul acela pe care il ai liber.
Oricum, nu e nici o problema pentru noi daca vii si stai doar cateva minute. S-a mai intamplat si altora. Important e sa "dai cu nasul" de atmosfera care se creeaza la o astfel de intalnire. Mirosul pipelor aprinse, discutiile interesante, glumele inteligente, toate astea iti vor inocula un microb... care te va face sa revii si altadata.
De regula, intalnirile noastre sunt organizate in prima vineri a fiecarei luni calendaristice. Stiind asta, poate reusesti sa-ti programezi din timp cate o mica deplasare pana in Bucuresti.
Intrebarile poti sa le pui si pe forum. Nu te sfii sa intrebi absolut tot ce ai neclar. Toti am fost incepatori (multi inca mai suntem), asa ca nimeni de pe acest forum nu are dreptul sa ia in ras pe un nou venit pentru ca nu stie vreo anume tehnica de fumat.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Razvan

Mesajde Baaron » 31 Mar 2009, 21:56

[quote="RazvanD"]
Astept o sugestie din partea dumneavostra.


Absolut de acord cu Twain.
Poti sa fi acolo la 17.00, stai 10-20 de minute, aprinzi o pipa....facem cunostiinta si pe urma iti poti continua linistit treburile.Vei reveni cu siguranta.
Baaron
 
Sus

Re: Razvan

Mesajde RazvanD » 01 Apr 2009, 15:16

Multumesc frumos de raspuns. Voi veni la ora 17 la club Bononnia.
Abia astept...... ::56)
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron