Toni.

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Toni.

Mesajde cornel_badea » 01 Sep 2009, 11:47

Buna ziua domniilor voastre!
Dupa indelungi negocieri si deliberari "cu propria persoana" mi-am facut curaj sa scriu si eu cateva cuvinte.
Badea Antonio Cornel ( Toni, Cornel) dupa preferinte, 37 de toamne urmeaza a fi implinite anul acesta in septembrie, inginer de formatie, momentan agent imobiliar, bucurestean; dar de imprumut, care a decis sa incerce a pasi in acesta fabuloasa si deosebita lume a degustatorilor de tabac!

Tentativa timida de abordare a acestei pasiuni in devenire, a plecat de la un cadou primit acum cateva saptamani( bine inteles si nu intru in detalii ) a unui set incepator TILBURY. Ce a urmat, nu poate fi definit decat ca o profanare in cel mai strict sens a acestui ritual! Pipe umplute partial, fumat cate 6-7 in interval de cateva ore, usturimi de limba, lacrimi, durei de stomac. Fiind o persoana incapatanata, am perseverat si nu am renuntat. De doua saptamani, in unul din foarte multii timpi morti in aceasta meseria, am descoperit forumurile fumatorilor de pipa si am inceput sa asimilez cat mai multa informatie posibila.
Dupa primele 2-3 ore, aveam deja notiunile de baza. Ajuns acasa, am incercat ( cu posibilitatile limitate puse la dispozitie de dotarea precara ) sa umplu pipa toata, aprinsa cum trebuie, fumat incet, relaxat, si surpriza!!! Tutunul a inceput sa aiba arome nebanuite ( amfora full aroma ), nu mai inteapa, se stinge des dar acest aspect urmeaza a fi ameliorat in timp. Ce sa mai. Schimbare totala! Dat fiind faptul ca microbul m-a contaminat definitiv, urmeaza investitiile in recuzita. Pentru inceput cred ca voi opta pentru un CHACOM ( am vazut in Auchan ceva pana in 160 ron ) sau un DANSKE. Am ceva probleme momentan cu bugetul, dar orice pasiune cere sacrificii.
In linii foarte mari, ca astea au fost cele cateva lucruri pe care le-am avut de spus. Sper sa fiti ingaduitori si sa nu trageti in pianist. A facut si el ce a putut!
Va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati citit istoria si va multumesc ca existati.
Urmeaza sa va tin la curent cu derularea ulterioara a ostilitatilor!
cornel_badea
 

Re: Toni.

Mesajde Augustinus » 01 Sep 2009, 14:40

Bine ai venit, Toni! Mi-a placut mult povestea ta, mai ales ca si eu am inceput cu acelasi minunat set Tilbury. De asemenea, am inceput sa apreciez pufaitul din pipa abia dupa primul bol de Aphora.
Vorbeai la sfarsitul prezentarii despre o eventuala noua achizitie de la Auchan. Am vazut si eu oferta de acolo si nu ti-as recomanda-o. Pipele Chacom nu sunt de cea mai buna calitate. Ca sa eviti orice neplacere, iti recomand sa mergi la magazinul de pipe de pe Calea Victoriei (pe partea stanga cum vii dinspre rondul de la Palatul Victoriei, langa o reprezentata Petrom, daca nu ma insel si vis a vis de sediul BCR parca). Acolo vei gasi pipe pt toate buzunarele. Aveau niste Danske la preturi acceptabile, adica pana in 200 Ron, de asemenea niste Savinelli, tot la un pret asemanator, care sunt niste pipe excelente. Mai gasesti si pipe Brebbia, insa sunt destul de riscante. Poti avea ghinionul sa nimereste o pipa proasta si atunci e pacat de banii pe care i-ai dat. O alta varianta ar fi sa vii la intalnirea de pe 4 septembrie (urmareste forumul ca sa vezi unde va fi locatia) si poti comanda o pipa de pe net la urmatoarea comanda pe care o vor face membrii clubului.
Pana atunci iti doresc fum rece, succes cu pipa aceea din set ( e o pipa poloneza, Mr. Brog se numeste, si este facuta din lemn de par) si te asteptam printre noi.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Toni.

Mesajde cornel_badea » 01 Sep 2009, 16:47

Va multumesc mult pentru primirea facuta! Chiar astept sa va si cunosc personal, deoarece imi pare ca sunteti niste oameni cu totul deosebiti. Despre o pipa noua, nu cred ca pot discuta inca. Mai am niste alte cheltuieli si gauri de acoperit, dar vine si vremea cand voi fi fericitul posesor al unui " obiect de cult " pe care mi-l doresc din ce in ce mai mult. Poate imi fac un cadou de ziua mea ( 16 sept ). Pana atunci, ucenicia cu vajnica si se pare credincioasa " poloneze" ! :))
Numai bine, si incerc sa asimilez cat mai multe.
cornel_badea
 

Re: Toni.

Mesajde Humidor » 01 Sep 2009, 18:49

Bun venit Toni. Te atseptam vineri la intalnire. Pana atunci studiaza si oferta de pe [url=http://www.pipe-shop.net/Shop/html_en/cheap-tobacco-pipes.htm]pipe-shop[/url], gasesti acolo si pipe mai ieftine si destul de bune, de exemplu eu am cumparat anul trecut o pipa "Pipe Shop" :) care fumeaza excelent http://www.pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/h ... bacco_pipe, sunt facute de Design Berlin. Daca doresti sa o tii in mana inainte sa o cumperi, atunci JPB este solutia si de acolo, cu un Danske nu vei da gres. Cred ca este in jur de 135 lei una.
Humidor
 

Re: Toni.

Mesajde cornel_badea » 02 Sep 2009, 10:12

Multumesc pentru sfaturi si invitatie!
Cred ca o sa trec pe la magazinul din Victoriei cat mai curand posibil. Sunt din ce in ce mai hotarat sa-mi aleg un Danske si cred ca asta voi face in final. Pana atunci omor pipa pe care o am si sper sa nu se supere pe mine ca nu sunt rau intentionat.
M-ar interesa ce forme de pipe mi-ati recomanda ca incepator. Personal imi plac cele bend sau half bend. Nu stiu de ce imaginea mea legata de pipe se suprapune cu modelul asta si cu un capitan barbos pe puntea corabiei, tragand de zor tutun in bataia vantului. Cred ca m-am uitat prea mult la TOATE PANZELE SUS.:)
Si acum sa ma laud! Am trecut pe la AUCHAN ieri si mi-am luat un Peterson - Irish Whiskey. M-iam rupt mainile incercand sa-l desfac si pana sa inteleg ca era inchis in vid, am injurat de toti dracii! Incepator; ce sa-i faci.
Miroase frumos, a pruna uscata parca si putin afumata. Este la uscat si abia astept sa-l incerc in seara asta.
cornel_badea
 

Re: Toni.

Mesajde Molia » 02 Sep 2009, 20:10

Pentru forma exista o singura lege atat pentru incepatori cat si pentru cei cu vechime: una care sa iti captiveze atentia pe durata unei fumate de 30-120 minute
Molia
 


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron