Andrei (anagramat Dairen)

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati profilul personal si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Andrei (anagramat Dairen)

Mesajde dairen » 28 Oct 2009, 22:11

Salut in primul rand pe voi cei care prin post-urile voastre interesante ati reusit sa ma convingeti sa revin la
obiceiul ... pipatului, dupa o pauza de vreo 40 de ani. Ii salut si pe toti ceilalti care nu sunt (inca) inregistrati
pe forum si care doar citesc cu interes informatia de calitate, bine structurata, scrisa cu pasiune si din pasiune
pentru pipa.

Spuneam ca am revenit la pipa, pentru ca prima data am fumat-o pe vremea adolescentei. Eram elev de liceu si
teribilismul varstei m-a determinat sa cumpar o pipa chinezeasca si s-o indes cu tutun romanesc Matelot asa cum
(nu) m-am priceput. Pipa aceea a cunoscut insa si tutunuri mai ... fine. Acestea se "aduceau" cu destula greutate
de catre cei care aveau privilegiul sa calatoreasca. Asa am avut ocazia sa gust si cate un pachet de Amfora Full Aroma,
Clan Aromatic sau Troost. In studentie si apoi pana pe la sfarsitul anilor '80 pipam ocazional degustand cate un tutun,
invitat fiind de unul din fostii colegii de liceu cu care am ramas si azi in legatura.

Am revenit acum 2 ani in lumea pipelor. Intamplator sau poate nu chiar, am dat peste pipele adolescentei (vreo trei la
numar). Au revazut lumina zilei, s-au reintalnit cu tutunul si flacara chibritului, si-au revarsat parfumul uitat si
amintirile acelor ani. Am gasit site-uri, v-am gasit pe voi, am gasit informatia care mi-a lipsit atat de mult acum
patruzeci de ani ... si care m-a motivat sa revin.

In acesti 2 ani am adunat cinci pipe, toate DC (Danske Club). Sunt pipe model vario (partial rusticate), cu un pret
rezonabil, care fumeaza bine. S-ar mai putea adauga forma frumoasa care a consacrat pipele Stanwell. Langa acestea
am adaugat un meerschaum primit cadou vara aceasta. Se numeste Hakan Cantekin.

Tutunurile fumate pana acum sunt cele din oferta scumpa si saraca a pietei romaneasti. Incepator fiind (asa ma consider)
mi-au placut Skandinavik Vanilla, Alsbo Black (pacat ca anul acesta nu l-am mai intalnit), Clan Aromatic (l-am regasit dar
nu mai are gustul de pe vremuri. Sa fie varsta de vina?), Stanwell Vanilla / Melage. Gusturile mele sunt deocamdata
orientate catre tutunurile slabe, medii, aromate. Fumez zilnic una doua pipe. Sunt conservator, asa ca aprind
intotdeauna cu ... chibritul. :)

Sper sa fiu o prezenta placuta si activa pe forum dar si la intalnirile organizate de voi. In compania voastra fumul va fi
cu siguranta mai aromat si de o calitate mai buna.

Andrei Visan / 56 ani
dairen
Membru de onoare

Re: Andrei (anagramat Dairen)

Mesajde Humidor » 28 Oct 2009, 22:22

Bine ai venit Andrei!

Intradevar, o foarte frumoasa prezentare. Eu cred ca vom avea multe de invatat de la tine si multe povesti de ascultat.
Cel mai mare avantaj cred ca il vei gasi la intalnirile noastre lunare unde ai ocazia sa degusti orice tutun din dotarea oricarui participant.
Urmatoarea intalnire va fi poimaine pe 30.10.2009, detalii mai multe aici: viewtopic.php?f=26&t=669 , nu uita sa-ti anunti participarea (in principiu ca sa stim cam cate locuri sa rezervam). Eu voi aduce intre altele, Da Vinci care sunt sigur ca te va incanta.

Pana la urmatorul tau post pe forum sau intalnirea cu membrii iti urez Fum rece!
Humidor

Mesajde dairen » 29 Oct 2009, 08:41

Multumesc mult pentru urarile si calduroasa primire.

Pentru intalnirea de Vineri, ma inscriu chiar acum la topicul respectiv.

Cat despre comenzile de tutun, ce pot sa spun:
Deja se simte in aer aroma unor blend-uri ca Dunhill sau Ashton ... :D
dairen
Membru de onoare

Mesajde mrg » 29 Oct 2009, 11:00

bine ai avenit, andrei, si ma bucur ca ni te-ai alaturat. esti deja o prezenta placuta pe forum! :1) sper sa te convinga si reuniunile live. cat despre tutunurile nominalizate de tine, voi aduce eu doua dunhill-uri - my mixture 965 si un de luxe navy rolls (ceva mai uscat) si ashton - sovereign (si asta cam uscat, dar inca bun) ca sa iti faci o impresie (daca sunt new-entry pt tine) sau sa-ti readuci aminte aroma (daca deja le-ai fumat). pana atunci - fum rece si tutun pe-ndestulate!
mrg
Membru fondator PCB

Fumez pipa din: 0- 0-2007

Înapoi la Membri noi