DSM

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

DSM

Mesajde DSM » 11 Noi 2009, 22:31

Salut
Am dat peste acest forum cu ceva timp in urma si am descoperit review-uri si ganduri asternute prin bloguri ale unor utilizatori fapt ce ma facut sa tot revin la acest forum.
Astazi seara am hotarat sa ma prezint in ciuda faptului ca as putea sa devin doar un membru simpatizant al Pipa Club Bucuresti datorita faptului ca sunt din Timisoara si foarte rar apuc sa trec prin Bucuresti.
Sunt nascut in 79 si fac parte din ultimele generatii care au mai apucat sa vada (si sa stea) la cozile de la Alimentari unde rafturile erau pline cu borcane cu compot de piersica in coaja si cu sambure. Am crescut cu rockul alternativ ajungind sa ascult jazz fara a face din aceasta un act de snobism.
Fumez de ceva vreme, in ultimii ani fiind doar tutun de tigari Van Nelle si Drum, tutun ce uneori il asortam cu tutunul de pipa pe care il "furam" din plicurile tatalui meu.
Formarea profesionala este cea de arhitect dar ma simt la locul meu intr-un mic garaj unde imi repar si incerc sa imi reconditionez motocicletele. Find un garaj fara incalzire iarna putinul timp liber mi-l ocup cu reconditionarea de pipe. Detin o colectie de pipe (o mica superstitie ma opreste sa le numara) desi placerea mea este de a savura un tutun bun. Gandul ca forma interioara si lemnul din care sunt facute pipele influenteaza nuantele pe care poate sa le aiba un tutun a facut sa ajung sa am o colectie de pipe. Scopul initial era sa am doua pipe pentru outdoor, una pentru aromatice (un Churchwarden care ciudat dar inca imi lipseste), doua in forma clasica de billiard si Liverpool, si un a poker evident pentru serile de poker. Am ajuns ca astazi sa ma uit dupa pipe frumoase, bine echilibrate ca si proportie si daca e posibil cu o poveste legata de ea. Nu ma omor dupa pipele bent pentru ca ma fac sa ma gandesc mai mult la dentist decat la tutunul pe care il fumez.
Favoritele din colectia de pipe sunt: un Søren Refbjerg bent smooth, Dunhill Amber Root 4106 estate, Peterson system pipe no 306 si un Danske Club 259 iar din tutunurile incercate pana acum favoritele sunt: Peterson - Univesity Flake, Davidoff - Flake Medalions, Dunhill - light flake, Samuel Gawith - Squadron Leader, Honore - Flake, W.O Larsen - Signature. Nu ma prezint ca o persoana foarte consecventa in gusturile de tutun, oscilind prin toate felurile de tutun de la aromatice -tutunul pentru situatii sociale la english mixtures - care ma exileaza in garaj , pe moment fiind un fan de flake-uri.
Huh, imi cer scuze daca prezentarea e cam lunga dar atat m-a tinut pipa fumata in timp ce am scris.

O seara placuta.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: DSM

Mesajde zudo » 11 Noi 2009, 22:44

Bine ai venit printre noi ! Chiar daca nu speram sa te vedem prea curand la intalniri, asteptam cu interes review-urile si impresiile tale despre tutunuri, pipe si atmosfera din jurul lor.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: DSM

Mesajde Molia » 12 Noi 2009, 10:00

Si totusi daca ajungi, la orice ora o sa fac pe dracu' in patru sa vin cu setul de jetoane si cu pokerul handmade by our own Humidor, iar daca anunti din timp vizita, garantat mai aduni cativa pipari.
Molia
 

Re: DSM

Mesajde pari » 12 Noi 2009, 12:41

bine ai venit!
inspirata prezentare, bravo.
...si daca, nu ajungi "la capitala" te astept la ploiesti sa ne cunoastem! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: DSM

Mesajde mrg » 12 Noi 2009, 18:47

Salut, DSM!
Frumoasa prezentare si frumoase ocupatii - si cea de vara, dar sincer rezonez mai mult cu cea de iarna, pt. care te invidiez onest si sincer pt. ca e un domeniu cu care ma indeletnicesc si eu pt. uzul personal, insa foarte rar de cateva luni. Si cum curiozitatea nu-mi da pace as avea o intrebare (reconditionezi pipe pt tine sau ai clienti?) si o rugaminte - posteaza niste fotografii cu pipele reconditionate - macar cele din colectia personala, a piese cu nume interesante.
Sa nu uit urarile: bine ai venit pe forum si sper sa ne citim mai des, chiar daca e vorba, asa cum precizezi, doar de o "relatie de la distanta" :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: DSM

Mesajde Humidor » 12 Noi 2009, 21:01

Bine ai venit printre noi!
Humidor
 

Re: DSM

Mesajde DSM » 14 Noi 2009, 14:21

[quote="mrg"]Salut, DSM!
Frumoasa prezentare si frumoase ocupatii - si cea de vara, dar sincer rezonez mai mult cu cea de iarna, pt. care te invidiez onest si sincer pt. ca e un domeniu cu care ma indeletnicesc si eu pt. uzul personal, insa foarte rar de cateva luni. Si cum curiozitatea nu-mi da pace as avea o intrebare (reconditionezi pipe pt tine sau ai clienti?) si o rugaminte - posteaza niste fotografii cu pipele reconditionate - macar cele din colectia personala, a piese cu nume interesante.
Sa nu uit urarile: bine ai venit pe forum si sper sa ne citim mai des, chiar daca e vorba, asa cum precizezi, doar de o "relatie de la distanta" :1)


Multumesc pentru urari.

Pipele le reconditionez pentru mine in putinul timp liber care imi ramane, am alunecat in acest hobby prin munca de garaj. Reconditionez pipele care imi plac foarte mult ca si forma sau ca poveste. Fiind o munca care cere foarte multa rabdare imi place sa lucrez cu pipe care inseamna ceva pentru mine, deci imi este greu sa incep cu pipa altei persoane. Raspunsul simplu ar fi: nu, nu reconditionez pipe pentru clienti.

Cu placere dau un sfat dar am impresia ca sunt pe forum pipari cu o experienta mult mai vasta decat a mea (acesta fiind si motivul pentru care am dorit sa devin membru) , spre exemplu eu inca nu am apucat sa imi "cioplesc" o pipa. Am blocul de brair si schita pe raft dar imi e frica sa stric bunatatea de lemn. Am experimentat pe lemn de brad, dar e altceva ca si textura si duritate.

Acum aproximativ o luna am avut intentia de a fotografia pipele, din pacate am descoperit ca nu am talent la asa ceva, dupa doua pipe fotografiate m-am lasat pagubas. Avand in vedere ca am nevoie de aceste poze pentru ca vreau sa vand unele din pipe, pozele trebuie sa fie facute frumos. Poate la vizita din preajma sarbatorilor a unui prieten fotograf o sa apucam sa facem o sedinta cu pipele mele.

Un week end placut.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: DSM

Mesajde pari » 16 Noi 2009, 11:46

le asteptam fotografiile!
Lumina Buna!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: DSM

Mesajde Baaron » 27 Noi 2009, 10:58

Salut si bun venit!
Frumoasa prezentarea, cine stie poate vreodata cand treci prin Bucuresti ajungi si la una din intalnirile noastre.
Mult succes in tot ceea ce intreprinzi!
Baaron
 


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron