[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Fotoliul Nannei Ivarsson

Fotoliul Nannei Ivarsson

Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde Twain » 14 Dec 2008, 12:48

[div=center][img]http://www.pipendoge.de/IMAGES/AA_PFEIFENBILDER/IVARSSON_NANNA/NIPort_2006.jpg[/img][/div]
S-a mai vorbit pe acest forum de Nanna Ivarsson.
Nascuta pe 5 aprilie 1974, este fiica cea mica a lui Lars Ivarsson si nepoata lui Sixten Ivarsson, cei doi celebri creatori de pipe danezi.
Si-a manifestat interesul pentru pipe inca de la varsta de 5 ani, iar la 9 ani a creat prima sa pipa, pe care a vandut-o cu 200 de coroane daneze (aproximativ 25 de euro) si o punga cu bomboane. :P
La 18 ani a reusit sa intre la Institutul danez de Design, dupa ce a fost declarata admisa la un examen cu o concurenta zdrobitoare: 500 de candidati pe numai 12 locuri.
Dupa absolvire a lucrat un timp ca designer industrial, dar si-a dat seama ca adevarata ei chemare sunt pipele. Intoarsa in atelierul de tamplarie, a creat o linie proprie de pipe, care se remarca prin eleganta si tehnica de inalta finete. Pentru ca prefera calitatea in locul cantitatii, nu produce mai mult de 40-50 de pipe pe an, dar acestea sunt cumparate aproape imediat de colectionari din toata lumea, din Brazilia pana in Japonia.
Recent i s-a propus ca, prin prisma pregatirii ei de designer industrial, sa incerce sa proiecteze un fotoliu dedicat exclusiv pentru relaxarea fumatorului de pipa. Ea a acceptat provocarea si, dupa ce s-a consultat indelung cu tatal ei asupra caracteristicilor tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca un asemenea fotoliu, a proiectat frumusetea pe care o puteti vedea in link-ul de mai jos.

[div=center][attachment=2]
Fotoliu NI.jpg

[attachment=1]
Fotoliu NI detaliu 1.jpg

[attachment=0]
Fotoliu NI detaliu 2.jpg
[/div]
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Fotoliul Nannei

Mesajde pecta » 14 Dec 2008, 15:42

Fotoliul are liniile pipelor ei, foarte frumos
mi-as dori un astfel de fotoliu,
poate ma aude Mos Craciun ,
cu toate ca nu cred ca incape in sacul lui.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Fotoliul Nannei

Mesajde Pioneru » 16 Dec 2008, 01:04

Imi aduc aminte de un vechi si cunoscut cantec...Uite-asa as vrea sa...
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde ssmatei » 01 Feb 2010, 17:52

una e una si doua-s mai multe

intrebarea ar trebui sa fie: CAT costa?

sau

Ce mai trebuie sa vand pe langa rinichiul stang, ca sa iau un scaun de-ala?
ssmatei
 

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde Molia » 01 Feb 2010, 19:14

Daca-mi amintesc bine era vorba de 7000 de euro, deci probabil la cursul actual vreo 25-30% din ficat sau un ochi. De notat totusi ca nu e productie de serie ci obiect de arta, destinat colectionarilor care au vreo 3 Dunhilluri de tavaleala de aruncat la repezeala in suportul integrat, adica e facut sa fie un accesoriu, nu piesa centrala a camerei. Pentru piparul de rand e mai comod si mai ieftin un fotoliu din piele si restul banilor sa pot investi in adaptarea restului camerei la aceasta pasiune.
Molia
 

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde ssmatei » 03 Feb 2010, 03:33

un obiect de arta poate face si un lutier (chitara), la jumatate din pretul de mai sus. Si aia chiar ar fi arta.

Gagica asta a pus rindeaua-n mana, a luat ciocanu-ntre dinti, s-a pus la strung si a facut un scaun.

Un pipar serios e si un pipar cu cap si simt practic, iar cine ar da 7000eur pe un scaun, oricat de comod, oricat de celebru strungarul... Nu are valoarea banului...

parerea mea

[edit] la pretul ala, ar putea sa aiba macar una din urmatoarele: suport pentru craci/brate/ sau un buton care, odata apasat, te zgaltaie/maseaza acolo unde iti place mai tare

apropos, cartofi prajiti face ?:))
ssmatei
 

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde Humidor » 03 Feb 2010, 09:45

[quote="ssmatei"]un obiect de arta poate face si un lutier (chitara), la jumatate din pretul de mai sus. Si aia chiar ar fi arta.
Gagica asta a pus rindeaua-n mana, a luat ciocanu-ntre dinti, s-a pus la strung si a facut un scaun.
Un pipar serios e si un pipar cu cap si simt practic, iar cine ar da 7000eur pe un scaun, oricat de comod, oricat de celebru strungarul... Nu are valoarea banului...
parerea mea
[edit] la pretul ala, ar putea sa aiba macar una din urmatoarele: suport pentru craci/brate/ sau un buton care, odata apasat, te zgaltaie/maseaza acolo unde iti place mai tare
apropos, cartofi prajiti face ?:))



Coane, ce te face sa crezi ca un pipar serios este si un pipar "cu cap", si ce legatura are capul cu banul in cazul de fata?
Daca piparul ala are cateva miliarde si mai este si fan al Nannei, teoria noastra referitoare cheltuirea banilor are o logica putin diferita de a lui si am putea ajunge la concluzia ca regina Angliei este (scuzati asocierea) dementa si ar trebui sa locuiasca intr-un apartament, ce nevoie are de palate... ca din punct de vedere practic...
Humidor
 
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde DSM » 03 Feb 2010, 12:29

[quote="ssmatei"]

Un pipar serios e si un pipar cu cap si simt practic, iar cine ar da 7000eur pe un scaun, oricat de comod, oricat de celebru strungarul... Nu are valoarea banului...


Daca exista pipari care dau 1000~20000 de euro pe o pipa nu vad de ce sa nu dea pe un fotoliu 7000. Depinde de sistemul de valori a fiecarei persoane.
Ciudat cum se asociaza fumatul de piap cu tot felul de valori gen intelgigenta, cumpatare, simt practic. Am intalnit multi snobi si printre fumatorii de pipe precum si printre cei care fumeaza trabucuri care s-au apucat de acest "sport" doar pentru imagine. La fel ca moda cu ochelarii de vedere fara dioptrie.

Conform teoriei tale un snob care s-a apoucat de pipa (sau trabucuri) este un pipar serios pentru ca indeplineste cele doua conditii: e un om cu cap pentru ca se foloseste de imaginea cliseu a fumatorului de pipa spre a-si imbunatatii propria imagine, e un om cu simt practic pentru ca sigur are maxim 2 pipe deci nu a cheltuit bani aiurea.

Daca cuiva ii face placere sa cumpere o pipa cu 2000 de euro sau un fotoliu cu 7000 ce drept avem noi sa judecam persoana in cauza? Doar nu a furat banii de la noi.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde ghibortz » 03 Feb 2010, 12:50

eu am auzit de idioţi care cumpără tablouri (un fel de poze cu ramă de lemn !!!???)
şi cică dau şi milioane pă ele.
ghibortz
 

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde DSM » 03 Feb 2010, 14:16

[quote="ghibortz"]eu am auzit de idioţi care cumpără tablouri (un fel de poze cu ramă de lemn !!!???)
şi cică dau şi milioane pă ele.

:58)

Da ma, iti dai seama, si nici macar nu sunt cu teme actuale precum fotbal, masini, din astea domnule.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde ssmatei » 07 Feb 2010, 23:43

[quote="ghibortz"]eu am auzit de idioţi care cumpără tablouri (un fel de poze cu ramă de lemn !!!???)
şi cică dau şi milioane pă ele.


pozele alea cu rama de lemn au o vechime anume, majoritatea sunt facute de artisti consacrati (nu de odraslele lor ca in cazul de fata) iar pictura... e pictura, si cam atat. Argumentele sunt de prisos. Pe cand, mai sus, avem o piesa de mobilier luata la pila de fiica unui pipar celebru, si nepoata altuia. Si cam atat.

@Humidor: ma scuzi daca am indraznit sa numesc mai marii initiati in aceasta activitate, care este fumatul de pipa, oameni cu cap. Ca in orice domeniu si in orice hobby, vor exista tarani care o fac pentru imagine, la fel cu trabucurile, sau cu tiganii care conduc Ferrari. Irelevant. Oricum, un "impostor" de tipul respectiv, care o face pentru ochii altora, nu ar da niciodata atentie detaliilor, daramite sa invete vreodata ce-i aia fumatul de pipa.

@DSM: Sistemul de valori e una, valoarea reala a banului e alta, iar gusturile nu se discuta. Eu n-am formulat nici o teorie. Citez <e un om cu cap pentru ca se foloseste de imaginea cliseu a fumatorului de pipa spre a-si imbunatatii propria imagine, e un om cu simt practic pentru ca sigur are maxim 2 pipe deci nu a cheltuit bani aiurea.> Asta ai dedus tu din ce am zis eu, eu nu consider o astfel de persoana om cu cap si simt practic, ci mai degraba penibil, fara personalitate.

N-am judecat pe nimeni. Fiecare face ce vrea cu banii lui.
Parerea mea proprie si personala este ca ar fi un act de grandomanie, sa dai banu pe un scaun ca acela. Spre deosebire de 7000 de euro pentru o pipa, care NU mi se pare exagerat... Stiu sentimentul de a vrea sa-ti maresti colectia cu ceva si-mai-si. Pana la urma, scaunul e un accesoriu la hobby, pipa este hobby-ul in sine...

Sper sa nu fiu inteles gresit (ca in alte parti): nu atac/judec/critic pe nimeni, imi argumentez parerea...
ssmatei
 
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde Humidor » 08 Feb 2010, 09:01

[quote="ssmatei"]
pozele alea cu rama de lemn au o vechime anume, majoritatea sunt facute de artisti consacrati (nu de odraslele lor ca in cazul de fata) iar pictura... e pictura, si cam atat. Argumentele sunt de prisos. Pe cand, mai sus, avem o piesa de mobilier luata la pila de fiica unui pipar celebru, si nepoata altuia. Si cam atat.

@Humidor: ma scuzi daca am indraznit sa numesc mai marii initiati in aceasta activitate, care este fumatul de pipa, oameni cu cap. Ca in orice domeniu si in orice hobby, vor exista tarani care o fac pentru imagine, la fel cu trabucurile, sau cu tiganii care conduc Ferrari. Irelevant. Oricum, un "impostor" de tipul respectiv, care o face pentru ochii altora, nu ar da niciodata atentie detaliilor, daramite sa invete vreodata ce-i aia fumatul de pipa.

Sper sa nu fiu inteles gresit (ca in alte parti): nu atac/judec/critic pe nimeni, imi argumentez parerea...


Dom' student, documenteaza-te inainte sa vii aici sa ne dai lectii de filozofie, si citeste toate postarile dinainte. Din prima vei observa ca Nanna nu este fistecine, terminand Institutul danez de Design la care a fost admisa intr-un examen cu 500 de candidati/12locuri.
Poza pe care o vezi matale mai sus nu e luata la pila, este doar un concept realizat pe calculator, uita-te mai bine.
Humidor
 
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde DSM » 08 Feb 2010, 10:03

[quote="ssmatei"]

Pe cand, mai sus, avem o piesa de mobilier luata la pila de fiica unui pipar celebru, si nepoata altuia. Si cam atat.

@DSM: Sistemul de valori e una, valoarea reala a banului e alta, iar gusturile nu se discuta. Eu n-am formulat nici o teorie. Citez <e un om cu cap pentru ca se foloseste de imaginea cliseu a fumatorului de pipa spre a-si imbunatatii propria imagine, e un om cu simt practic pentru ca sigur are maxim 2 pipe deci nu a cheltuit bani aiurea.> Asta ai dedus tu din ce am zis eu, eu nu consider o astfel de persoana om cu cap si simt practic, ci mai degraba penibil, fara personalitate.

Parerea mea proprie si personala este ca ar fi un act de grandomanie, sa dai banu pe un scaun ca acela. Spre deosebire de 7000 de euro pentru o pipa, care NU mi se pare exagerat... Stiu sentimentul de a vrea sa-ti maresti colectia cu ceva si-mai-si. Pana la urma, scaunul e un accesoriu la hobby, pipa este hobby-ul in sine...
.




Nu am dedus din ce ai zis tu ci am oferit o alta interpretare la cuvintele tale.

Daca tu spui ca pipa este hobby-ul in sine lasi de intels ca tu coletionezi pipe fara sa le fumezi. Toata pasiunea pentru fumatul de pipe este hoby-ul si aceasta pe langa pipe, tutun, borcane cu tutun lasat la invechit inlcude si creerea unui ambient de fumat unde acest fotoliu isi are locul.

Dar revenind la subiect, Nanna Ivarsson a mai mult decat o odreasala de pipar.
In rest nu cred ca mai are rost sa repet ca a spus Humidor.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde ghibortz » 08 Feb 2010, 10:34

[quote="ssmatei"]pozele alea cu rama de lemn au o vechime anume, majoritatea sunt facute de artisti consacrati (nu de odraslele lor ca in cazul de fata) iar pictura... e pictura, si cam atat. Argumentele sunt de prisos. Pe cand, mai sus, avem o piesa de mobilier luata la pila de fiica unui pipar celebru, si nepoata altuia. Si cam atat.


pe când picta durer altarul baumgartner nu era nici pe departe consacrat ca artist ci ca meşteşugar...
timpul a făcut ca domnia sa să devină maestru...
având ca premisă desigur talentul prelucrat de formaţie şi aplicare.

aşa şi cu tanti ivarsson.
nepoată fiică sau nevastă de pipier ... egal cu zero.
însă pipier/designer ea însăşi nu încape discuţie.
caută pe smokingpipes şi o să te convingi.

şi dacă banii pe care îi produc zilnic îmi permit un accesoriu de mobilier de X euro/dolari etc nu înseamnă că sunt cretinoid sau snob ci doar "că am cu ce, bă!" :1)
dacă nu îmi permit şi îmi rup spatele cu credite la bancă să achiziţionez ceva peste puterile mele şi care pe deasupra nu este decât un accesoriu şi nu o utilitate necesară atunci da sunt idiot şi snob fără dar şi poate.

şi chestia cu pipe de fumat vs pipe de colecţionat / om cu cap vs meltean...
mie îmi place să fumez un tutun pe gustul meu într-o pipă care îmi delectează ochii dar nu citesc dostoievsky lângă şemineu.

fierarul de la noi din sat , 'nea stoican, ţiganul, dumnezeu să îl odihnească, fuma lulea.
nu avea colecţie şi nici nu cred să fi excelat în cultură sau să se fi distins vreodată la un burbon printre membrii vreunui club cu fumuri de "oak room".

la nivelul la care sunt acum aş da 1000 ron pe un fotoliu în genul celui în discuţie special să mă fumez relaxat tolănit în el.
dar nu anul ăsta. :38)
ghibortz
 
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde Radu-Mihai » 08 Feb 2010, 12:23

Domnilor,se pare ca acest obiect de mobilier a starnit numeroase polemici:pro si contra ! Eu unul imi doresc un asemenea accesoriu,cu o conditie: Miss Ivarsson sa-mi trimita,in pretul respectiv,o "asistenta" in carne si oase,"blonda fara obligatii" si care sa stie a umbla cu pipa !... nu de alta dar folosindu-ma de un fotoliu comod,lucru ce indeamna la visare,am nevoie de cineva care sa ma ajute:sa umple pipa, s-o aprinda si la finalizarea fumatei, sa poata curata temeinic pipa dupa care s-o puna la locul ei ...numai asa merita banii ! In aceste conditii,fotoliul,eu,pipa si "asistenta" vom trai fericiti pana la adanci batraneti ...
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde ssmatei » 08 Feb 2010, 12:25

[quote="Humidor"]Dom' student, documenteaza-te inainte sa vii aici sa ne dai lectii de filozofie, si citeste toate postarile dinainte. Din prima vei observa ca Nanna nu este fistecine, terminand Institutul danez de Design la care a fost admisa intr-un examen cu 500 de candidati/12locuri.
Poza pe care o vezi matale mai sus nu e luata la pila, este doar un concept realizat pe calculator, uita-te mai bine.


Am citit toate postarile dinainte... Se poate sa fi trecut cu vederea partea in care s-a zis ca e doar o schita sau ca doamna respectiva a prins un loc din cele 12. Nu-i nevoie sa fii ironic, n-am dat nimanui lectii de filosofie. Poate daca m-as exprima mai ca pe maidan, in loc sa incerc sa formulez fraze cat de cat demne de statutul acestui forum, n-as fi luat drept mistocar.

Doar pentru ca am o conceptie diferita de majoritatea de pe-aici nu-nseamna ca sunt impotriva sau mai stiu-eu-ce...
Si fa abstractie un pic de restul si gandeste-te, ca n-ar lua-o nici OTV-u in seama pe doama de mai sus, cand ar veni cu astfel de idei si preturi, daca n-ar avea un nume solid sa-i sustina pretentiile ;)

O zi buna
ssmatei
 
Sus

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde DSM » 08 Feb 2010, 12:47

Vad ca revine in discutie pretul ipotetic al conceptului de fotoliu. In primul rand Nanna Invarsson si-a facut singura un nume de succes in lumea pipelor, faptul ca a mostenit pe langa nume si o lunga traditie de manufactura nu poate decat sa o ajute. Simplu - daca nu facea pipe frumoase si bune nu s-ar fi vandut. Cumparatorul de pipe a fost cel care a decis si a facut ca tipa sa ajunga sa aiba renume in acest cerc restrans.

Plecand de la prezumtia ca un fotoliu de genul se executa intr-o serie limitata, manual, pretul de 7000 de euro este justificat.

Sa nu uitam cu cat se vand serile originale de scaune Mondrian sau sezlongul LC4 a lui Le Corbusier. Ahhhh... gasesti si reproduceri la un sfert de pret, dupa 50 de ani de cand au fost produse.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Fotoliul Nannei Ivarsson

Mesajde Radu-Mihai » 08 Feb 2010, 13:31

Sper ca nu am deranjat sau jignit pe nimeni cu postarea mea precedenta... am vrut sa glumesc, un fel de "haz de necaz"! Personal sunt un fan al produselor venite din tarile nordice,calitatea si seriozitatea cu care sunt fabricate, sa nu mai spun de un design inspirat si modern,te face sa-ti doresti achizitionarea unor semenea lucruri...deh,suntem romani si avem simtul umorului mai dezvoltat,chiar daca uneori "sarim peste cal"!...
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Noutaţi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron