Tobacco: Its History and Associations by F.W. Fairholt

Tobacco: Its History and Associations by F.W. Fairholt

Mesajde napoleon » 23 Aug 2013, 16:32

Lucrarea de fata, “Tobacco: Its History and Associations” Including “An account of the plant and its manufacture; with its modes of use in all ages and countries” este una dintre cele mai ample lucrari despre tutun si pipe scrise pana in adoua jumatate a sec. al XIX-lea in Regatul Marii Britanii. Rabdarea si norocul m-au facut sa intru in posesia editiei princeps aparuta in anul 1859 la Chapman And Hall, 193, Picaccadilly din Londra.
Este considerata lucrarea de capatai a scriitorului Frederick William Fairholt care a lucrat in tutungeria tatalui sau ca desenator. De altfel, cartea contine 100 de ilustratii realizate de autor.

Cartea, in limba engleza, cuprinde aspecte istorice bine documentate despre istoria tutunului si a pipelor engleze si europene si influenta lor asupra vietii sociale, economice, politice si culturale din Regat si restul Europei, de la inceputuri pana in 1859.

Exemplarul original poate fi consultat la intalnirea de astazi.
Fişiere ataşate
Titlul.jpg
pipe makers.jpg
fairy pipes.jpg
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Tobacco: Its History and Associations by F.W. Fairholt

Mesajde pari » 28 Aug 2013, 18:23

O comoara adevarata, sa o pastrezi cu atentie; poate merge sa faci copii in pdf?!?
Bravo pentru achizitie!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Tobacco: Its History and Associations by F.W. Fairholt

Mesajde napoleon » 29 Aug 2013, 20:25

Pari, iti multumesc pentru apreciere. Este o carte veche cu 332 de pagini suficient de fragile dupa trecerea timpului.
Cea mai indicata metoda, pentru a o proteja, este fotocopierea.

Imediat ce ma eliberez de alte sarcini promit sa purced la actiune. Daca pana atunci se gaseste un coleg mai priceput la fotografii si transformare in pdf. il rog sa ma contacteze.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Tobacco: Its History and Associations by F.W. Fairholt

Mesajde Twain » 31 Aug 2013, 13:33

Am avut norocul să răsfoiesc această carte la întâlnirea de vineri. M-au fermecat paginile tăiate inegal, totuşi păstrate atât de bine, coperta cartonată, ornamentată cu arabescuri, în stilul obişnuit acelor vremuri, şi mai ales ilustraţiile autorului, un pic naive, un pic abstracte, dar încântătoare cu aerul de vetust pe care îl degajă.
Nu am avut timp să şi citesc suficient text ca să-mi formez o părere despre conţinut, dar sunt sigur că reprezintă o lectură minunată pentru un pipar. Cele câteva pasaje pe care am reuşit să le parcurg mi-au lăsat impresia de simplitate şi accesibilitate, fără preţiozitatea şi stilul greoi găsit în majoritatea lucrărilor documentare din zilele noastre.
Felicitări pentru achiziţie!
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tobacco: Its History and Associations by F.W. Fairholt

Mesajde taciturnus » 01 Sep 2013, 18:54

Felicitari in primul rand pentru achizitie! O copie decenta a cartii poate fi gasita aici - http://ia600404.us.archive.org/18/items ... 00fair.pdf
Avatar utilizator
taciturnus
Membru de seama
 
Mesaje: 26
Membru din: 02 Feb 2012, 15:06
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blogosferă, Literatură si Presă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron