Bauturi alcoolice calde

Bauturi alcoolice calde

Mesajde Molia » 11 Apr 2009, 11:06

Vin fiert

Presupun ca toti am primit un vin nu tocmai pe gustul nostru, pe care l-ar mai fi gasit ani multi in camara daca nu ne impingea frigul sa-l fierbem, eventual direct in sticla, la foc de tabara.

Langa o pipa cu latakia, daca in momentul in care vinul (vinul acela de casa, despre care toate rudele noastre, degustatori de profesie in fantasmele lor, l-au laudat ca fiind mult mai bun decat orice gasesti pe rafturi) incepe sa fiarba, scapam un varf de cutit de scortisoara si oriunde intre o lingurita si un polonic de piper in functie de cat de "bun" era vinul inainte de a fi fiert, apoi adaugam zahar dupa gust, ne va ajuta cu siguranta sa uitam ca in urma cu 10 minute ne venea sa aruncam cu sticla dupa cel care ne-a adus vinul.

Cam astea sunt experientele mele in domeniu. Marturisesc ca am deschis topicul pentru ca iarna viitoare sa gasesc aici retete mai decente si sa-i las mamei vinurile adunate tot anul.
Molia
 

Înapoi la Băuturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron