JPB Victoriei

Postati aici informatii despre magazinele din Bucureşti

JPB Victoriei

Mesajde Humidor » 23 Oct 2008, 16:56

Acesta este de departe cel mai aprovizionat magazin de pipe, tutun de pipe, trabucuri, bauturi si accesorii din Bucuresti.
Adresa: Calea Victoriei nr. 222

Recomand acest magazin celor care vor sa-si cumpere o pipa la un pret acceptabil, de exemplu un Danske Club.
Humidor
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde deceanu » 27 Oct 2008, 17:04

Da, cand am fost in Bucuresti in vacanta in 2007 am fost si eu acolo si mi-am cumparat o pipa mare Danske Club ca amintire. Recomand acest magazin.

Multe salutari din Austria,
Christian
deceanu
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Twain » 23 Noi 2008, 12:45

Preturile sunt mai mari decat pe site-ul de pe pipe-shop, dar - sa fim drepti - orice marfa straina e mai scumpa in Romania decat in alte parti. Statul roman accizeaza... pe urma impoziteaza... dupa care taxeaza...

Calitatea pipelor scumpe de acolo nu este de lepadat, dar pipele mai ieftine trebuie examinate cu un pic de atentie inainte de cumparare.
Personal, am cumparat cateva pipe din acel magazin de-a lungul timpului. In special meerschaum-uri. E drept, pana de curand n-aveam alternativa comenzilor online. Si nici nu eram in UE, detaliu care schimba sensibil "datele problemei".
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: JPB Victoriei

Mesajde Molia » 28 Noi 2008, 17:44

Am ajuns azi pe la ei. Nici un tutun nou, cateva pipe noi, printre care si vreo 4-5 meerschaumuri frumusele, din spuma foarte buna (usoara), army mount, cu inele masive, nu tabla cu care ne-am obisnuit. De cand n-am mai fost eu s-a diversificat gama de corn-cobs, s-au inmultit stativele, borcanele si humidoarele de vanzare, insa oferta ramane neimpresionanta ca diversitate si pret pentru unul care are posibilitatea sa comande online.
Molia
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde cristi_l » 30 Dec 2008, 23:41

nu e vorba de magazinul din bucuresti ci despre cel din Constanta, dar nu avea rost sa fac alt topic

La JPB Constanta au bagat pipe Dunhill cu preturi intre 800 si 1000 de lei :o si un set Mastro de Paja cu 3 mustiucuri intr-o cutie frumoasa de lemn. Dunhillurile sunt modele clasice, straight si sablate majoritatea dar este un mare pas inainte....cred ca zilele viitoare o sa cer una sa o pipai un pic :D

[size=50]
*acum am vazut ca a scris deja molia pe topicul JPB city mall, se poate sterge daca am gresit sectiunea[/size]
cristi_l
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde cristi_l » 16 Ian 2009, 00:07

calabash ca al lui Humidor (cel putin din raft asa parea, nu l-am cerut sa il analizez) la 295lei
cristi_l
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Humidor » 16 Ian 2009, 09:39

Pai daca e ca al meu e poamana - in state se vinde cu 199$ si tine cont ca acolo sunt preturile mai mici. In Europa pretul echivalent in euro este egal ca valoare cu cel in $ din state adica in jur de 199EUR. Eu parca am dat 170EUR, nu mai tin minte, adica in jur de 650 lei pe acea vreme

Ceva asemanator - al meu are mustiucul mai lung:
http://cgi.ebay.com/BUTZ-CHOQUIN-CALABA ... dZViewItem

Ori e sezonul reducerilor, ori are vre-un defect si nu a fost vandut.

Daca nu are vre-o problema, clar merita cumparat fara sa stai pe ganduri.
Humidor
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde cristi_l » 16 Ian 2009, 11:18

azi ma duc sa o inspectez atent si daca e buna si nu am vazut pretul gresit o iau. Humidor, trebuie sa fiu atent la ceva in mod special, exista vreun criteriu ascuns in alegerea unui calabash?
cristi_l
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Humidor » 16 Ian 2009, 13:17

Din cate stiu eu nu in afara de cele la care se gandeste toata lumea:
- calabashul sa nu fie crapat
- imbinarile sa nu fie subrede
- bolul sa nu prezinte defecte

De forma nu stiu ce sa zic, nici una nu seama cu cealalte, trebuie sa fie cat de cat simetrica si frumos curbata.

Ai grija sa nu o scapi din mana ca in mod sigur se sparge (tartacuta)
Humidor
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde cristi_l » 16 Ian 2009, 14:22

Am fost, am vazut, dar nu am cumparat :( Am rugat-o pe vanzatoare sa-mi arate calabashul un pic..."care asta din spuma de mare?", hmm ..problema nr.1). Dupa ce am pipait-o un pic mi s-a parut cam regulat modelul liniilor de pe dovlecel si nu parea natural la atingere (problema nr.2) am incercat sa-i scot bolul, dar nu am reusit pentru ca era ori lipit de buza ori incastrat cu totul pentru ca vanzatoarea mi-a zis ca e captusit cu spuma de mare pe interior nu doar gourd simplu (nr.3), si era facut de altinay care sunt fabricanti de pipe de spuma si nu unul de pipe din calabash (nr.4)

din 1,2,3,4 => ca mi s-a parut cam dubioasa si nu am luat-o, nu cred ca era dovleac calabash, ci doar un suport artificial pentru un bol de spuma
dar de la distanta arata ca un calabash veritabil
cristi_l
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde vorago » 28 Mar 2009, 21:30

Buna seara
(m-am gandit ca primul post de incepator ar trebui folosit bine)

Am si eu cateva intrebari in legatura cu magazinul,intrebari foarte comune, cum ar fi : unde este mai exact si daca au tutun Peterson(in special: Sunset Breeze sau Golden,si daca stie cinevam cam cat ar costa).
Multumesc pentru timpul acordat.
vorago
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Baaron » 28 Mar 2009, 21:32

Salut Vorago si bun venit pe forumul piparilor bucuresteni !

Da, au tabacurile mentionate de tine si costa in jur de 45 lei cutia de 50gr.
Magazinul JPB se afla la cativa zeci de metri de statia de metrou Piata Victoriei (Adresa: Calea Victoriei nr. 222)
Tabacurile le poti gasi de asemenea si la magazinul Auchan din cartierul Titan....
http://www.auchan.ro/index.php?id=1
Chiar astazi am trecut pe la Auchan Titan si Sunset Breeze era expus pe raft....
Baaron
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde vorago » 28 Mar 2009, 21:54

Multumesc.
Aveti idee daca JPB Victoriei sau cel din City Mall sunt deschise maine?
Si cel din Titan ar fi o posibilitate doar ca este un pic...deloc in drumul meu obisnuit.
Aveti preferinte sau ceva de genul dintre Sunset Breeze,Golden si Luxury de la Peterson?
Multumesc pentru timpul acordat.
vorago
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Baaron » 28 Mar 2009, 21:59

[quote="vorago"]Multumesc.
Aveti idee daca JPB Victoriei sau cel din City Mall sunt deschise maine?
Si cel din Titan ar fi o posibilitate doar ca este un pic...deloc in drumul meu obisnuit.
Aveti preferinte sau ceva de genul dintre Sunset Breeze,Golden si Luxury de la Peterson?
Multumesc pentru timpul acordat.


Despre JPB sau City Mall nu stiu sigur daca duminica au program, insa Hypermarket-ul Auchan este deschis publicului si duminica...De la Peterson imi plac Irish Flake si University Flake, si din cand in cand Old Dublin....
Baaron
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Humidor » 28 Mar 2009, 22:01

JPB este inchis duminica
Humidor
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Molia » 28 Mar 2009, 22:12

In drumul tau obisnuit poti lua metroul de la Victoriei pana la Unirii si poti ajunge la Tobacco Shop (intrarea intre KFC si Media Galaxy, prin usa rotativa).
Molia
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde zudo » 25 Mai 2010, 22:36

Am trecut zilele astea pe la magazinul din Victoriei sa-mi cumpar un tutun, ca am ramas fara provizii. Ce mi-a atras atentia a fost o vitrina marisoara cu modele noi de pipe Danske Club de la Stanwell, toate la 155 lei. Aviz amatorilor !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: JPB Victoriei

Mesajde zudo » 16 Sep 2010, 16:41

Vesti bune ! JPB ne-a luat in considerare ! Am primit azi un e-mail, din care citez:
[quote]...Si vestea cea mare, am adus si tutun de pipa de la Ashton. Am vorbit mai demult cu Dl. Turcea si mi-a sugerat niste blend-uri apreciate de domnii de la PBC, si anume:
Ashton Artisan's Blend
Ashton Consummate Gentleman
Ashton Guilty Pleasure
Ashton Widing Road

si am mai adus si alte blenduri:

Astley's No.1
Astley's No.2
Robert McConnell Latakia Flake
Robert McConnell Scotish Flake
Rattray's 7 Reserve / 50g
Rattray's 7 Reserve / 100g
Rattray's Dark Fragrant / 100g
Rattray's Hal O'The Wynd / 100g
Rattray's Pipe Tobacco Sampler 6x25g
Reiner Golden Flake / Blend 71
Solani Aged Burley Flake / Blend 656

Savinelli Aromatic
Savinelli Cavendish Punto Oro
Robert McConnell Special London

Cel tarziu saptamana viitoare vor aparea si pe site.

O zi frumoasa va doresc,
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: JPB Victoriei

Mesajde Lifelover » 16 Sep 2010, 20:15

Vai de mine si de mine, asta cadou intarziat de ziua mea ::6) ...... de fapt, inca nu sunt sigur; sa vedem si preturile.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: JPB Victoriei

Mesajde Cinabru » 16 Sep 2010, 20:53

Sunt curios de preturi, dar oricum e o veste grozava.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Magazine din Bucureşti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator