Cum fumati flake-urile?

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

In ce forma preferati sa puneti flake-urile in pipa?

faramitat
15
48%
impaturit
16
52%
 
Voturi totale : 31

Cum fumati flake-urile?

Mesajde Twain » 09 Noi 2008, 17:36

Unii pipari prefera sa fumeze tabacurile flake asa cum sunt ele, doar impaturite de doua ori si bagate in vatra.
Altii prefera sa le faramiteze, ca mine.
M-am gandit ca ar fi interesant de vazut care e raportul intre cele doua preferinte. Va rog sa votati.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fumati flake-urile?

Mesajde Baaron » 09 Noi 2008, 18:15

Am votat faramitat....mi se par mai usor de fumat si mai usor de manevrat...plus ca nu stai sa aprinzi din 5 in 5 minute....si in afara de asta indiferent daca e normal sau faramitat durata fumatei este aceiasi....
Baaron
 

Re: Cum fumati flake-urile?

Mesajde Humidor » 09 Noi 2008, 21:26

Eu prefer impaturit, desi am pipat doar de 4-5 ori flake pana acum...
Humidor
 

Re: Cum fumati flake-urile?

Mesajde Augustinus » 10 Noi 2008, 04:02

Am incercat ambele metode si m-a decis asupra flakes-ului impaturit. Este adevarat ca faramitat, tutunul se indeasa mai bine in pipa, oferind o aprindere si ardere mult mai comode, insa se pierde savoarea (ma rog, este parere pur personala). Impaturit, flakes-ul infloreste practic in pipa si ai parte de adevarate delicii ale fumatului. Ultima delicatesa a fost un Balkan Flake de la Samuel Gawith, oferit prin bunavointa lui Twain si trebuie sa marturisesc ca a facut furori. Am mai luat o portie si pentru acasa, reusind sa-mi incant inclusiv sotia nefumatoare si fiica (in general ingrozita de faptul ca tati scoate fum precum zmeii). Deci...traiasca impaturitul!
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fumati flake-urile?

Mesajde ghibortz » 06 Feb 2010, 14:54

samuel gawit - balkan flake
primul flake cu care am experimentat.

"folded" adică împăturit.
se stinge cel puţin o dată deşi eu trag constant la 3 secunde maxim.

"broken" fărâmiţat între podurile palmelor.
se împachetează uşor şi arde impecabil.

"cube" adică ciopârţit cu forfecuţa de la briceag în pătrăţele de cca 5 mm pe latură.
se aşază în pipă fără a fi îndesate.
deasupra presar tutunul mărunţit care rezultă la tăiere ca şi cum aş pune piper.
praful de tutun facilitează aprinderea.
fumează cel mai bine.
de departe metoda preferată.

de votat voi vota fărâmiţat... nefiind pusă opţiunea "cube/pătrăţele/forfecat" ::6)
ghibortz
 

Re: Cum fumati flake-urile?

Mesajde pari » 08 Feb 2010, 12:21

acum ceva vreme...pe site-ul celor de la Mac Baren exista un filmulet cu procedura recomandata de "mesterul" lor ! ..prin impachetare
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron