Tigari sau pipa

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

Ce fel de fumator sunteti?

Nu am fumat niciodata tigari. Numai pipa.
4
11%
Am fumat tigari. Pipa m-a determinat sa le las.
14
39%
Am fumat tigari. Le-am lasat. Mai tarziu m-am apucat de pipa.
8
22%
Fumez in general pipa. Dar, daca mi se ofera tigara, nu refuz.
5
14%
Fumez si tigari si pipa. Cam in aceeasi masura.
4
11%
Sunt fumator de tigari. Pipa fumez rar, doar ocazional.
1
3%
 
Voturi totale : 36

Tigari sau pipa

Mesajde Twain » 06 Dec 2008, 04:21

La intalnirile noastre am observat ca unii dintre noi, dupa ce au fumat deja 2-3 pipe, isi mai aprind si cate o tigara. In special dupa ce pleaca de la intalnire.
Si eu am fost fumator de tigari dar, dupa ce am (re)descoperit pipa, le-am lasat.
Am alcatuit chestionarul de mai sus gandindu-ma ca va fi interesant de vazut ce ascendent are pipa in fata tigarilor. Sau invers. ;)

Am lasat votul deschis, adica va puteti schimba optiunea daca - sa zicem, dupa o luna - constatati ca va incadrati in alta categorie din cele de mai sus.

Si, va rog, postati si cateva cuvinte de argumentare, nu va multumiti doar sa dati cu bifa.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tigari sau pipa

Mesajde Molia » 06 Dec 2008, 21:43

Salut, ma numesc Cristi si sunt dependent... :roll:
Inteleapta decizia de a il lasa deschis. Momentan fumez tigarete in pauze la facultate, dimineata, dupa mese si cand mai cere mediul social sau dependenta de nicotina, cu care nu m-am ambitionat sa lupt. Evit sa intercalez pipe cu tigari, deoarece deja fumul de tigare imi strica placerea de a fuma.
Molia
 

Re: Tigari sau pipa

Mesajde pecta » 07 Dec 2008, 13:59

Nu am fumat niciodata tigari doar ocazional cand mai ies in oras si din dorinta sa empatizez cu prietenii fumatori. ieri am fost la o petrecere si mi s-a oferit un pachet de Dunhill , ii faceau promotie . Am fumat cateva tigari si sincer am simtit doar gustul hartiei.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Tigari sau pipa

Mesajde Humidor » 07 Dec 2008, 21:45

Sunt fost fumator de tigari dar nu pipa m-a determinat sa ma las. M-am lasat pur si simplu ca asa am vrut. Dupa vre-o 5 ani m-am apucat de fumat trabucuri si de anul trecut de pipa... In prezent fumez pipa si trabucuri.

Cred ca mai trebuie sa bagi o rubrica ca sa am ce sa votez.
Humidor
 

Re: Tigari sau pipa

Mesajde Twain » 10 Dec 2008, 16:45

[quote="Humidor"]...Cred ca mai trebuie sa bagi o rubrica ca sa am ce sa votez.

Ti-am ascultat dorinta.
Partea proasta e ca va trebui sa reluam "votul": dupa ce am adaugat rubrica noua in chestionar, au disparut bifele de pana acum. :evil:
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tigari sau pipa

Mesajde Humidor » 18 Dec 2008, 21:27

Ok, am votat si eu, deci nici o legatura una cu alta, am fumat o data tigari si acum fumez pipa.... dupa o pauza lunga.... cativa ani.

Mai fumez si trabucuri ocazional, pana anul trecut fumam doar trabucuri, cam 1-3/luna.
Problema este ca pipa si trabucul nu se prea potrivesc dupa parerea mea, daca vreau sa fumez un trabuc trebuie sa iau o pauza de cateva zile de la pipa.
Pipa merge dupa trabuc, fara probleme invers nu prea.

Evident, mai fac exceptii de la regula.

:24)
Humidor
 

Re: Tigari sau pipa

Mesajde Pioneru » 19 Dec 2008, 02:12

Am fumat tigarete; 20 de ani !
Le-am lasat, pentru totdeauna, desi un personaj celebru din Dallas zicea :...@never say never@
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Tigari sau pipa

Mesajde suicune » 13 Feb 2009, 20:31

Eu nu am fumat niciodata tigari. Am inceput direct cu pipa. Pipez de cand eram intr-a 11-a. Eu practic am inceput sa fumez din admiratie pentru Mircea Eliade. Si uite unde am ajuns. Din moft a devenit pasiune.
Ultima oară modificat de Gordon pe 14 Feb 2009, 07:16, modificat 1 dată în total.
Motiv: La cererea utilizatorului deoarece si-a schimbat avatarul
suicune
 

Re: Tigari sau pipa

Mesajde zudo » 14 Feb 2009, 20:56

Am fumat tigari timp de 27 ani , pana acum 3 luni cand m-am apucat de pipa. Am incercat toate metodele existente de a ma lasa de fumat si, poate si din cauza insuficientei vointe (legat de vointa as avea de facut mai multe comentarii- legate de ereditate-inhibitie neuronala-sevraj), nu am reusit. Fumam 2 pachete pe zi. Singura metoda care m-a tinut departe de tigari a fost guma de mestecat cu nicotina, dar, dupa 3 saptamani am facut un pui de ulcer.
De cand pipez, sau pipai (cum imi place sa le atentionez pe unele doamne) nu am mai simtit nevoia de tigare. Am salvat plamanii . E adevarat, trag cam multe pipe pe zi (50g in 2-3 zile) dar sper sa le reduc in timp. Important e ca , dimineata, primul gest de a aprinde tutunul a disparut deja.
Acum cred ca as putea sa ma las de tot de fumat, cu mai mult efort. DAR, LA NAIBA, PIPA E ATAT DE BUNA !!!!!
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron