Robert McConnell - Oriental

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
6%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
7
39%
Foarte bun
10
56%
 
Voturi totale : 18

Robert McConnell - Oriental

Mesajde Humidor » 23 Oct 2008, 17:08

Acest tabac se remarca printr-o aroma subtil orientala de tabac, latakia facandu-si prezenta dar fara a-si impune aroma caracteristica de afumatura. Un amestec bun, echilibrat, aromat, gustos as putea spune si in acelasi timp delicat.
[img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/mcconnelloriental.JPG[/img]
Pipata decurge nici prea umed nici prea uscat iar arderea este buna lasand o cenusa gri si fara impuritati.
Daca va plac aromele orientale acest tabac este unul dintre cele mai bune iar daca va place latakia, nu veti regreta alegerea.
Tabacul merita incercat de toti piparii, indiferent de gusturi.
Am cumparat acet tabac prima oara in februarie 2008 si desi la vremea respectiva eram incepator in ale pipei am ramas fascinat. Dupa ce am mai incercat si alte tabacuri am revenit la vechea pasiune si nu pot sa nu constat ca impresia mi-a ramas neschimbata.
Pipata lasa un gust dulce producand o aroma placuta in camera.
Fişiere ataşate
mcconnelloriental1.jpg
mcconnelloriental1.jpg (48.21 KiB) Vizualizat de 33152 ori
Humidor
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Twain » 20 Noi 2008, 13:02

Dupa ce, prin vara, am degustat acest tutun de la Humidor, acum am si eu propria mea cutie de Oriental.
E un tutun demisec, usor, si nu inteapa deloc la limba. Aroma de latakia e foarte discreta. In schimb, aroma orientala e foarte exotica, placuta, iar in camera ramane un parfum care aduce vag cu cel de mir.
Cred ca acest tutun va deveni o permanenta in rezerva mea.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Augustinus » 21 Noi 2008, 16:48

Intr-adevar, Oriental-ul de la Robert Mc Connell face parte din categoria tutunurilor de mare clasa. Initial am fost dezamagit de produsele Mc Connell. Am inceput cu o Scotish Mixture destul de slaba si excesiv de scumpa in raport cu calitatea oferita. Ulterior am inceput sa-mi schimb parerea incercand Red Virginia, Maduro si in cele din urma Oriental. Seamana putin cu Jess Chonovitzsch T16 si cu Squire de la Petersen & Sorensen, insa mult mai robust si mai serios. Aroma orientala este barbateasca, se impune inca de la inceput, lasa Latakia sa lucreze in voia ei si ofera fumate de inalta tinuta. Singura problema ar fi reprezentata de gradul un pic cam mare de umiditate, insa asta se poate rezolva: oleaca de aerisire si gata.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Baaron » 23 Dec 2008, 12:19

Chiar acum pipez un bol de Oriental si imi aduce aminte de imaginea beduinilor tolaniti pe covoarele persane asezate direct pe nisipul uscat al desertului, la marginea unui foc deasupra caruia fierbe un ibric negru de fum plin cu cafea amestecata cu muguri de pin...simt in nari mirosul camilelor (la vremea respectiva am primit din partea beduinilor un pachet de Dunhill care mirosea absolut la fel ca tabacul acesta, probabil locul in care au fost depozitate se afla in imediata apropiere a grajdurilor camilelor, as paria ca tabacul are in compozitia sa si ceva balegar de camila)
Da...pe buna dreptate se poate numi Oriental...aroma discreta si lejera de Latakia lasa Orientalul sa se dezvolte cum trebuie in prima jumatate a fumatei dupa care ambele arome se echilibreaza in a doua jumatate a fumatei....Totul decurge incet, lin, fara piscaturi pe limba, un tutun serios si bine amestecat ce denota maiestria blenderilor de la McConnell (imi plac marea majoritate a tabacurilor lor)....fara indoiala un "must have" pentru orice pipar fie el incepator sau experimentat....Sublim.
Baaron
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde cristi_l » 18 Ian 2009, 00:36

ii multumesc mult lui Molia pentru acest tutun. Este grozav. Destul de afumat cu latakia cat sa-i dea o usoara aroma racoraosa de pin specifica acestui tip de tutun si cu o baza considerabila de virginia pentru dulceata si savoare naturala de tutun bine prelucrat. alte comentarii din partea mea ar fi de prisos fiindca tot ce e mai important a fost amintit mai sus

GFAC (girl friend acceptance factor) scazut :cry: am avut de ales sa plec in alta camera sau sa sting pipa...lucru care mi-a atacat serios mandria de pipar. Acesta a fost primul tutun care a deranjat ca aroma lasata in camera si din care prietena nu mi-a cerut cateva fumuri, asta dupa ce am fumat o pipa intreaga de Old Dublin fara nici o problema :15)
cristi_l
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde alguhan » 15 Apr 2009, 11:28

Fumez de cateva zile acest tutun. Inca de la primul bol ma gandesc ca am facut o alegere buna.
Se fumeaza foarte bine cu un gust dulce la inceput si pe urma orientalul incepe sa-si faca simtita prezenta. Gustul condimentat al orientalului nu este amar deloc si este echilibrat foarte bine cu gusturile dulce de virginia si rece de latakia. Spre sfarsit fumul devine si mai tare dar nu deranjant. Scrumul este foarte curat si bolul se curata cu usurinta, fara sa fie nevoie folosinta futacului.
Un singur dezavantaj, care totusi depinde si de stilul de a fuma, ar fi ca acest tutun fumeaza cam repede. Am umplut pipa strans, si am incercat sa fumez foarte incet dar tot n-am reusit sa obtin un fum de mai mult de 1 ora. Gusturile placute din acest amestec foarte reusit v-ar face sa-l fumati si mai repede. In ciuda faptului ca se fumeaza repede, nu se incalzeste si nici nu se umezeste.
Numai din cauza dezavantajului asta personal, nu l-am votat foarte bine..
L-as recomanda tuturor, mai ales celor care vor sa incerce prima oara un amestec oriental.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde pari » 16 Apr 2009, 00:14

te referi la Oriental sau Orient ?
Eu am fumat Orient ....
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Humidor » 16 Apr 2009, 06:48

[quote="pari"]te referi la Oriental sau Orient ?
Eu am fumat Orient ....


Dar tu la cine te referi? Primul post din subiect are si denumirea si poza tabacului, la ala ne referim in acest subiect.
Humidor
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde pari » 16 Apr 2009, 10:36

eu uit sa sterg cookiurile...apropos, tu poti sa setezi asta automat....
Fişiere ataşate
orient.jpg
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde alguhan » 16 Apr 2009, 10:39

Din cate stiu e acelasi tutun, dar o productie mai veche.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Humidor » 16 Apr 2009, 17:16

Humidor
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde alguhan » 16 Apr 2009, 17:33

Da, ai dreptate.
Cea ce am scris eu oricum era despre oriental. :)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Molia » 17 Mai 2009, 14:44

Un tutun dulce, bland, pe care il consum ca aromat, ca latakia sau ca secatura. Impresia mea a fost ca lasa un parfum floral, insa toate prezentele feminine din jurul meu tind sa strabme din nas la el. Latakia cipriota e destula cat sa nu devina plictisitor cavendishul iar orientalul il face sa nu fie gretos de dulce, fiind insa probabil ingredientul care-l face sa nu fie tolerat de cei (si mai ales cele) din jur. Asta nu m-a impiedicat sa-mi fac provizii si sa-l fumez in cantitati industriale. L-am votat foarte bun si cu aproape 1kg de Oriental mai tarziu impresia se mentine. Il recomand calduros si il consider etalon de pret in lumea pipelor. Daca negociati cu mine, socotelile se fac raportate la cutia de Oriental sau de Red Virginia.
Molia
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde Cinabru » 26 Aug 2009, 23:54

L-am fumat prima data la una dintre intalnirile clubului, nu mai retin la care, dar m-a surprins placut. Surprins este poate prea putin, e o mixtura exact pe gustul meu, si nu am sanse sa ma plictisesc prea curand de ea. Amestec de cinci tutunuri – Oriental, Virginia, Cavendish, un pic de Latakia si un strop de Perique – Oriental mi se pare un tutun potrivit pentru orice moment al zilei, fie ca iesi cu prietenii, citesti, lucrezi sau pur si simplu fumezi o pipa buna, fara alte adaosuri. Nu prea greu, dar nici usor, cu suficienta nicotina si o paleta interesanta de arome. Si o cutie simpla, dar draguta, galbena, cu un design minimal, un chinez dedublat, trasat in tus, strajuind credincios marca tutunului. Chinezul asta s-ar putea sa devina un foarte bun si drag prieten.

Destul de umed in cutie (imi place sa usuc tutunurile ceva mai mult) Oriental e o adevarata simfonie de culori si texturi, de la galben deschis la negru lucios, taietura marunta si fina. Prima impresie este foarte buna : stii ca e ceva aparte, se simte suficient parfumul latakiei, amestecat cu oriental. Iti pregatesti pipa, il usuci un pic, o umpli si aprinzi, relaxat.

De fiecare data s-a aprins repede si fara probleme (arde asa pana spre sfarsit) si primele fumuri sunt o incantare : gustul de tutun oriental, exotic si dulceag, matasos, amestecat cu baza de cavendish-virginia si peste, ca o nota delicata, latakia cipriota (din ce am inteles de la Molia). Sincer nu am simtit si gustul piperat de Perique, aroma este prea complexa poate pentru a le identifica una cate una. Un fum dens, parfumat si totusi usor, iar pana spre jumatatea pipei aromele se mentin, se intrepatrund, e un joc de dulce si usor amarui, foarte putin. Excelent. In a doua parte a fumatei fumul este mai greu, mai tare. Departe insa de duritatea unui Nightcap, spre exemplu, primul tutun care m-a ingenuncheat la propriu si a facut camera sa o ia in sus si in jos, ca un carusel imens.

Nu incinge pipa, nu inteapa la limba, se fumeaza usor de fiecare data. Mirosul in camera este placut, chiar si pentru sotie, care nu tolereaza deloc amestecurile cu latakie. Unul dintre tutunurile mele preferate, pana acum. Si una dintre cele mai bune alegeri pentru cei care vor un oriental bun sau care vor sa descopere pentru prima oara altceva decat o virginie sau un aromatic stereotip si artificial. In top 10 sau chiar 5 in acest moment.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde cornel_badea » 30 Noi 2009, 11:03

Am avut ocazia sa-l incerc inca de la prima intalnire, prin amabilitatea lui ZUDO si mi-a placut.
L-am comandat intr-un final si acum ma bucur de el.
Un tutun robust, barbatesc, foarte bine echilibrat.
L-am votat foarte bun.
cornel_badea
 

Re: Robert McConnell - Oriental

Mesajde TLGTLC » 18 Feb 2014, 20:12

Nu i-am facut un review la vremea potrivita, acum scriu din amintiri. A fost tutunul care cu blandete m-a introdus in lumea latakiilor, desi mai incercasem cateva, el a facut sa le iubesc. Bland, cremos acompaniind cafeaua de dimineata sau paharul cu vin rosu de seara, a fost pentru mine o revelatie. ,,Catifeaua" sa am regasit-o la Royalty de la Davidoff si Frog Morton de la McClelland si nu l-am mai cumparat dar poate ca intr-o zi voi avea onoarea ,,sa dau cep"unei cutii noi de Oriental.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Robert McConnell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron