Rattray's 7 Reserve

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
3
33%
bun
6
67%
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 9

Rattray's 7 Reserve

Mesajde Twain » 24 Sep 2010, 20:49

[attachment=2]
Rs7R tin.jpg

Rattray's 7 Reserve e un blend alcatuit din Cavendish, Virginia, Latakia si Oriental.
Am cumparat o cutie rotunda de 50 gr. de la JPB. Inauntru, tutunul este taiat sub forma de panglici ("ribbon"). Culoarea firelor de tutun e foarte diversa, de la galbenul auriu al virginiei, la brunul negricios al latakiei.

[attachment=1]
Rs7R tob.jpg

In cutie, desi initial se simte aroma de lemne arse, specifica latakiei, la o adulmecare mai adanca te napadeste mirosul de oriental, clar si puternic.
Umiditatea tutunului in cutia proaspat deschisa este destul de redusa. Incercat cu dosul degetelor, tutunul pare aproape uscat, asa ca poate fi indesat in pipa fara nicio alta pregatire prealabila.
Se aprinde bine si arde la fel de bine, dar daca neglijezi pipa se stinge destul de repejor.
Fumul este catifelat. Daca este forjat, ciupeste putin la limba, dar nu mult, ci exact cat sa-i dea un pic de savoare, cam in genul tutunului perique. Initial, chiar am crezut ca are si perique in compozitie, dar apoi m-am uitat pe net si am vazut ca m-am inselat.
Fumata devine in timp cam seaca si parca cere sa fie insotita de o bautura. Poate o fi de vina si faptul ca am folosit o pipa din ceramica, pentru a nu altera aroma cu "ghost-urile" ascunse intr-un briar vechi. Dar la fumatele viitoare voi folosi o spuma si apoi un briar, ca sa vad diferentele.

[attachment=0]
Rs7R pipe.jpg

In timpul fumatei cel mai pregnant este orientalul. Latakia abia-abia se simte, si numai daca te concentrezi asupra gustului. Pe dedesubt, cavendish-ul lasa un after-taste placut, dar foarte persistent. Practic, am continuat sa simt in nari aroma de "7 Reserve" si la 10 ore dupa ce am stins pipa.
In casa miroase bine, fara izuri de tip "canapea arsa" ori "biblioteca incendiata", dar parfumul e oarecum dulceag si s-ar putea ca cei din jur sa il gaseasca un pic cam "greu". Femeile - din cate am observat - il catalogheaza ca fiind barbatesc.
Fumata a fost moderat de lunga, circa o ora, iar in pipa a ramas un scrum sare-si-piper (adica un amestec de particule negre si albe de cenusa).
Este un tutun destul de moale si are o incarcatura moderata de nicotina, asa ca ar putea fi folosit ca un tutun de toata ziua. Cei care prefera o latakia mai dura vor fi dezamagiti, insa e bun pentru amatorii de aromate, care doresc sa incerce un blend cu latakia mai putin agresiv.
I-am dat doar calificativul "bun", dar asta e numai din cauza ca (si eu) sunt un amator de latakii mai dure ("Artisan's Blend", "Vintage Syrian", ...).
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Rattray's 7 Reserve

Mesajde zudo » 24 Sep 2010, 23:14

Ce s-ar mai putea spune ? ... mie mi s-a parut a fi un blend cuminte, din categoria light-medium english. Rattray's are cateva mixturi in aceasta categorie. As enumera cateva (cele incercate de mine): Jock's Mixture, Professional Mixture si Accountants Mixture - tabacuri interesante, pline de personalitate. Din pacate, R7R este mai plat, parca ii lipseste contrastul acela savuros pe care-l asteptam de la compozitia anuntata, parca aromele s-au topit si intrepatruns prea mult, rezultand o aroma unica, care e placuta dar oarecum monotona.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Rattray's 7 Reserve

Mesajde Twain » 30 Sep 2010, 15:02

[quote="Twain"]...la fumatele viitoare voi folosi o spuma si apoi un briar, ca sa vad diferentele.


Dupa cum am promis, am fumat R7R si din spuma si din briar. Rezultatele au fost delicioase.
Asa cum ma asteptam, picanteria simtita in pipa de lut a scazut mult in cea de spuma, iar in briar a disparut aproape cu desavarsire. In acelasi timp, nici orientalul nu a mai iesit atat de evident in fata, pierzandu-se in melanjul general, in care s-a simtit, in fine, si latakia.
Zudo l-a caracterizat foarte bine, in briar R7R a devenit un blend cuminte, numai bun de aprins si uitat pipa in coltul gurii. Cam monoton, intr-adevar, dar curat, cu aroma de tutun fara adaosuri de "fructe" chimice, exact cum trebuie sa fie un englezesc.
Reafirm ca e un tutun de toata ziua, care miroase bine celor din jur si, in acelasi timp, nu provoaca greturi fumatorului.

Daca ar fi sa dau note pentru potrivirea cu pipa, ar fi cam asa:
R7R+lut=8
R7R+meer=9
R7R+briar=10
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron