Dark Fragrant

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
2
67%
bun
0
Niciun vot
foarte bun
1
33%
 
Voturi totale : 3

Dark Fragrant

Mesajde zudo » 24 Oct 2010, 18:50

[img]http://www.4noggins.com/images/products/thumb/RattraysDarkFragrant.jpg[/img]
Tabacul acesta este preferatul meu de ceva vreme. L-am comandat in mod constant si ma bucur ca-l pot gasi, mai nou, in oferta JPB.
Cutia de 100 g contine black cavendish, oriental si perique. La deschiderea conservei te intampina un miros irezistibil de tutun cu fructe uscate si afumate. Unii revieweri sustin ca are un casing discret de sirop de artar si rom.
Culoarea dominanta este maroniu foarte inchis, aproape negru (wenge) iar taietura este un ribbon scurt.
Umiditatea este relativ scazuta dar taietura scurta necesita ca umplerea bolului sa fie facuta cu atentie, indesarea tutunului fiind necesara doar la final (metoda Francke este ideala in acest caz).
Aromele sunt bogate si persista pe toata perioada fumatei, cu o nota mai accentuata de perique la sfarsit. Prune afumate si picante, invaluite intr-un fum laptos, cu nuante de tamaie. Este un tabac delicios, satisface gusturile atat fanilor aromaticelor cat si pe ale indragostitilor de virginii, chiar daca nu contine acest ingredient in stare pura. Ideal dimineata, alaturi de un capuccino sau o cafea, cand simturile sunt inca amortite. Desi il pufai cu lacomie, nu pisca deloc si nici nu incinge pipa prea tare. Scrumul rezultat este fin, de culoare gri mediu.
Amprenta ambientala este placuta. Il recomand atat incepatorilor cat si piparilor experimentati, pentru a diversifica rotatia tabacurilor.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Dark Fragrant

Mesajde Molia » 25 Oct 2010, 13:45

E un tutun care merita introdus ocazional in rotatiile plictisitoare. Un substitut excelent pentru virginii, destul de bland cu limba si usor in nicotina, ceva mai plat decat majoritatea, cu un miros un pic greu, dupa cum vad ca ii plac mai curand lui Zudo in ultima vreme. Arde rece, dar incomplet. Il votez mediu (pentru piata autohtona inca poate figura ca fiind bun). Poate daca n-ar fi fost atat de dulce ar fi ajuns mai des in rotatia mea obisnuita.
Molia
 

Re: Dark Fragrant

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Mai 2014, 20:09

Personal, acest blend nu a reusit sa ma convinga. Pe unele site-uri de profil este incadrat la "virginii", altii spun ca este un amestec de cavendish aromat putin si o idee de perique (pe care eu nu l-am simtit deloc). Deci se pare ca este un tabac de nisa. Nici virginie, nici aromatic. Pe tobaccoreviews fumatorii cu experienta spun ca adevarata lui valoare creste cu varsta.

Aspect interesant de tutun negru-negru si cu aroma de ceai englezesc. Gustul pare de virginie slaba, putin aromatizata. Arde destul de rece pentru acest segment si este fooooarte bland cu limba dar necesita reaprinderi. Desi l-am lasat la aerisit o foarte buna bucata de vreme, pastreaza totusi umezeala care se aduna in pipa. Noroc mare ca fumez cu filtru altfel m-as fi "bucurat" si de lichidul ala interesant. O varianta mai buna tot de acest producator mi se pare [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=52&t=1765]Hal o' the wind[/url]. De la mine primeste un mediu spre bun datorita faptului ca exista amestecuri si mai bune dar... si mai rele ;)
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron