Rattray's Highland Targe

Moderator: Cinabru

Rattray's Highland Targe

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
17%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
2
33%
Excelent
3
50%
 
Voturi totale : 6

Rattray's Highland Targe

Mesajde alguhan » 01 Apr 2009, 13:52

Cand ne-am intalnit la mine in cabinet acum in jur de o luna, Pioneru mi-a servit din acest tutun. Inca de atunci mi-am dat seama ca o sa consum tutunul asta multi ani de zile de acum incolo.
La prima vedere este un amestec tipic englezesc. Dar dupa prima bol va dati seama ca de fapt este unul foarte aparte.
L-am aerisit cam un sfert de ora. S-a aprins foarte bine. Aceasta a fost prima si ultima aprindere pina la sfarsit.
Dupa prospectul acestui tutun:
- Adaosul mare de latakia cipriotica: Gustul orientalului turcesc si virginiei nu este deloc dominat de latakia. Nu prea cred ce spune prospectul. Latakia doar se simte. Iubitorii de latakia sa n-o caute in cutie asta.. Eu totusi cred ca are mai mult decat latakia din cipru.. O aroma aparte..
- Cavendish-ul va ofera un fum lung si rece: Sint de acord cu propozitia asta. Chiar surprinzator de rece e fumul.
-Orientalul turcesc este in cantitate redusa. Gustul condimentat este departe.

Eu as putea sa fumez amestecul asta in timpul zilei oricand. Seara imi trebuie ceva mai tare. Mie imi lasa un gust dulce (virginia+latakia) care persista mult timp si dupa ce termin bolul. Ca tarie ar ramane la pragul nivelului de mediu.

Am preferat intotdeauna blendurile cu multa latakia. De cavendish nici nu vorbesc, nu-mi place. Dar Rattray a reusit sa ma loveasca bine cu amestecul asta. Dragoste la prima vedere care o sa dureze mult timp.. Rattray's nu m-a dezamagit nici de data asta! Este o combinatie de perfecta armonie..
Indiferent de preferinte, recomand tuturor!

[attachment=0]
ratt_highland.jpg
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Rattray's Highland Targe

Mesajde zudo » 27 Ian 2011, 22:35

L-am incercat prima oara la Algu, cam pe vremea review-ului de mai sus. Mi-a placut dar nu m-a impresionat destul. Acum, i-am mai acordat o sansa si mi-am schimbat intrucatva parerea, spre superlativ. E un blend asemanator cu Jock's Mixture, de la acelasi Rattray's, poate cu ceva mai multa latakie. Latakie cipriota, pe care, eu unul, o prefer celei siriene, care e mai seaca si mai dura, mai "rasinoasa". Aceeasi savoare, cu tonuri usor nuantate, de tamaie, smirna, invaluite in dulceata amaruie a virginiei. Daca as putea sa mai votez inca o data, i-as da calificativul EXCELENT.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron