[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Rattray's Old Gowrie

Rattray's Old Gowrie

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
10%
Foarte bun
6
60%
Excelent
3
30%
 
Voturi totale : 10

Rattray's Old Gowrie

Mesajde Baaron » 01 Noi 2008, 14:40

Marca - Old Gowrie
Producator - Rattray's
Blender - Kohlhase, Kopp si Co. KG
Tutun - Virginia (VA)
Aroma - Dulce tipic Virginiei de calitate
Aspect tutun - Readdy Rubbed
Tarie - Medie
Magazin - Pipe Shop

Cumparat in urma unui impuls de moment dupa delectarea cu Brown Clunee de acelasi producator, nu am avut nici o clipa indoiala ca acest tabac ma va dezamagi...Dimpotriva, in opinia mea este unul dintre cele mai bune tabacuri Virginia pe care le-am incercat pana acum...La deschiderea cutiei, se remarca aroma puternica de Virginia pura, iar la aprindere degaja o aroma placuta si tolerabila, nu pisca la limba sau pe gat...are o aroma subtila...si se poate considera un tabac de patru stele.
Un tutun care se poate fuma in orice moment al zilei si oriunde, merge de minune cu o ceasca de cafea si chiar si un pahar de coniac...cu siguranta voi mai cumpara Old Gowrie cat de curand.
[attachment=0]
Old Gowrie.jpg
Old Gowrie.jpg (12.92 KiB) Vizualizat de 9351 ori
Baaron
 

Re: Rattray's Old Gowrie

Mesajde Augustinus » 02 Noi 2008, 18:58

In ultima vreme am lasat-o putin mai moale cu latakiile si am trecut pe virginii. Intre acestea, Old Gowrie este fara indoiala unul dintre cele mai bune tabacuri. Prima data l-am fumat in cadrul unei reuniuni din vara a Pipa Club Bucuresti si am fost cu totul cucerit de calitatea lui. La prima vedere pare un tutun simplu, fara prea multe fasoane si pretentii, insa, dupa ce apuci sa aprinzi pipa iti schimbi parerea aproape instantaneu. Old Gowrie este, inainte de toate, un exemplu de echilibru: se fumeaza bine, arde constant, pe langa aroma usor dulceaga, specifica virginiei, adauga o usoara tenta de nuci si stafide, plus ca ofera un timp destul de bun al fumatei, daca esti pasionat de asemenea "recorduri".
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Rattray's Old Gowrie

Mesajde Twain » 02 Noi 2008, 23:08

Offf, inca un tabac de trecut pe lista viitoare. ;)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Rattray's Old Gowrie

Mesajde Humidor » 03 Mai 2009, 19:55

[div=center][attachment=0]
RattraysOldGowrie2.jpg
[/div]La deschiderea cutiei, tutunul degaja arome dulci de stafide si nuci cu o tenta de fructe fermentate care inteapa la nas, amintind cumva de coca dospita de cozonac. Taietura fiind destul de fina, nu mai necesita faramitarea tutunului inainte de a umple pipa. Aprinderea se face rapid iar arderea decurge bine pana la sfarsit, nefiind necesare prea multe aprinderi.

Pe parcursul fumatei, nuantele devin catifelate, gustul fiind asemanator celui oferit de un chec cu cacao. Fumul este putin umed, chiar si dupa ce tutunul a fost lasat cateva luni bune in cutie pastrata in humidor, ajungand astfel sa fie destul de uscat.
Aroma este bogata si totusi, fumul usor umed nu inteapa la limba, fiind usor.

Aroma lasata in camera este placuta si alaturi de aroma unei cafele la ibric din boabe proaspat macinate, ii ofera un succes garantat chiar si pentru cei mai pretentiosi pipari.


Eu i-am dat 4 din 5 puncte, fiind totusi un latakist convins.
Humidor
 

Re: Rattray's Old Gowrie

Mesajde BAIJ » 11 Mar 2010, 19:29

Pufai OG de mai bine de o saptamana.... Initial l-am notat "foarte bun", acum l-as nota doar "bun", daca se mai poate.
Gustul este mai putin dulce decat la alte virginii, marcat de o nuanta "ierboasa" care ti se lipeste de cerul gurii, usor intepatoare (probabil acel "strop de perique" mentionat in descriere). Aceasta aroma este constanta, de la inceput pana la sfarsit. Plictisitor.
Poate ca au schimbat reteta astia de la K&K...
http://www.kohlhase-tobacco.com/site/index.php?id=158
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron