Ashton - Sovereign

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
11%
Bun
6
67%
Foarte bun
2
22%
 
Voturi totale : 9

Ashton - Sovereign

Mesajde Humidor » 27 Oct 2008, 21:36

[attachment=0]
AshtonSovereign2.jpg

Conform etichetei acest tabac contine Latakia din Siria, Oriental Dubec din Turcia, black Cavendish presate si maturate in prese de inalta presiune de tip scotian. La final amestecul este imbogatit cu nunate de nuca prin adaosul de bright Carolina, si Red Virginia maturat.

[img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/AshtonSovereign1.jpg[/img]

La deschiderea cutiei te loveste un miros picant de branza mucegaita, nuci si o nuanta vegetala de fan cosit. Amsetecul nu este foarte omogen, se pot gazi bucati intregi de flake nedesfacut.
Dupa aprindere gustul variaza, datorita amestecului neomogen, aspect care personal imi place desi cunosc pipari care prefera amestecurile omogene care nu creaza surprize. Totusi adaosul de aroma vine subtil din partea fiecarei compoente, Latakia aduce un usor gust amar, dar care nu predomina, iesind la iveala si aroma de nuca, per ansamblu fiind un gust usor picandt, tare si bogat dar si usor dulceag datorita cavendishului care predomina componenta principala de flake. Spre final se remarca nunata de nuca.
Humidor
 

Re: Ashton - Sovereign

Mesajde Pioneru » 12 Noi 2008, 19:29

Mon cher...nu cred ca se poate mai bine. Descrierea ta este ...completa. Una peste alta un tutun excelent pe care l-am savurat ultima oara impreuna cu tine; mai mult ca sigur ca si compania adauga ceva special la paleta de gusturi si arome. Un must have pentru subsemnatul.
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Ashton - Sovereign

Mesajde Twain » 22 Noi 2008, 17:51

Intr-adevar, e un tutun bun.
Nu pisca limba, dar cam cere de baut in timpul fumatului. Ceai - voi ce credeati? ;)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ashton - Sovereign

Mesajde Humidor » 13 Dec 2008, 23:07

[quote="Twain"]dar cam cere de baut in timpul fumatului. Ceai - voi ce credeati? ;)


Ceva dulce in orice caz... pe moment, dar depinde de situatie :43)
Humidor
 

Re: Ashton - Sovereign

Mesajde mrg » 08 Ian 2009, 15:07

Din greseala am votat mediu, desi voiam sa votez bun. (Poate corecteaza cineva eroarea - unul din administratori.) Imi place Sovereign-ul, are o catifelare si o aroma care mi se par optime pt. cafeaua de dimineata (groasa, tare si aproape amara).
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Ashton

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron