Planta - Holger Danske Black & Bourbon

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte bun
2
50%
Bun
1
25%
Mediu
1
25%
Slab
0
Niciun vot
Foarte slab
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 4

Planta - Holger Danske Black & Bourbon

Mesajde Lifelover » 29 Sep 2009, 21:03

Marca : Holger Danske Black & Bourbon
Producator : Planta
Tutun : Black Cavendish, Burley
Aspect tutun : ready-rubbed
Aroma : bourbon
Tarie : slaba
WAF : ridicat
Pret : 35 Ron / Plic 50 g
Magazin : Nic Cotroceni
(copirait Cinabru)

Avem, domnii mei, de-a face cu un tabac aromatic, fara foarte mari pretentii si destul de unidimensional; nu e, in nici un caz, o mixtura pentru cine vizeaza o aventura gustativa, o scatoalca nicotinica sanatoasa sau o aroma foarte intensa. Fumeaza relativ rece, pentru ce e, nu mi-a pretins nici o reaprindere pe langa cea de dupa flacara de prajire (probabil si din cauza faptului ca fumam in vant) si are un gust care se preteaza pentru un tabac de toata ziua, pentru un amator de asemenea varietati fara multe pretentii - sau ca desert, dupa o masa copioasa cu pui prajit, de exemplu.

Oamenii spun ca-i dublu-fermentat si ca e trecut bine de tot prin bourbon; adevarul e ca, la deschiderea pachetului, m-a izbit o aroma puternica de beuturica si de dulce care se potriveste cu ceea ce zic ei. Unii recenzori spun ca e mult mai bun dupa ce se aeriseste vreo cateva zile; in cazul meu, dupa niste ore bune, vreme-n care aroma aproape suparatoare s-a dus, in mare parte, mi-a oferit cateva fumate placute, fara ciupituri de limba, dar si fara mari surprize, in afara unei anumite note picante pe final (inteleg ca de vina ar putea sa fie burley-ul) si a unui aftertaste foarte discret care mi-a adus aminte de... un morcov proaspat. N-as sti sa va spun ce face in camera, pentru ca l-am fumat in parc (stiu Molia si Cinabru care anume ::6) ), dar am primit multe vorbe de lauda de la doua domnisoare care-si plimbau retrieverul pe-acolo si au ajuns sa poposeasca pe banca, langa mine, de unde si calificativul pentru WAF. Nu stiu ce fel de beutura o fi aia folosita aici, da' nu mi-ar placea s-o beau, daca ea e de vina pentru impresia generala de aroma artificiala.

Una peste alta, de la mine primeste un Bun, pentru ca astept niste tabacuri Burrus si e posibil sa amestec o parte din ce-o sa primesc cu minunea asta; ceva-mi spune ca ar putea sa imblanzeasca si sa-i adauge un mic je-ne-sais-quoi unei virginii fruste si oneste.

[img]http://www.amicidellapipa.it/prodotti/DSCN1324.JPG[/img]
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Înapoi la Planta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron