Peterson - Hyde Park

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
33%
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
2
67%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 3

Peterson - Hyde Park

Mesajde atzitzi » 16 Dec 2012, 21:52

Hyde Park is a traditional English blend of bright and dark fired Virginias, sun cured Indian and Burley tobaccos. this luxurious smoking experience is acheved by the addition of run and maple sugars to pressed mahogany tobacco.

Amatorii de burley vor fi incintati. Din punct de vedere al gustului, HP este un tutun foarte asemanator cu University Flake de la Peterson. Din pacate, taietura, ceva intre broken flake si crumble cake, nu-l avantajeaza. Ideal de a fi impachetat prin metode Frank.

Atras de descriere, ma asteptam sa gasesc un "navy mixture". Aroma de rom si de sirop de artar este usor sesizabila la deschiderea cutiei (noroc ca ramine acolo), dar odata aprins aceasta dispare, dulceata siropului fiind insa persistenta pina aproape de final. Umiditatea este usor ridicata pentru gustul meu, ambalajul interior fiind o punga de plastic, asa ca este recomandata o aerisire usoara. Combinatia nu suna "very English to me".

Fumat din merschaum, burley-ul, cu aroma lui de nuca, acopera intreaga fumata, in prima jumatate fiind covirsitor. Spre final, virginiile ies la rampa temperindu-i taria, care este usor peste medie. Nefumatorii nu par sa-l accepte cu usurinta, dar post gustul este placut.

In briar experienta este asemanatoare, doar intrepatrunderea aromelor fiind mai mare. Pipa din care l-am fumat fiind o replica personala la Stanwell-ul 15 al lui Radu Mihai la care am folosit "the beautiful blue marbled acrylic stem", mustiucul de la merscham-ul facut de Ahmet, care oricum zacea printr-un sertar.

La recomandarea lui [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=41&t=115]ghibortz si Pari[/url] i-am asortat un Pinot Noir 2008 de la Aurelia Visinescu. Mirific vin.

Arderea este uniforma si facila, necesitind reaprinderi avind in vedere tendinta de a incinge.

In concluzie, un tutun bun dar care daca nu exista nimeni nu i-ar fi simtit lipsa. Pentru combinatiile Virginia-Burley prefer [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=60&t=353]University Flake[/url] de la Peterson, dar mai ales [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=230&t=1758]Makhuwa[/url] de la HU-tobacco.
Fişiere ataşate
hyde park.jpg
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Peterson - Hyde Park

Mesajde BAIJ » 23 Dec 2012, 19:41

Prin bunavointa lui atzitzi, stiindu-ma iubitor de virginii in amestec cu diverse (mai putin latakia), am capatat o mostra din Hyde Park.
L-am aerisit un pic si i-am dat bataie:
-miroase foarte bine, a tutun adevarat. Exista un iz usor, greu de definit, mai ales dupa stat in pungulita+aerisire.
-un tutun de calitate care s-a aprins usor si cu un pic de grija necesita minim de reaprinderi. L-am fumat in briar si nu a incins pipa in mod excesiv-doar un pic spre final, nici nu a lasat prea multa umezeala.
-dar are un gust ciudat, dupa parerea mea. O fi casing-ul de sirop de artar? Recunosc, nu am fumat niciodata un tutun tratat cu asa ceva. Mi se pare sec, astringent la limba,prafos si cu un usor iz de sapun. Burley-ul se chinuie sa fie cel mai prezent, cu gustul sau de nuca. Dupa parerea mea, este o cu totul alta mixtura de virginia-burley fata de University Flake ori 3P, nu mai vorbim de Irish Flake. Adica, nici cu taria nicotinica nu exceleaza.
-sotia spune ca miroase acceptabil fata de ceea ce fumez eu in mod uzual (virginia cu orientale), a tigara cu un usor iz de ceai (!?) Eu nu l-as recomanda totusi de fumat la soarele simandicoase.
-arde frumos pana la capat, lasand un scrum gri inchis fin si fundul bolului curat.
In final, l-as califica "bun" caci este totusi un tutun de calitate. Doar cu gustul lui nu prea ma impac, dar dupa cum spun mereu-gusturile nu se discuta...poate ca altora le va fi pe plac.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Peterson - Hyde Park

Mesajde alecos » 05 Feb 2013, 10:55

Intr-adevar miroase foarte bine, a prune uscate sau ceva de genul acesta. Numai ca gustul in pipa (nu ca as avea eu cele mai pretentioase instrumente de fumat) e foarte ciudat, artificial, chimic, greu de identificat, dar neplacut. Fiind fumator de burley (tigari) si amator de Aged Burley Flake, dupa ce am citit prima postare, mi-am zis sa-l incerc. Din pacate e "naspa" rau, ca sa ma exprim academic ::10)! E in fond un aromat, pe care producatorul l-a botezat blend englezesc. Inca o dezamagire produsa de tutunurile de la Peterson, care, cu exceptia lui Perfect Plug, nici acela deosebit dar decent, sunt cam nefumabile. Am inteles ca ar avea pipe bune, dar daca e sa ma iau dupa tutunuri nu m-as hazarda sa cumpar un produs la suprapret, a carui valoare nu e intrinseca, ci o rezultanta a unui marketing de calitate.
Avatar utilizator
alecos
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2012, 17:20
Localitate: cluj
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Peterson - Hyde Park

Mesajde alecos » 11 Mar 2013, 12:26

Addenda la primul comentariu. Mi-a trebuit o luna sa-i dau de cap! L-am aromatizat, apoi l-am uscat dar tot nu scapam de gustul ala de sapun.
Pana la urma am reusit! L-am uscat sanatos, vreo cateva zile si atunci sa vezi minune, a devenit chiar bun. Gustul sec al burley-ului e completat, de pe la jumatatea fumatei incolo, de dulceata deosebita a unor virginii, poate cam timide dar foarte placute. Nu stiu daca trebuie procedat la fel pentru toate tutunurile de la Peterson, dar in cazul lui Hyde Park e valabil. Mult trebuie sa te mai lupti cu aceste tutunuri irlandeze, dar daca esti perseverent le descoperi calitatile!
Avatar utilizator
alecos
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2012, 17:20
Localitate: cluj
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Peterson - Hyde Park

Mesajde MarcBarbu » 26 Mai 2013, 16:56

Mostra pe care am luat-o de la Napoleon am impartit-o in doua, si bine am facut. Prima parte am fumat-o in bucatarie, in timp ce citeam si nu prea m-a incantat. Unde nu imi place in mod deosebit burley-ul, mi s-a parut ca fumez ceva bun calitativ, dar nu pe gustul meu. Parca fumam tutunul altcuiva in lipsa tutunului meu. Al doilea bol tocmai il ispravesc acum, pe ploaie si furtuna, cu geamurile larg deschise, dupa o noapte in care am muncit si am reusit sa ma odihnesc cateva ore abia spre pranz. Asa ca l-am fumat lent in conditiile in care in capul meu era o ceata densa, langa o cafea rece ramasa de azi-noapte, fara alte activitati conexe, si nici n-a mai contat ca intre timp tutunul s-a uscat foarte tare. Taria lui m-a trezit domol, aroma burley-ului (pe care am considerat-o prea puternica la inceput) a devenit agreabila, si am beneficiat de o fumata foarte satisfacatoare. Probabil ca as cumpara acest tutun, doar in conditiile in care as avea stocuri din tutunurile mele preferate, si l-as tine exact pentru momente ca acesta. Nu am sa il votez, pentru ca desi sunt constient ca e un tabac bun si ar trebui sa votez in consecinta, nu va intra cred niciodata in rotatia mea.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron