Mac Baren mixture modern -Danish Blend

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
20%
Slab
0
Niciun vot
Mediu
3
60%
Bun
1
20%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 5

Mac Baren mixture modern -Danish Blend

Mesajde bim » 25 Aug 2010, 16:01

Primul din familia Mac Baren incercat de mine. Un tutun fin, cu aroma discreta, placuta. Producatorul il recomanda cu caldura ("we highly recommend this blend") insa eu voi fi mai rezervat... impresia produsa este buna insa nu memorabila. Are in compunere virginia, cavendish si putin burley, fiind cotat "slab"(1) in ceea ce priveste taria.
Ii dau un mediu insa s-ar putea sa fiu un pic subiectiv tinand cont ca sunt un fan al aromaticelor.
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: Mac Baren mixture modern - Danish Blend

Mesajde mrg » 26 Aug 2010, 07:03

Bim, fii ceva mai generos! ;) Mai spune-ne ceva; macar despre: taietura, miros/arome, aprindere, ardere, condens, evolutie aroma... Si nu uita sa-l votezi.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Mac Baren mixture modern - Danish Blend

Mesajde bim » 31 Aug 2010, 18:02

Intre timp am terminat pachetul. Sincer sa fiu ma asteptam la mai mult de la Mac Baren dupa ce am citit pe forum.
Este un tutun decent, umed, se fumeaza bine de la inceput pana la sfarsit (fara sa fie nevoie de reaprinderi dese) insa puncteaza slab la arome. Am reusit sa disting ceva vanilie. Un minus important il primeste din partea sotiei care a criticat mirosul lasat in camera - de tigari...spune ea.
Taietura este medie, bucati mai groase, inchise la culoare alternate cu unele subtiri, probabil de la tipurile diferite de tutun.
Am deschis o a 2-a punga de Mac Baren - Vanilla... se aseamana f mult cu danish. Cred ca nu se streseaza prea mult cu retetele oamenii astia. :D
Fişiere ataşate
img_2169.jpg
img_2169.jpg (6.98 KiB) Vizualizat de 11736 ori
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: Mac Baren mixture modern -Danish Blend

Mesajde TLGTLC » 10 Iun 2011, 21:15

Nu sesizez diferente intre Mixture modern si Mixture aromatic. Pe ambele scrie danish blend si sunt acelasi lucru. Usor de fumat la o cafea sau pahar de cola, fara piscaturi de limba reprezinta o alegere buna pentru cei care nu se pot lasa de aromatice dar vor ceva doar usor aromatizat. Un vag gust de smochine reprezinta baza aromelor pe care eu le-am distins, gust dulce de la cavendish si nitel zahar ars. Oricum, un tutun pentru cei fara pretentii dar care poate fi fumat lejer si nici nu costa mult. Poate ma intrebati cum merge cu Cola-am redus consumul la o pipa odata la 2-3 zile. Trebuie sa-ti placa suferinta sa fumezi 2-3 pipe pe zi si sa mai bei si Cola
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Mac Baren mixture modern -Danish Blend

Mesajde Gordon » 11 Iun 2011, 08:13

Din cate-mi aduc eu aminte de cand l-am incercat, acum vre-o doi ani, este plin de zeama si impute pipa astfel incat cu greu mai iese aroma de ce-o fi.
Este o diferenta intre Mixture Modern si Mixture Aromatic... de aditivi.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Mac Baren mixture modern -Danish Blend

Mesajde TLGTLC » 13 Iun 2011, 21:32

Eu le-am incercat in varianta ambalata la plic si Mac Baren foloseste plicuri care permit tutunului sa se usuce. Dar nu necesita umezire. Nu am simtit nici o diferenta. Am avut senzatia ca-i acelasi produs in ambele plicuri. Mie imi place, e un tutun de fiecare zi, chiar te poti obisnui cu el. Referitor la pipa, trebuie sa ai una dedicata danish-urilor. Lasa ce-i drept un miros dar nu as putea spune ca o impute definitiv. Dupa o nefolosire de cateva zile prima fumata din alt tutun e mai ,,ciudata" dar urmatoarea e ok. Imi place ca nu tusesc de la el lucru pe care alte aromatice mi-l produc.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron