Halberg - Red Label

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
2
100%
 
Voturi totale : 2

Halberg - Red Label

Mesajde atzitzi » 25 Feb 2013, 14:02

Un tutun aparut recent pe piata, undeva pe la sfirsitul anului 2012. La intilnirea organizata cu ocazia Zilei Internationale a Fumatorilor de Pipa l-am incercat prin amabilitatea lui Manos. Prezentarea exclusivista, de care orice producator de bijuterii ar fi mindru, si aroma de tutun supercalitativ, mi-a atras numaidecit atentia.

Dupa intilnire am ramas marcat de aftertaste-ul extraordinar al acestui tutun, cu o usoara tenta vanilata, lucru care m-a determinat sa scobesc internetul in cautare de detalii.

Seria, formata din trei componente Red Label, Green Label si Yellow Label, este lansata cu ocazia aniversarii a 125 de ani a celor de la Mac Baren. Cutia contine 100 de grame de tutun de cea mai buna calitate si are un pret pe masura, 25 de euro.

Se pare ca dinastia Halberg, aflata deja la a patra generatie, prin Henrik Halberg incearca sa redefinieasca cel mai mare brand de tutun dezvoltat ca afacere de familie, reusind cu siguranta ridicarea standardelor companiei.

Cu exceptia, deja traditionalului, Navy Flake si poate a seriei HH am cam evitat tutunurile produse de Mac Baren, asta ca urmare a unor experiente nefericite cu Virginia no 1 si altele citeva asemanatoare.

Tutunul reprezinta o mixture interesanta, realizata manual, formata din Virginii (cross cut), Burley si Black Cavendish printre care sint presarate bucatele de flake-uri zdrobite, care, desi cam umed, arde cuminte, creand o senzatie gustativa excelenta, o armonie perfecta a aromelor, un gust rotund si plin de dulceata cu tenta de trufe.

In evolutie, fumata se inasprespe spre final, aroma disipindu-se usor. Taria este usor sub medie, ceea ce-l recomanda in orice moment al zilei, iar aroma din camera este cu adevarat superba.

Domnilor, jos palaria. :41)

Surpriza placuta se continua si prin existenta tutunului in oferta celor de la Dan Pipe. [url=http://www.danpipe.de/Pfeifen-Tabak-Mac-Baren-Halberg-Red-Label-P_20399.html]Best.Nr.: 9007-68[/url], desi nu pot sa-mi dau seama cit de continuu sau discontinuu va fi acesta.
Fişiere ataşate
halberg.jpg
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Halberg - Red Label

Mesajde manos » 27 Feb 2013, 14:49

Subscriu descrierii facute de Atzitzi.
Este un tutun deosebit care face placere atat piparului cat si asistentei.
Nu sunt deloc mester in ale cuvintelor dar pot garanta ca cele spuse mai sus caracterizeaza perfect acest tutun, drept pentru care acord calificativ maxim tutunului si nota zece lui Atzitzi pentru review !
Pentru pofticiosi - daca mai ramane ceva din el aduc la urmatoarea intalnire !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron