Mac Baren - Virginia No 1

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
14%
Mediu
5
36%
Bun
4
29%
Foarte bun
3
21%
 
Voturi totale : 14

Mac Baren - Virginia No 1

Mesajde Cinabru » 19 Sep 2009, 17:21

L-am fumat prima data la una dintre intalnirile clubului, destul de umed, si rezultatul nu a fost deloc placut. Intepator, limba umflata si dureroasa, ardea prea fierbinte si inconstant. Desi imi plac virginiile, aceasta m-a dezamagit la prima fumata, si am fost convins ca e unul dintre produsele slabe marca Mac Baren. Lasat sa se usuce – imi plac tutunurile ceva mai uscate – Virginia No 1 se schimba foarte mult in bine.

De cand deschizi cutia impresia este favorabila : amestec ready rubbed de virginii, frumos taiate, in nuante de auriu si cafeniu. Mirosul, dincolo de tutun, e de miere putin zaharisita, destul de puternic si dulce, un casing care ar putea sa deranjeze. Mie mi-a placut. Umplu o pipa cu filtru de balsa, dupa ce mi-am uscat cateva grame bune, putin neincrezator tinand cont de arsurile primei experiente, si e o surpriza placuta. Gustul s-a nuantat si s-a temperat, e un tutun mediu ca tarie si cu gust simplu de virginii. Fara surprize, fara schimbari bruste de la jumatatea bolului, arde bine pana la capat si, fumat incet, nu reuseste sa incinga bolul. Dulceata casing-ului se suprapune peste gustul de virginie usoara, intr-un tempo egal, mentinut pana la capatul fumatei. Poate si filtrul a atenuat din intepaturi. Mirosul in camera este placut, dar se risipeste foarte repede.

Concluzie : un tutun bun daca iti plac virginiile cu ceva arome artificiale, dar nu unul remarcabil. Poate chiar putin plictisitor in timp. Si clar un tutun « crudel » daca nu este uscat ceva mai bine. Nu este cea mai buna virginie incercata pana acum, nu este un tutun memorabil, dar merita. Destul de potrivit si pentru intalnirile cu civili (termen imprumutat de la Molia :)) la un pret convenabil.
[attachment=0]
virginia.jpg
virginia.jpg (12.73 KiB) Vizualizat de 10841 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren - Virginia No 1

Mesajde Augustinus » 28 Sep 2009, 08:34

Mac Baren este cu siguranta o marca a surprizelor. Am fumat prima data Virginia no. 1 acum vreo 2 ani, in Israel, si mi s-a parut un tutun bun, lejer spre mediu, amintind putin de Orlik, insa cu mai putina dulceata si cu o mai pregnanta afirmare a virginiei. Una peste alta, mi-a placut, asa ca am decis sa mai iau o cutie pentru rezerva personala. La livrarea cutiei, Zudo a avut grija sa ma avertizeze ca produsul inteapa, insa nu l-am crezut, bazandu-ma pe experienta mea anterioara. Ei bine...m-am inselat. Chiar pisca, destul de bine chiar, indiferent ca-l fumezi uscat sau nu. Pe de alta parte,are o aroma mult mai puternica, insa asta nu ajuta tutunul cu nimic. Aroma este o combinatie de smochine uscate, nuca, ceva alune caju si putin alcool, probabil rom. Arde inconsistent, daca-l fumezi umed si obositor, daca ii aplici o prealabila uscare. Indiferent de pipa pe care o folosesti, te inteapa, din cauza tendintei de a arde prea repede. Probabil ca maestrii tobacconisti au scapat cam mult agent de ardere in lotul asta. De fapt, cred ca acesta este marele defect: arde mult prea repede, indiferent cat te-ai stradui sa-i domolesti avantul. O prima constatare: a nu se folosi o pipa din briar prea mare. Risti sa te plictisesti, sa te enervezi si sa arunci totul in scrumiera. Cu meerschaum-ul lucrurile se mai atenueaza putin, insa ramane aceeasi senzatie neplacuta. Singura deosebire ca de aceasta data nu se mai produce atat de mult condens. Un rezultat bun l-am obtinut totusi intr-o pipa de cocean, care a imprumutat ceva din dulceata porumbului.
Potrivit celor spuse pana acum, ar trebui sa-i acord un calificativ slab, insa am preferat mediul? De ce? Pentru ca este folosit tutun de cea mai buna calitate. Pentru ca au existat si cred ca mai exista si loturi reusite de Virginia no. 1. Pentru ca reuseste sa evidentieze destul de bine aroma si savoarea virginiei, fara a esua intr-un lamentabil miros de paie aromatizate.
Una peste alta, surprizatorul Mac Baren mi-a oferit o experienta interesanta, prin eforturile la care m-a supus. Tocmai de aceea, Virginia no. 1 merita un calificativ "mediu" curat, fara retusari nice spre plus, nici spre minus.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Mac Baren - Virginia No 1

Mesajde alguhan » 05 Oct 2009, 09:04

Acum cativa ani cand am fumat acest tutun puteam sa jur ca este o Virginia foarte buna. Anii trec si eu descopar de fapt ce inseamna un tutun prelucrat natural si adevarat de pipa. E! MacBaren Virginia No1 nu intra in aceasta lista.

MacBaren Virginia No1 este o dezamagire totala pentru mine. Dupa ani de zile am avut ocazie de a o incerca la intalnire de saptamana trecuta, si sa iau acasa o doza pentru a scrie aceasta recenzie (multumesc Cinabru!). In aceasta splendida si de calitate Virginia au bagat miere! Rezultatul este un gust dulce inselator si un fum cald. Neaparat trebuie sa fie fumata incet altfel se incinge si cam ustra, care de fapt, caracteristica majoritate tutunurilor de MacBaren. Iar cand o fumez atat de incet pur si simplu aceasta virginia nu ma satisface cu gustul si tarie ei mult scazuta pe placul meu. In rest arde uniform si complet ca un tutun foarte bun.

Printr-o cutie de Virginia No1, in loc sa va luptati pentru un gust de Virginia adevarata, cea ce inseamna dulcele si amarie tutunului adevarat si natural, mai bine sa puneti inca 4-5 euro in plus, si va cumparati aceasi cantitae de tutun adevarat!

Nu l-am votat foarte slab, ci slab, doar pentru ca are totusi niste frunze de calitate de Virginia.

::10)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Mac Baren - Virginia No 1

Mesajde Humidor » 03 Noi 2009, 21:02

I-am dat si eu un mediu, nu neaparat din cauza aromei ci mai mult din cauza ca pisca. Anul trecut era un tutun foarte apreciat...
Il pipez acum simplu din meerschaum dar cred ca pe viitor va fi in amestec.
Humidor
 

Re: Mac Baren - Virginia No 1

Mesajde TLGTLC » 07 Mai 2011, 22:09

Spre surprinderea mea nu m-a ,,muscat''. Limba e bine merci. Se simte un vag gust si miros de miere. Il consider un tutun pentru cei care isi cam termina noviciatul si vor sa treaca spre tutunurile pentru avansati! Cumparat la punga de 50g l-am gasit suficient de uscat, numai bun de fumat. In camera nu lasa un miros nemaipomenit.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Mac Baren - Virginia No 1

Mesajde BAIJ » 24 Dec 2012, 09:55

Se pare ca cu timpul acest produs s-a schimbat...
In urma unui schimb facut cu manos am intrat in posesia acestui tutun la ultima noastra intalnire. Am desigilat cutia si am gasit inauntru tutunul intr-o stare relativ uscata! Nici vorba de umezeala mentionata in post-urile mai vechi.
Ready rubbed flakes, aurii, uscate, numai bune de pus in pipa. Miros de fan cu usoara tenta dulceaga.
Am impachetat mai lejer, sa le las loc sa se extinda.
S-a aprins usor si a ars frumos pana la capat, cu minim de reaprinderi.
Am tras usurel din pipa si ca atare n-am avut parte de basici pe limba, nici pipa nu s-a incins.
Gustul este moderat, de bright virginia. Nu este prea dulce, nici prea tare. Si evident, unidimensional. Dar este un tutun bun, de calitate.
Mirosul in camera este lejer, ca de tigarete. Scrumul este fin, gri inchis iar fundul vetrei ramane curat.
In concluzie, l-am votat "bun". Nu "foarte bun" pentru ca prin comparatie, sunt alte virginii net superioare la gust, dupa parerea mea.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron