2012

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab.
0
Niciun vot
Slab.
0
Niciun vot
Mediu.
0
Niciun vot
Bun.
1
100%
Foarte bun.
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

2012

Mesajde TLGTLC » 13 Sep 2013, 21:39

[attachment=0]
DSCF1024.JPG

2012 Jubilee lansat in cinstea jubileului reginei Angliei, este modul prin care Samuel Gawith a vrut sa-l marcheze. Se spune ca are aroma de sampanie dar daca nu-ti spune nimeni nu o identifici. Oricum este un tutun slab aromat, cu lipsit de tarie si de nicotina desi am citit peste tot ca este medie.
Este un tutun bun dar este taiat in toate formele de zici ca este fan maruntit. Desi in poza arata bine, in realitate mi s-a parut cel mai neglijent prelucrat tutun. Se aprinde usor, arde bine, insa prea repede, astfel incat o pipa medie o dai gata si-n 25 minute. Nu pisca, nu frige din punctul asta de vedere prelucrarea este ireprosabila. Umezeala este perfecta insa cutia nu doar ca nu este ermetica ci nici macar nu se inchide bine astfel incat tutunul se usuca. Daca nu-l fumezi imediat, desi e putin probabil la cat de repede arde, trebuie mutat intr-un recipient adecvat. La fel, hartia in care este ambalat, este de-a dreptul oribila neavand nimic in comun cu un produs jubiliar.
Mirosul in camera e tolerabil. Cateodata simti miros de vin spumant, alteori miros de must aproape in faza de alcoolizare dar repet...totul este foarte vag si nu are nimic in comun cu tutunurile cu casing de vin.
Eu ii acord un bun depunctandu-l pentru repeziciunea arderii si pretul mare.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: 2012

Mesajde Twain » 14 Sep 2013, 01:03

Odată, am primit de la cineva un tutun de rulat ţigarete. Precum tutunurile de pipă, era ambalat într-un plic împăturit, iar pe el, undeva, într-o notă de subsol, scria cu litere minuscule că poate fi fumat şi în pipă, dacă vrei. Bineînţeles că l-am încercat în pipă. Ei bine, descrierea făcută de tine mai sus i s-ar fi potrivit perfect: tărie insesizabilă, aromă ambiguă şi ardere foarte rapidă (la fel, cam 20-25 de minute o pipă plină). Probabil că şi acest "2012" este tot un astfel de tutun... ambivalent.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron