Full Virginia Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab.
0
Niciun vot
Slab.
0
Niciun vot
Mediu.
0
Niciun vot
Bun.
4
22%
Foarte bun.
14
78%
 
Voturi totale : 18

Full Virginia Flake

Mesajde Twain » 23 Apr 2009, 14:42

[attachment=0]
FVF-out.jpg

Am cumparat cutia de FVF de la pipe-shop.
Am achizitionat acest tutun mai mult de curiozitate, dupa ce am vazut ca este cel mai recenzat tutun de 4 stele de pe Tobacco Reviews, cu 188 de cronici pana la aceasta ora, si pe locul 4 la totalul de cronici pe respectivul site, nefiind depasit in acest moment decat de Penzance, cu 252 de cronici, Nightcap, cu 226, si de My Mixture 965, cu 223, dar acestea fiind cotate cu 3 stele.
Nu sunt mare amator de Virginia pura, prefer sa aiba macar un dram de Perique in amestec, dar trebuie sa marturisesc ca FVF mi-a placut.

La deschidere, in cutie am gasit flake-uri brune, pe jumatate sfaramate, o caracteristica a tutunurilor de la Samuel Gawith, diferite de flake-urile rectangulare, riguros taiate, ale altor producatori.
Mirosul tutunului in cutie: proaspat, revigorant, de fan cosit si fructe uscate (prune, stafide sau ceva asemanator).

[attachment=1]
FVF-in.jpg

Fumata initiala nu m-a impresionat deloc. Aprinderea a fost destul de inceata, fumul oarecum inecacios, iar aroma plata si destul de intepatoare la limba. Hmm...
M-am intrebat de ce oare atatia membri ai TobaccoReviews au o asa parere buna despre acest tutun. Vrand sa dezleg misterul, am citit cu mai multa atentie recenziile de acolo si asa am observat ca multi recomanda uscarea prealabila a flake-urilor inainte de a fi fumate.
OK, am zis sa procedez si eu la fel. Profitand de vremea frumoasa, am lasat la uscat cateva bucati pe o farfurioara expusa la soare, pe pervazul ferestrei. Verificate dupa numai 30 de minute, flake-urile se infierbantasera si devenisera "crocante" si sfaramicioase.
Le-am indesat pe loc in noua mea pipa de spuma si le-am aprins.

[attachment=2]
pipa meer.jpg

Diferenta a fost colosala!!!
Aprinderea a plecat de la primul foc si n-am avut nevoie de tasare decat dupa vreo 15-20 de minute.
Fumul s-a catifelat si au disparut intepaturile la limba.
Iar aroma... pur si simplu a explodat!
Am inteles imediat de ce acest tutun e atat de bine cotat. In mintea mea, asa imi imaginam gustul tutunului pur, nealterat de nicio interventie omeneasca. Stiu ca FVF este departe de expresia "nealterat de nicio interventie omeneasca", dar cei care prefera sa bea cafea sau ceai fara zahar, lapte sau alte adaosuri ma vor intelege.
De asemenea, a disparut platitudinea pe care o observasem la tutunul fumat abia scos din cutie. Acum, dulceata discreta a Virginiei si-a facut aparitia intr-un crescendo delicios, provocandu-ma sa "forjez" pipa impotriva vointei mele.
Culmea: desi am pufait cam cu pofta, pipa nu s-a incins, ramanand la un nivel caldut, mai mult decat confortabil pentru cei care prefera sa fumeze din mana.
Nivelul de nicotina nu mi s-a parut deosebit de puternic, n-am simtit nici furnicaturi in varful degetelor si nici n-am avut palpitatii. In schimb, gustul, catre final, a devenit mai pregnant, iar fumul a devenit mai dens si a capatat arome mai grele, dandu-mi o senzatie de satietate.
Ca un bonus, FVF mi-a lasat in gura un postgust placut, care a persistat multe ore dupa ce am terminat pipa.

Acest tutun mi-a cam zdruncinat convingerile. Cum am mai spus, consider despre mine ca nu sunt un fan al Virginiilor. Acum, dupa ce am incercat FVF, nu mai sunt deloc sigur ca nu imi voi mai cumpara inca o cutie dupa ce o voi termina pe aceasta. Grea dilema!
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Full Virginia Flake

Mesajde alguhan » 09 Iun 2009, 15:48

FVF-ul de la Samuel Gawith este unul dintre tutunurile mele preferate din clasa full virginiilor. Se afla pe locul 1 din lista mea pana cand m-am intalnit cu [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=102&t=527]Stonehaven[/url].
De cativa ani de zile fumez FVF-ul o data sau de doua ori pe an. De fiecare data m-a impresionat cu gustul lui adevarat de tutun. Descrierea tutunului din cutie este foarte bine facuta de Twain, asa ca nu o sa vorbesc despre acest aspect.

Prefer si eu de fiecare data sa aerisesc bine flake-urile de FVF. Le introduc in pipa fara sa le stric forma lor de flake. Se aprinde usor, dar mentinerea focului necesita atentie. Cei care se asteapta la un fum dulce de virginia s-ar putea sa fie dezamagiti. In schimb veti gasi un fum putin dulce natural, putin intepator dar si rece. Va da senzatie ca fumati un tutun pur. Va serveste la un fumat indelungat. Mie mi-a oferit de fiecare data momente de liniste. Pot sa-l fumez la orice ora in cursul zilei.

Doza de nicotia este destul de potrivita pentru mine. Scrumul este curat.

Este un tutun apreciat foarte mult in toata lumea, si acest lucru nu s-a intamplat de geaba! Sper sa-l fumez multi ani inainte.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Full Virginia Flake

Mesajde zudo » 29 Iul 2009, 15:44

Inca un tutun de nota 10 de la SG. Nu stiu cat de pura este Virginia in blendul acesta, gasesc la el o aroma specifica tuturor blendurilor SG, care nu e rea, dar cred ca denota un "tratament" chimic al tutunului. Nimic nu e perfect in ziua de azi. L-am votat foarte bun.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Full Virginia Flake

Mesajde RazvanD » 03 Oct 2009, 13:59

Am primit prin amabilitatea & generozitatea lui Silviu ( sper sa nu gresesc :oops: ) pentru care ii multumesc un flake de FVF. L-am pastrat pentru acasa si acum dupa o aerisire prealabila mi-am facut un bol. Un tutun exceptional, chiar acum in timp ce scriu ma bucur de el. Un tutun foarte bun, barbatesc, o virginie de calitate cu un gust usor sec. Are o anumita aroma care nu o pot identifica, desi parca imi sta pe limba :19) De la mine primeste foarte bun.
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Full Virginia Flake

Mesajde Gordon » 20 Iul 2013, 19:59

O virginie care nu te dezamageste. Fumat in meerschaum este un deliciu. Il prefer uscat pana panglica devine usor casanta si apoi usor rasfirat dupa impachetare printr-o usoara rasucire intre degete.
Nota maxima.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron