1792 Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
22%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
5
56%
Foarte bun
2
22%
 
Voturi totale : 9

1792 Flake

Mesajde alguhan » 25 Iun 2009, 12:00

Samuel Gawith's 1792 Flake are culoare inchisa unui flake de mixtura Balkan. Mirosul puternic, asemanator amoniacului as zice, m-a cam dezamagit la deschiderea cutiei. Peste cateva zile acest miros puternic s-a diminuat, dar nu era placut nici atunci.

[img]http://www.bluedenteurope.ro/sharedpix/reviewpix/SG_1792.jpg[/img]

Cu acest tutun am facut greseala de a pregati un bol intreg cu 2 flake-uri. Este cel mai tare tutun pe care am incercat pana acum. Nu am putut sa fumez mai mult de jumatate de bol din aceasta prima incercare. La urmatoarele am folosit pipe mai mici si un singur flake. Inca de la primul foc m-a lovit de fiecare data. Si ca nicotina si ca gust. Nu pot sa descriu gustul, dar este foarte puternic. Chiar daca nu trag in piept imi lasa un pumn in mijlocul pieptului. Am invatat sa-l fumez. Trebuia sa fumez foarte foarte incet, incat de abia se vedea fumul. La ritmul asta tutunul este racoritor si se simte un foarte subtil gust dulce. Dar tot nu m-a lasat sa scap de lovitura nicotinei.

Daca va plac tutunurile ca praf de pusca, daca va trebuie nicotina, aceast tutun este cea ce cautati. Altfel stati la o parte! Eu personal il fumez o data pe cateva zile dupa o masa buna, sau cand vreau sa ma trezesc din oboseala de o dupa amiaza, si cu compania unei cafele Turcesc fara zahar. Dupa ce termin cutia cred ca n-o sa mai cumpar alta ani de zile.

Il votez slab. Nu ca ar fi un tutun prost, dar nu este pentru mine.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: 1792 Flake

Mesajde Cinabru » 25 Iun 2009, 14:43

M-ai avertizat de la inceput, de cand mi-ai dat doua flake-uri. Mirosul mi s-a parut tare ciudat si chiar neplacut in camera, dar totusi interesant. Am tot aerisit insa. Cat despre tarie... Am fumat un singur flake toata ziua, in reprize, pentru ca dupa 10 - 15 minute maxim simteam ca ma ia ameteala. Neobisnuit, mi-a placut si poate o sa cumpar si eu o cutie. Din care o sa fumez cate un sfert de flake, din cand in cand. Rar de tot. ::4) Tot nu am reusit sa aflu ce e "tonquin", e o aroma neobisnuita oricum.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: 1792 Flake

Mesajde Baaron » 25 Iun 2009, 16:17

Tonquin este un extract de samanta Tonka (dipteryx odorata), o leguma originara din British Guyana.
Extragerea aromei este similara cu procesul de obtinere a vaniliei.
Baaron
 

Re: 1792 Flake

Mesajde Cinabru » 25 Iun 2009, 21:16

Baaron, multumesc mult pentru lamuriri.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: 1792 Flake

Mesajde zudo » 04 Iul 2009, 14:58

Tonquin-ul seamana la gust cu o aroma din copilarie, un sirop de tuse sau un medicament, nu-mi pot aminti. L-am votat bun. In prima parte a fumatei este placut aromat; la mijloc este excelent (se diminueaza aroma si se face mai simtita latakia); la sfarsitul bolului devine amar si neplacut (atat in briar cat si in meerschaum). Doza de nicotina este destul de mare, ceea ce , personal, ma satisface.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: 1792 Flake

Mesajde Augustinus » 24 Iul 2009, 18:37

1792 Flake este unul dintre cele mai bune tutunuri fumate vreodata. Este adevarat ca are un continut destul de mare de nicotina, intrecut doar de variantele XX si XXX tot de la Samuel Gawith, insa se fumeaza atat de bine, incat nici nu mai stau sa ma gandesc ca dupa aceea ma ia ameteala.
Din proprie experienta, tutunul asta trebuie in prealabil uscat, chiar destul de bine. Apoi, nu prea este indicat sa-ti umpli o pipa mare cu el, ca s-ar putea sa ajungi de urgenta la baie. Despre indesat nici nu mai vorbesc.
In rest, numai de bine. Arde uniform, are o aciditate moderata, o aroma si o savoare unice. Primele fumuri pot parea cam acre, insa impresia este data de roscovele alea (tonka) utilizate pentru aromatizare. Am inteles ca respectivele boabe sunt fierte, apoi pasate, iar adaosul rezultat se aseaza peste tutunul taiat, inainte de ultima presare si maturare. Va dati seama cam ce miresme pot sa fie in jurul acelor baloti de tutun. Spunea cineva intr-un review ca ar avea si latakia in compozitie, insa nu prea cred. Este adevarat ca apar pe acolo niste firisoare negre ce seamana a latakia, insa nu este asa. Cred ca sunt doar virginii si ceva burley care da gustul ala specific de nuca. Sincer sa fiu, nu prea-mi inchipui cum ar putea merge latakia si boabele de tonka.
Tutunul asta imi aminteste ne niste biscuiti englezesti, cu mult unt, cu alune caju si stafide, care mi-au placut in mod deosebip. Prin urmare, l-am transformat intr-un tutun de prima ora, insotit de o cafea, insa merge la fel de bine si la ceaiul de la ora cinci, alaturi de un pahar de cognac. Nu-l recomand nimanui seara, pentru a nu avea o noapte alba.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: 1792 Flake

Mesajde Baaron » 02 Aug 2009, 10:27

Un tabac de exceptie, superb din toate punctele de vedere....ambrozie.
Baaron
 

Re: 1792 Flake

Mesajde TLGTLC » 01 Iul 2014, 17:47

L-am achizitionat crezand ca va fi o provocare pentru mine. Foarte tare, extraordinar de tare, pumn in piept cuvinte foarte des pomenite in review-uri mi-au declansat o curiozitate de nestapanit. Si...m-am dezumflat, este un tutun tare dar nicidecum de speriat. Opening Night de la C&D il dovedeste. Flake-urile sfaramicioase se pot fuma imediat neavand nevoie de uscarea mentionata de atatia useri insa nu se aprind decat foarte greu. Aroma este interesanta insa vine cu un gust de lemn ars, deloc rau dar care cere ceva whisky. In compania lui chiar si o cafea expresso scurta devine ,,zeama lunga". Nu e un tutun de toata ziua insa aroma lui iti impune sa ai chef sa-l fumezi detasat de toate problemele, dedicandu-i-te in totalitate. Reprinderile frecvente, stingerea usoara, dozarea tirajului nu-ti mai lasa timp de nimic altceva. In timpul meciurilor ma pomeneam adeseori tragand din pipa stinsa, gustul sau puternic mascand acest aspect.
Nu recomand acest tutun decat celor care vor realmente ALTCEVA. Este foarte bun dar nu capata acest calificativ deoarece intregul ritual pe care-l presupune fumatul lui rapeste practic bucuria. Singura satisfactie apare atunci cand realizezi ca ai reusit sa dai gata intregul bol dupa o ,,partida"care parea ca nu se mai termina!
Fişiere ataşate
DSCF2110.jpg
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron