W.O.Larsen - Selected Blend no.20

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
3
100%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 3

W.O.Larsen - Selected Blend no.20

Mesajde zudo » 12 Apr 2010, 20:16

[img]http://pipe-shop.net/Shop/gbilder/st1452.jpg[/img]
Descriere: cutie metalica sigilata cu folie din aluminiu , aspect elegant, 100 g, cu mentiunile -"virginie tratata termic (prin coacere), imbunatatita cu Black Cavendish si prajita cu putina latakie"-
Continut: Black Cavendish, Virginia, Latakia
La deschidere se observa taietura ribbon, mozaic de negru si brun deschis. Mirosul degajat este specific mixturilor englezesti light. Umiditatea este scazuta, numai buna de umplere si aprindere.
Startul este usor, aproape ca nu necesita reaprindere dupa primul toast. Scrumul rezultat este gri, uniform si fin.
Ma asteptam la un english-mixture light dar e mai putin decat atat, latakia este aproape insesizabila. Mai curand aduce a Sherlock Holmes de la Peterson's. Din aceasta pricina am fost putin dezamagit de singurul blend englezesc de la W.O.L. Totusi, poate fi un tutun de toata ziua iar pentru tranzitia incepatorilor spre latakii este ideal.
Taria nicotinica este redusa. Impresia ambientala este slaba dar nu neaparat neplacuta. Il votez mediu.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: W.O.Larsen - Selected Blend no.20

Mesajde Humidor » 12 Apr 2010, 20:40

L-am fumat si eu la ultima intalnire, pe o racoare datorita careia Germains Flake-ul nici nu mai degaja vre-un miros.
Este un blend interesant, in alte imprejurari, la gura sobei poate ca s-ar prezenta altfel. (Vorba aia, blendul potrivit la momentul potrivit.)
Pentru o singura pipa ii dau mediu desi n-avem cum sa-mi fac o impresie solida.
Humidor
 

Re: W.O.Larsen - Selected Blend no.20

Mesajde Cinabru » 12 Apr 2010, 22:36

Fumat la ultima intalnire, in aer liber (si rece) a fost un tutun usor, se simtea virginia, sincer prea putina latakie daca nu erai foarte, foarte atent. Si chitit sa o simti. Merge ca tutun de toata ziua, e usor, dar nimic deosebit. I-as da mediu.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la W.O. Larsen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron