Captain Black Gold

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
1
13%
slab
1
13%
mediu
2
25%
bun
4
50%
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 8

Captain Black Gold

Mesajde zudo » 20 Iun 2010, 18:50

[img]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:Oou6z-09XMEwuM:http://www.walpertobacco.com/images/captain-black-sweets.jpg[/img]

Nu sunt un fumator cu state vechi si, in consecinta, nu am o imagine nostalgica v-a-v de acest blend. L-am incercat odata la ultima intalnire, prin bunavointa lui Victor, iar apoi inca 2 boluri acasa.
Pachetul contine 50 g de cavendish auriu aromatizat. Umiditatea este maxima, aproape fleasca. L-am lasat peste noapte la zvantat si, spre surprinderea mea, nu s-a uscat suficient. Cu toate ca nu sunt fan al tutunului uscat, chiar nu am rabdare sa usuc tutunul si-l indes in pipa de cum am deschis cutia/punga, dar pe acesta a fost nevoie sa-l las putin si la soare. Taietura ribbon nu este prea uniforma, am gasit in pachet si portiuni cocolosite si bete.
Mirosul este dominat de vanilie, ciocolata cu lapte... cofetarie in toata regula.
Aprinderea a demarat greu dar, odata instalata, daca nu uiti de pipa decurge normal. Cenusa rezultata este gri, fina.
Aromele dezvaluite sunt de vanilie, capuccino, ciocolata si nu se schimba pana la sfarsit - ceea ce nu-i rau pentru un aromatic. Pentru desert si impresie ambientala este un blend acceptabil. La o fumata matinala - cand papilele sunt inca adormite - sau daca esti invitat acasa la soacra poate fi o alegere potrivita. Il votez bun, cu indulgenta.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Captain Black Gold

Mesajde Augustinus » 25 Iun 2010, 12:10

Ohooo! Tutunul asta imi aduce aminte de primele incercari intr-ale pipei. Dupa startul "epocal" cu Tilbury, Captain Black era un fel de delicatesa. La noi se gaseau patru tipuri, cel alb, apoi gold, royal si chery, toate umede, extrem de umede si mirosind invariabil a vanilie si ciocolata, precum si a cirese. Intre acestea, exceptand chery-ul pe care nu l-am tolerat niciodata, erau mai mult decat acceptabile pentru un novice. Captain Black Gold mi s-a parut a fi, la prima fumata, un tutun deosebit. Ardea consistent, avea ceva aroma si parca nu pisca atat de tare la limba. Numele si-l tragea de la tipul cavendish-ului continut, adica unul auriu, probabil virginii extrafermentate. De-a lungul timpului am incercat mai multe loturi si de fiecare data mi se parea tot mai slab si prost intocmit. Lasa, de asemenea, reziduri considerabile in pipa, ca sa nu mai vorbim despre condensul excesiv si bolboroselile produse. Zudo vorbea despre betele gasite in compozitie. Da, este adevarat, si eu stateam sa le aleg, le taiam apoi marunt si le puneam in pipa, crezand ca bucatelele astea vor da un plus de savoare. Prostii!
Desi este unul dintre cele mai populare tutunuri de pipa din lume, nu pot spune ca este la fel de bun. Unii il prefera pentru aroma, buna "pentru soacra", altora li se pare ca are un ceva aparte prin comparatie cu fratii sai, alb sau royal. Eu spun doar ca este o mixtura ieftina, artificial aromatizata, fara nicio pretentie. Asta nu inseamna ca nu trebuie incercat. Dimpotriva. Datorita produselor Captain Black am inceput sa fac diferenta intre tutunurile proaste si tutunurile de calitate. Tot datorita acestora am decis sa renunt pentru o vreme destul de indelungata (apoximativ 5 ani) la tutunurile "cofetarie". Cu toate acestea, de dragul vremurilor trecute, ii dau un mediu. Stiu, nu este sincer, ar fi trebuit sa dau slab, insa uneori ma apuca nostalgia. Prin urmare, distinsi confrati, fumati Captain Black Gold sau oricare altul si treceti mai departe. Daca va apuca totusi pofta de aromatizate de genul acesta, nu va opriti la el, incercati mai degraba WO Larsenuri. Pastreaza aceeasi tenta compotica, insa sunt mult mai bine facute si mult mai usor fumabile. Fum rece tuturor!
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Captain Black Gold

Mesajde alguhan » 26 Iun 2010, 11:32

Am inceput sa fumez pipa cu acest tutun si l-am fumat pe langa celalalte soiuri de Captain Black ani in sir. Din pacate pe atunci nu puteam sa fac rost de alt tutun, si nici nu stiam ce inseamna de a degusta diferite tutunuri, de a descoperi aceasta lume minunata de a fi pipar. ::10)

Un singur lucru am sa va spun: Am in jur de 20 de ani petrecuti cu pipe si tutunuri.Imi pare tare rau ca am pierdut timp pretios din viata mea cu Captain Black-urile. Acest tutun este un amestec de arome de patiserie, si Dumnezeu stie ce mai chemicale.
Cu posibitatile de astazi de gasi si cumpara tutunuri de aproape orice fel din toate lume, am un sfat pentru incepatori; n-are rost sa pierdeti timpul, banii si cheful cu Captain Black-urile, si pacat de pipele voastre, nu-le contaminati! Cu siguranta o sa va para rau peste cativa ani daca le fumati regulat. Nici CP Gold, nici altele nu sint tutunuri adevarate de pipa! :46)

PS: Da, eu am fost care a votat cu punctajul minim ::6)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Captain Black Gold

Mesajde victor » 26 Iun 2010, 16:09

Eu l-am votat mediu. Sunt sigur ca daca nu era primul tutun fumat de mine votul era mai slab! Dar acum 5-6 ani credeam ca e cel mai bun tutun! De atunci nu l-am mai incercat, iar acum, cind l-am gasit in istanbul, am cumparat 7 pachete... Cred ca am exagerat!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Captain Black Gold

Mesajde pari » 27 Iun 2010, 12:31

Victor, eu nu cred ca ai exagerat, tutunul CBG, are locul lui...
+ daca simti nevoia unui tutun aromat temeinic
+ daca vrei sa simti(olfactiv) ce fumezi; sunt putine tutunuri pe care tu, ca fumator, le simti, iar CBG este unul dintre ele
+ daca vrei sa "te lase gazda" sa fumezi in casa(nota de camera este maxima)
Din experienta proprie mi-a fost greu sa-l fumez "la ceas de seara" , parca ar fi fost un GHIVENCHY
:1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Captain Black Gold

Mesajde Laroche » 15 Apr 2018, 14:00

Placut surprins.Am zis sa-l incerc si pe Capitan,si negasind pe stoc pe cel Regular,la tabacheria din oras cu care cochetez,am zis sa-l incerc primul pe cel Gold.Da,un tutun care nu ma dat pe spate,dar simpatic totusi.Aroma subtila de vanilie mi-a placut.Din punctul meu de vedere,merita incercat Capitanul.
Avatar utilizator
Laroche
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Iun 2017, 14:25
Localitate: Focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2015


Înapoi la Captain Black

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron