Davidoff Flake Medallions

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
20%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
20%
Foarte bun
3
60%
 
Voturi totale : 5

Davidoff Flake Medallions

Mesajde RazvanD » 11 Aug 2009, 15:03

Prin amabilitatea unei cunostinte am reusit sa fac rost acest tutun.
Dupa cum se vede si in poza atasata este format din rondele (banuti) de viginia si perique cu inima din balck cavendish. Mirosul este de virginie fermentat, mie insa imi miroase a magiun ::4) . Tutunul vine destul de umed, trebuie lasat la aerisit, fiecare dupa gust, un pic mai umed este mai picant de la perique, am incercat diferite grade de uscare pentru mine mai uscat e mai bun. Doi banuti impaturiti in pipa mi-au oferit o fumata de peste o ora. Ca tarie mi s-a parut mediu spre tare. Intr-o seara m-am lacomit si am indesat 3 banuti in pipa, si spre sfarsit m-a apucat sughitul ::6) si m-am ales cu un nod in gat.
Ca termen de comparatie (dupa gustul meu), pentru ca inainte am avut o cutie de 50 g, este mai bun decat Marlin Flake de la Rattrays.
Fişiere ataşate
2.jpg
1.jpg
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Davidoff Flake Medallions

Mesajde jazzmoke » 03 Feb 2011, 15:05

Unul dintre cele mai bune tutunuri pe care le-am fumat.
A mathematician is a blind man, in a dark room, looking for a black cat which isn't there. - Charles Darwin
Avatar utilizator
jazzmoke
 
Mesaje: 49
Membru din: 24 Sep 2010, 14:44

Re: Davidoff Flake Medallions

Mesajde TLGTLC » 20 Sep 2014, 21:19

Alaturi de Royalty pot spune ca este cel mai bun tutun de la Davidoff! Un tutun dulceag (exact cu miros vag de magiun de prune) insa cu o aroma aparte. Pe langa ,,dulceata"virginiilor, cavendish-ul ii mai adauga inca un strop. Perique-ul potoleste aceasta dulceata si-i da o nota usor picanta. Am folosit cam mult cuvantul DULCEATA, si veti crede ca e dulce, nu, e doar un pic mai dulce decat o virginie buna. Ce soiuri de tutun or folosi, cum le vor fi fermentat insa rezultatul e delicios. Cu o cafea expresso merge de minune. In gura ramane gustul care imi aminteste de niste prajiturele pe care mi le facea mama in copilarie cu albus de ou, nuci prajite si stafide. Foarte bun spre exceptional!!!
Fişiere ataşate
DSCF2407.jpg
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Davidoff

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron