Davidoff Green Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
2
25%
slab
1
13%
mediu
1
13%
bun
4
50%
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 8

Davidoff Green Mixture

Mesajde victor » 29 Iun 2010, 00:13

Prima impresie despre ambalaj este una pozitiva. Cutia metalica arata bine, hitria cerata ce inveleste tutunul e impecabila dar cind pui capacul la loc acesta nu inchide ermetic! Deci avantajul cutiei fata de plic a cam disparut. De asemeni ambalajul nu ofera nici un detaliu despre amestecul din interior. Davidoff Green Mixture. Si un cod de bare. Nu stiu sa citesc bare! ;)

La deschidere aroma este una echilibratasi discreta, de virginia, burley si black cavendish, plus ceva putin dulce dar proaspat. Smochine, prune afumate poate. Taietura este ingrijita, egala si fara bete sau cotoare. Dupa Experienta neplacuta avuta cu Davidoff Blue mixture, Green Mixture are o umiditate numai buna inca de la deschidere. Nu a facut condensul specific aromaticelor si nici filtrul nu arata prea imbicsit.

Gustul este unul destul de fad, cu usoare nuante de fruct afumat, care se atenueaza dupa prima jumatate a bolului, fiind inlocuite de o aroma de gel de dus. Gel care si pisca la limba spre finalul pipei. De la prima impresie pina la finalul fumatei lucrurile evolueaza in rau. Taria este medie spre slaba.

Il recomand doar acelora care apreciaza tutunurile aromatizate, slabe ca tarie si care au nefumatori in jur, nota de camera fiind chiar una rafinata. Eu personal ma asteptam la mai mult de la Davidoff.
Fişiere ataşate
Davidoff Green Mixture.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Davidoff Green Mixture

Mesajde alguhan » 30 Iun 2010, 16:04

O alta dezamagire de la Davidoff.
Foarte slab la gust, fum si tarie. Asa ca l-am votat acum vre-o 12-13 ani foarte slab. N-am de gand sa mai consum timp si bani cu acest tutun.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Davidoff Green Mixture

Mesajde atzitzi » 01 Feb 2014, 11:39

La intilnirea din 31.01.2014 am gasit o cutie de Davidoff - Green Mixture pe una din mese. "Mesajul promotional" era scris de aceasta data in limba araba. Ulterior am aflat de excursia lui Petrisor in Dubai, unde Davidoff este foarte popular.
Descrierea facuta de Victor este cit se poate de corecta din punctul meu de vedere. O completare fac, si anume, mirosul tutunului din cutie aduce foarte mult cu cel al gumei de mestecat, din copilarie, Juicy Fruit de la Wrigley, pachetul galben. Cutia, de data acesta este cea rotunda, care permite o inchidere mult mai buna.
Odata cu trecerea timpului, fumata se dezvolta mai degraba spre o virginie domoala decit spre un aromatic puternic, lucru pe care-l consider benefic.
Il recomand atit incepatorilor cit si "pensionarilor" care simt nevoia unei abordari mai domoale.
Votez acest tutun ca fiind bun, desi probabil nu-l voi achizitiona niciodata.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Davidoff Green Mixture

Mesajde Insuratelu Cristi » 05 Feb 2014, 22:20

[quote="atzitzi"]La intilnirea din 31.01.2014 am gasit o cutie de Davidoff - Green Mixture pe una din mese. "Mesajul promotional" era scris de aceasta data in limba araba. Ulterior am aflat de excursia lui Petrisor in Dubai, unde Davidoff este foarte popular.
Descrierea facuta de Victor este cit se poate de corecta din punctul meu de vedere. O completare fac, si anume, mirosul tutunului din cutie aduce foarte mult cu cel al gumei de mestecat, din copilarie, Juicy Fruit de la Wrigley, pachetul galben. Cutia, de data acesta este cea rotunda, care permite o inchidere mult mai buna.
Odata cu trecerea timpului, fumata se dezvolta mai degraba spre o virginie domoala decit spre un aromatic puternic, lucru pe care-l consider benefic.
Il recomand atit incepatorilor cit si "pensionarilor" care simt nevoia unei abordari mai domoale.
Votez acest tutun ca fiind bun, desi probabil nu-l voi achizitiona niciodata.

de acord in totalitate cu atzitzi desi mie mi s-a parut un pic mai mellow decat blue mixture. Un aromatic bun si fara chimicale evidente.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Davidoff

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron