Davidoff Royalty

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
14%
Foarte bun
6
86%
 
Voturi totale : 7

Davidoff Royalty

Mesajde RazvanD » 01 Oct 2009, 15:18

Ca sa incep cu inceputul, marturisesc ca am achizitionat acest tutun in urma descrierierii pe care Alguhan a facut-o pe tobacco reviews - "o surpriza placuta din partea Davidoff".
Pe cutie scrie "A classic English medium blend of matured red virginia and Oriental tobaccos." Tutunul se prezinta ca si taietura sub forma de panglici, se indeasa usor in pipa, de asemenea vine si cu o umiditate relativa scazuta, ceea ce este ceva neobisnuit pentru tutunurile de la Davidoff. Merge fumat imediat dupa desfacerea cutiei, dar cu o uscare superficiala de 10- 15 minute, dupa gust, este perfect.
Componenta mixului dupa cum spune si eticheta este de virginia cu oriental si cu un strop de latakia - latakia este doar pentru a condimenta foarte putin amestecul.
Este un mix care mie personal mi-a placut foarte mult; dulceata virginiei se intrepatrunde foarte bine cu parfumul orientalului si cu stropul de latakia, si aduce oarecum a parfum de tamaie. Gustul este delicios, foarte bland si cremos in acelasi timp. Este un tutun de tarie medie.
De la mine primeste un foarte bun. Un tutun care merita incercat si de iubitorii de virginia si de cei de oriental.
Fişiere ataşate
davidoff 2.jpg
davidoff 1.jpg
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Davidoff Royalty

Mesajde Humidor » 03 Oct 2010, 17:20

Am primit si eu de la RazvanD cadou o cutie intreaga din aceasta mixtura. Primul bol l-am incercat la [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=26&t=1230]intalnire[/url] si mi-a placut foarte mult, desi, de impresiile pe care mi le lasa tutunurile la intalniri, nu sunt 100% sigur. L-am incercat a doua zi dupa amiaza in aer liber, in racoarea toamnei si iar mi-a placut. Astazi l-am fumat din nou dupa masa de pranz (pe baza de tuica, carnati de urs si frigarui de porc, muraturi si alte garnituri) avand impresia ca am inceput sa inteleg filozofia brandului: "Viata buna".
As putea sa spun multe despre acest tutun, dar cuvinte nu-si au rostul, trebuie incercat! Recomandat celor care apreciaza tutunurile orientale, catifelate, nu prea seci, usor parfumate si cu o usoara atingere de latakie.
De la mine primeste nota maxima.
Humidor
 

Re: Davidoff Royalty

Mesajde TLGTLC » 24 Aug 2013, 12:19

Am cumparat si eu o cutie in absoluta necunostinta de cauza. Imi place foarte mult Orientalul de la McConell si am gasit in Royalty un inlocuitor perfect. Este mai delicat, se fumeaza extrem de usor, fara sa incinga. Am citit ca are un gust de unt...chiar asta e senzatia ca ai luat un cubulet de unt si-l tii in gura sa se topeasca lent asta pentru ca fumul este cremos. Desi miroase ca un...oriental, nu lasa in camera un miros rau astfel incat sunt lasat sa-l savurez in casa. Camera se aeriseste usor si nu raman urme sesizabile. Este genul de tutun cu care mergi la sigur, asta daca-l gasesti sa-l cumperi!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Davidoff

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron