Ce inseamna sa fii pipar?

Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Molia » 29 Dec 2008, 03:01

Nu voi incerca sa dau un raspuns obiectiv la aceasta intrebare nascuta pe divan, iar raspunsul subiectiv mai am destul timp sa-l aflu. Voi incerca, in schimb, sa insir cateva posibile adevaruri despre faptul de a fi pipar, asteptand noi adevaruri de la prezenta comunitate.

Primul raspuns pentru aceasta intrebare din perspectiva domeniului meu de interes l-am gasit postat pe forumul Pipa Club Romania si se referea la perceptia piparului in inconstientul colectiv: cel care vegheaza asupra focului din vatra comunitatii primitiva, rascolind cu futacul/vatraiul periodic in vatra pentru a pastra aprinsa flacara reconfortanta.

Un al doilea raspuns ar fi ca piparul este cel care incearca stapanirea elementelor si imbinarea lor in perfecta armonie. Astfel tutunul va contine nivelul optim de apa atunci cand este indesat in pipa. Bolul este rodul pamantului, fie sub forma unui bulb de briar fie sub forma meerschaumului sau argilei. Focul da viata tutunului si caldura palmei piparului. Aerul parfumat mult dorit da sens acestui ansamblu sofisticat si impresia unei usoare apropieri de divinitate fumatorului. Sufletul piparului intra prin contactul cu pipa in rezonanta cu partea de suflet pe care pipierul a lasat-o in opera sa.

A treia perspectiva este cea care apartine formarii mele:
Sa fii pipar inseamna sa-ti acorzi o placere orala, pipa substituind sanul mamei. Inseamna sa iti cultivi un comportament usor anal (meticulos, ritualizat si strangator).
Mai inseamna si sa fii fal(n)ic si sa te lauzi celorlalti pipari cu o scula mai performanta sau sa protestezi in fata conventiilor castrante ale societatii.
Si piparul protesteaza! Protesteaza fata de graba manifestata de ceilalti pentru a realiza lucruri multe si, bineinteles, marunte. Protesteaza atat fata de atitudinea fumatorilor de tigarete ca tutunul poate oferi placere doar ca drog cat si fata de atitudinea nefumatorilor care sunt de parere ca fumul sub orice forma este daunator.

Un al patrulea adevar despre pipari, deloc neglijabil, este ca pipar ajunge cel care are rabdare sa rumege nuantele diverselor arome de tutun in diverse tipuri de pipa, garantie a unui comportament asemanator fata de subtilitatile vietii de zi cu zi.
Molia
 

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Stefan » 28 Mar 2009, 17:50

Superb. Am ramas mut. Daca imi dai voie, voi printa postarea ta si o voi citi piparilor constanteni. Chiar m-am identificat in definitia ta.
Stefan
 

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Molia » 28 Mar 2009, 19:34

In care din ele?
Si fiind postata pe un forum public, n-ai decat sa o printezi, ca doar scopul postarii e impartasirea cu restul omenirii, spre dezbatere. Poti trece pipa-bucuresti.ro ca sursa. Ma bucur ca te regasesti in ea, dar m-as bucura si mai mult sa nu ajungi pana la a te identifica. Doar piparii sunt oameni cu personalitate puternica si capabili sa completeze cu propriile adevaruri.
Molia
 

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Radu-Mihai » 15 Feb 2010, 15:23

Pentru a largi orizonturile,asa cum ne indeamna Molia,eu propun un subiect,sper interesant: istoria pipei si al piparitului in Romania...stiu ca pare dificil,dar fiecare din noi putem rascoli arhive,site-uri, in cautarea unor documente referitoare la pipe,tabacuri si oameni care sau folosit de ele.In acest fel, cunoscandu-ne istoria,putem raspundea mai bine la:"Ce inseamna sa fii pipar ?"
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Radu-Mihai » 15 Feb 2010, 20:20

Asa cum am propus, am gasit ceva legat de subiectul: "Istoria pipei si a piparilor din Romania "

"Povestea pipei
Paul Tomita a fost singurul jucator care a jucat la toate competitiile cu pipa in gura, aceasta devenindu-i un soi de "sinonim-mascota". Pipa, produsa de celebra companie Dunhill, o primise de la niste admiratoare din Anglia, in ajunul Ajunul Craciunului din 1938. Avea doar 23 de ani si, pana atunci, nu fumase niciodata.
In 1972, in timpul Cupei Mondiale din Australia, l-a cunoscut pe Alfred Dunhill, patronul celebrei companii. Acesta a fost de-a dreptul uluit cand a vazut ca cineva mai foloseste o pipa produsa in urma cu mai bine de 35 de ani. Asa ca Dunhill a devenit sponsorul oficial al lui Paul Tomita, pana la retragerea profesorului din activitatea competitionala."
(citat!)

Pentru detalii consultati link-ul de mai jos:
http://golfclubpaultomita.ro/detail/3/v ... omita.html
[attachment=0]paul-tomita-tb.jpg
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Molia » 15 Feb 2010, 22:59

Si tot nea Tomita ne-a invatat ca pipa se intoarce cu gura in jos cand iesi in ploaie, sa inteleaga lumea ca daca se invartea prea mult cu crosa ii pica scrumul si nu putea juca, amanand astfel un turneu prin Australia daca tin bine minte povestea.
Molia
 

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde MarcBarbu » 11 Feb 2013, 11:15

[quote="Molia"] Inseamna sa iti cultivi un comportament usor anal (meticulos, ritualizat si strangator).

Propozitia asta ar putea descuraja multi noi pipari :D
Cred ca Molia a vrut sa scrie Banal, dar...
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde pari » 11 Feb 2013, 11:40

Nu stiu ce a vrut sa scrie, dar nici BANAL nu se potriveste! ::44)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Twain » 12 Feb 2013, 02:56

Ba chiar "anal" a vrut să spună. Se referea la teoria freudiană a stadiilor dezvoltării psihosexuale şi, la vremea respectivă, am avut la întâlnirile clubului nişte discuţii foarte interesante şi controversate pe acest subiect.
(Teoria pomenită mai sus vorbeşte despre etapele prin care trece un copil până la adolescenţă şi care, în funcţie de cât de dificil le-a parcurs, îi determină comportamentul ca adult. Detalii am găsit aici: http://www.scritube.com/sociologie/filo ... 820173.php )
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde MarcBarbu » 12 Feb 2013, 10:31

Pai atunci e si mai dubios, ca stadiul anal nu numai ca s-ar intamplat acum tare mult timp si nu implica existenta nicunei pipe, dar s-a intamplat in principiu la toata lumea care a primit in educatie, continenta. Iar personalitatile derivate si care-i poarta numele, nu numai ca sunt complet diferite, dar vizeaza iarasi genul, nu individul. Deci sa afirmi ca un individ (sau o specie - fumatorii de pipa) poate dezvolta un comportament specific genului (uman - indiferent daca fumeaza sau nu tutun) e nu numai o tautologie, dar e si irelevant pentru fumatorul de pipa. De un acelasi comportament potential se va bucura si bodyguardul si cizmarul si sociologul si pescarul si nefumatorul si orice alta specie a genului.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde pari » 12 Feb 2013, 11:19

De acord cu afirmatia: " e si mai dubios" (Marc); recunosc ca nu stiam de teoria freudiană a stadiilor dezvoltării psihosexuale, la care face trimitere Twain; citind am aflat ca:
"Personalitatea anala, dupa Freud, este caracterizata de o obsesie pentru curatenie si pentru ordine si de prea putina spontaneitate. Este tipul birocratului ideal!" - aici nu ma regasesc!!!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde Gordon » 12 Feb 2013, 14:07

S-a mai discutat pe aceasta tema si aici, si la intalniri, si cu ocazia lansarii primului numar al revistei, rog recititi subiectele anterioare, altfel riscam sa rediscutam la infinit acelasi lucru:
viewtopic.php?f=115&t=875&start=10#p5283
viewtopic.php?f=124&t=930&hilit=soarta+articolului

Este un articol care reflecta parerea Moliei, prin prisma formarii lul, nu trebuie sa vi-l insusiti neaparat ca definitie.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ce inseamna sa fii pipar?

Mesajde MarcBarbu » 12 Feb 2013, 20:32

Acum ca am inteles ca nu e greseala, nu prea mai e de discutat pe tema asta. Multam pentru linkurile ajutatoare.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti


Înapoi la Enciclopedie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron