Bell's - Three Nuns

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab.
0
Niciun vot
Slab.
1
9%
Mediu.
0
Niciun vot
Bun.
5
45%
Foarte bun.
5
45%
 
Voturi totale : 11

Bell's - Three Nuns

Mesajde Twain » 09 Feb 2009, 15:05

[attachment=1]
Three Nuns tin.jpg

Despre "Three Nuns" am auzit multe lucruri pozitive de-a lungul timpului, asa ca a fost justificata curiozitatea cu care am achizitionat o cutie luna trecuta. Primita la ultima intalnire a piparilor, cea de pe 6 februarie, cutia mea de Three Nuns a fost deschisa pe loc si oferita spre degustare celor prezenti. Eu mi-am amanat aceasta placere pentru confortul caminului personal.
Imi amintesc ca prima impresie atunci, la deschiderea acelei cutii patratoase, a fost una de uimire. Tutunul la care ne uitam noi, cei din jurul mesei, avea o forma inedita: monede mici, asezate amestecat cu fragmente destramate, in forma de panglica. Aminteau vag de cele de la Dunhill Navy Rolls, numai ca dimensiunea primelor era cam jumatate fata de acestea din urma.

[attachment=0]
3Nuns tobacco.jpg

Three Nuns este un amestec de Virginia cu Perique. Mirosul tutunului in cutie este cel obisnuit de Virginia, cu usoare accente de fructe uscate. (Caise? Stafide?) Nu am reusit sa detectez si adaosul de Perique, desi stiam ca exista.
La atingere, am descoperit o umezeala destul de accentuata, asa ca acasa a trebuit sa las tutunul un pic la uscat, cam vreo 3 ore. Oarecum insuficient, dupa cum am constatat in timpul fumatei.
Tutunul se aprinde bine si arde destul de constant, desi eu am reaprins de vreo 7-8 ori din cauza umezelii ramase. Tot din aceasta cauza, pisca un pic la limba daca te grabesti, dar nu suparator. In a doua parte a fumatei, insa, toate micile neplaceri dispar, cel mai probabil din cauza ca jarul din vatra usuca tutunul ramas dedesubt.
Am folosit o pipa Peterson 307, o veche prietena de-a mea. Initial rusticata si destul de aspra la atingere, am finisat-o personal pana cand a ajuns catifelata, si i-am accentuat curbura mustiucului, ca s-o fac mai usor de tinut in dinti avand in vedere ca, din cauza marimii, este destul de grea.

[attachment=2]
Peterson 307.jpg

Am gasit aroma fumului de Three Nuns surprinzator de asemanatoare cu cea de Irish Oak de la Peterson. (O fi fost si pipa de vina?) Inconfundabil: gust dulceag de Virginia amestecat cu cel condimentat de Perique. Asta nu este neaparat un lucru rau, eu fiind un vechi amator de Irish Oak, tutun din care am consumat deja suficient de multe cutii incat sa nu le mai stiu numarul. Nota dePerique este insa mai blanda la Three Nuns, in timp ce tutunul de la Peterson il stiu ca fiind un pic mai intepator.
Asa cum am spus si mai sus, partea dinspre final a fumatei s-a transformat usor-usor intr-un deliciu. Aromele s-au contopit intr-un gust armonios, piscaturile la limba au disparut cu totul si o savoare delicata mi-a umplut narile.

In concluzie, Three Nuns este un tutun foarte bun, mai ales daca este uscat corespunzator, cel mai bine de pe o zi pe alta, adica cel putin 24 de ore.
Pentru ca nu sunt un amator de virginii, inca nu m-am hotarat daca, la terminarea acestei cutii, o sa cumpar una noua, dar acum, sub influenta primei impresii, sunt inclinat sa cred ca da, merita sa am acest tutun pe raftul cu pipe pentru cate o fumata de exceptie.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Sonstige - Three Nuns

Mesajde stefanita » 09 Feb 2009, 15:39

Am notat acest tutun cu "bun", si nu cu "foarte bun", in special din cauza umezelii de care Twain amintea, dar si din cauza continutului de nicotina mult prea ridicat. Asemeni lui "Irish Flake", cu care mie, din punct de vedere al tariei, mi se pare comparabil, pentru tutunul asta iti trebuie nervi tari si o limba rezistenta. Nu poate fi in nici un caz un "all-day smoke", asta e clar! Cand "ma rup" sa il cumpar (nu e foarte ieftin nici pentru un tutun "natur"), atunci il pastrez pentru o mica "night cap", o pipa de "noapte-buna" sau dupa o masa (foarte) copioasa. Aroma nu il recomanda pentru munca de birou, caci iti trebuie chiar fler pentru asta, daca nu esti fumator. Pe de alta parte este un tuntun pretentios, care iti cere multa atentie si care se supara daca nu i-o acorzi, penalizandu-te cu piscaturi sau cu stingerea completa. Il fumez in pot-uri cat mari largi si de obicei in tigaia de la Stanwell (95), fara a il indesa foarte tare. Pipa asta e mica si foarte larga si pentru un "kick" de nicotina (imi) e suficenta.
stefanita
 

Re: Sonstige - Three Nuns

Mesajde Augustinus » 09 Feb 2009, 18:54

Am fumat Three Nuns cu multa vreme in urma, prin bunavointa unui prieten neamt si de atunci am ramas cu o impresie greu de descris. Acelasi lucru s-a intamplat si la intalnirea din 6 februarie, cand Twain ne-a pus la dispozitie, pt. degustare, tutunul asta. De ce spun ca este greu de descris? Ei bine, in ciuda faptului ca in compozitia lui intra virginia si perique, mixtura are inca ceva. Raspunsul mi l-a dat un amic fumator de trabucuri care, adulmecand Three Nuns mi-a spus ca seamana foarte mult cu foile de tutun folosite la confectionarea tigarilor de foi si a trabucurilor. Acu, omu nu s-a incumetat sa-mi spuna daca e vorba despre trabucuri cubaneze, dominicane sau din Honduras, insa mi s-au limpezit considerabil nelamuririle cu privire la soiul asta de mixtura.
Gustul predominant este cel de virginia, perique incepand sa se simta abia dupa primul sfert de bol fumat. Datorita modului de presare tinde sa se aprinda greu si sa arda inconstant, insa nu trebuie sa va temeti. Chiar daca vi se pare ca tutunul nu s-a aprins uniform, lasati-l asa. Evitati astfel sa trageti la foale si sa vi se umfle limba precum cartoful. Intr-adevar, este un tutun dur, comparabil cu Irish Flake de la Peterson, cum bine observa Stefanita, insa tocmai asta e dichisul: umpli o pipa mica, te imbraci in pijamale ca sa nu ai probleme dupa aceea, iti pui eventual halatul si te asezi comod in fotoliu. Dupa jumatatea fumatei constati ca nu prea te poti ridica din scaun, gura ti se usuca si ai nevoie de ceva lichide si, in cele din urma, te apuca o usoara ameteala. Atunci lasi totul balta, te speli pe dinti si te culci ceva mai departe de sotie ca nu cumva sa risti sa dormi pe canapeaua din sufragerie. Fumatul de Three Nuns e un fel de indicator al exeperientei intr-ale pipatului dar si al gradului de toleranta al sotiei. Tocmai de aceea il recomand calduros celor ce au inca incertitudini de acest gen. :1)
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Bell's - Three Nuns

Mesajde alguhan » 05 Aug 2009, 08:45

Am primit de la Zudo doza experimentala de Three Nuns. Multumesc Zudo, m-ai scapat de o cheltuiala in plus! :)
Am fumat grijiliu 2 boluri cate jumatate facute si unul plin.

Da, imi plac tutunurile dure, dar caut si un gust de tutun bitter-dulce, ceva mai elegant. Perique-ul necesita o atentie deosebita la adaugare. La Three Nuns parca l-au turnat peste. Asa ca dupa parere mea au omorat dulceata virginiei si n-au facut decat un tutun de tarie inutila.

L-am votat slab, nu ca nu mi s-a potrivit, chiar cred ca este slab.
Urez bafta celor care fumeaza cu placere acest tutun. Eu personal o sa-mi cumpar tutunuri mai ieftine, dar mai elegante in continuare.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Bell's - Three Nuns

Mesajde zudo » 03 Sep 2009, 21:12

Un tutun foarte dur, sec, in afara de Perique din belsug , pe langa Virginia, se simt distincte si arome de Burley si , cred, Kentucky. Alaturi de un pahar de whiskey sau un vin f.sec, dupa o masa "grea", merge de minune. Este un tutun de ocazii speciale.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Bell's - Three Nuns

Mesajde DSM » 01 Apr 2010, 18:07

Imi place foarte mult acest tutun. Nu il recomand celor care nu au incercat ceva de genul Peterson University Flake sau Irish oak.
Prezentarea in discuri mici este o mostenire de la tutunurile fumate de marinari.
Nu stium cum are acest tutun cu ceva vreme un urma, din cate am inteles pe site-uri straine s-a schimbat producatorul si implicit si reteta. Amintirile sunt subiective deci nu stiu sa zic daca e asa sau nu.

Lasat la invechit se intampla minuni, virginia se dezvolta si dulceata ei se compenseaza cu perique-ul.

Daca nu as fi fumat Davidoff Flake Medalions votam acest tutun foarte bun dar in comparatie, Three Nuns este mai tare si mai putin catifelat.
Un fum perfect am descoperit cand am indesat medalioanele intr-o pipa, am aprins-o ca sa formeze o crusta de scrum apoi am stins pipa si am carat-o cu mine intr-o drumetie. La sfarsitul turei, la o cafea si un Jaghermaister a fost perfect.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Bell's - Three Nuns

Mesajde BAIJ » 06 Iun 2010, 23:34

Mi-a placut foarte mult, si l-am votat ca atare! Mirosul este grozav, aspectul de banuti mici aurii asezati in puf este cu totul aparte fata de ceea ce am vazut pana acum, aroma este extra, gustul la fel, taria peste medie. Numai pretul nu-mi place...
Se pare ca este unul dintre acele putine tutunuri care nasc controverse. Si pe site-ul nostru, si la tobaccoreviews.com, unde nu marcheaza decat 3 stele din 4, dupa atatia ani de review-uri. Foarte bine, asa si trebuie! De gustibus, non disputandum...Eu unul il recomand ca foarte bun!
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009


Înapoi la Bell's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron